[ad_1]

در نبرد شدید پنج ساله آینده دادگستری لهستان ، قضات اغلب در صف اول بودند. اما کمی بیشتر از ایگور تولیا.

هفته گذشته ، قاضی ورشو ، یکی از منتقدان صریح اصلاحات قضایی بحث برانگیز که توسط حزب حاکم قانون و عدالت (PiS) معرفی شد ، از سه سال پیش مصونیت از پیگرد قانونی در یک پرونده کاملا سیاسی سلب شد و از انجام وظایف خود منصرف شد. .

دادستان ها خواستار این اقدام شدند تا بتوانند علیه آقای تولیا شکایت کنند و ادعا کنند که وی با اجازه دادن به روزنامه نگاران برای شنیدن و ضبط تصمیم خود در مورد پرونده اختلاف نظر پارلمان در سال 2016 ، از اختیارات خود فراتر رفته است.

آقای توله این ادعاها را خلاف واقع دانست و گفت كه این اقدام برای خنثی كردن اختلافات است. وی در مصاحبه ای در دادگاه مرکزی ورشو ، جایی که یک دهه در آنجا کار کرده است ، به فایننشال تایمز گفت: “این تلاشی برای ترساندن قضات است.” “و من فکر می کنم این نیز در مورد حذف قاضی ناجور است.”

موضع مناقصه این 50 ساله شاهدی است بر میزان تغییر سیاست لهستان در طول این دهه. وی در سال 2010 توسط رئیس جمهور وقت لخ كاچینسكی به دادگاه ورشو منصوب شد. ده سال بعد ، برادر دوقلوی آقای کاچینسکی ، یاروسلاو ، رهبر PiS ، نیروی محرکه تغییرات قضایی حزب است. یک همکار اکنون کلید اتاق مصاحبه را می گیرد ، زیرا مشخص نیست که آقای Tulea فقط به او داده می شود یا خیر.

برداشتن مصونیت وی هم پیامی برای همتایان لهستانی وی است و هم آقای Tuleja مظنون است ، نشانه چالش “دادگاه های اروپا و اتحادیه اروپا” است.

طی پنج سال گذشته ، ورشو و بروکسل بارها و بارها در مورد تغییرات قضایی PiS درگیر شده اند ، کمیسیون اروپا به دلیل ترس از تضعیف حاکمیت قانون پرونده های قضایی را آغاز کرده است. هفته گذشته هنگامی که لهستان و مجارستان تهدید کردند که بودجه 1.8 میلیون یورویی و بسته بهبودی اتحادیه اروپا را مسدود می کنند ، پس از توافق مقامات اروپایی برای پیوند دسترسی به بودجه با اصول اتحادیه اروپا ، از جمله دادگستری ، تهدید شد. استقلال.

مقامات PiS می گویند این تغییرات – که شامل اختیار دادن به سیاستمداران بر بدنه ای است که قضات را تعیین می کند و یک اتاق انضباطی دیوان عالی کشور را که موجب مصونیت آقای تولیا شده است – برای اصلاح یک سیستم ناکارآمد ضروری است. منتقدان آنها را تلاشی برای از بین بردن کنترل و تعادل دموکراتیک می دانند.

آقای تولیجا در لودز در مرکز لهستان متولد شد ، قبل از اینکه در سن 26 سالگی قاضی شود ، در ورشو تحصیل حقوق کرد. آخرین اتفاقات اولین باری نیست که وی با اردوگاه حاکم لهستان شمشیر می زند.

بزرگترین درگیری قبلی در سال 2013 رخ داد ، هنگامی که ، در مورد پرونده ای که مربوط به اولین دوره ریاست جمهوری PiS بین 2005 و 2007 بود ، آقای تولیا گفت که اجرای قانون از تاکتیک هایی یادآور “زمان” استفاده کرده است از بزرگترین استالینیسم. ” اظهارات وی با انتقاد قانونگذاران PiS و رسانه های وفادار به حزب روبرو شد ، در حالی که Zbigniew Ziobro ، اکنون وزیر دادگستری ، آقای تولیا را به “دکترین سیاسی” متهم کرد و خواستار انضباط وی شد.

علاوه بر حملات سیاسی و رسانه ای ، آقای Tulea در خیابان و آنلاین مورد سوused استفاده قرار گرفته است. کشتی وی پس از ارسال بسته هایی که می ترسید حاوی سیاه زخم باشد و مدفوع سگ را بر روی درب آپارتمان او آغشته می کنند ، تخلیه شد.

“من کمی احساس می کنم در کشور خودم زندگی نمی کنم. من لهستان را که سالها در آن زندگی کرده ام تشخیص نمی دهم. ”

افرادی که با آقای تولیا ملاقات کرده اند می گویند وی قدرت مقابله با فشار را دارد. “من می گویم او یک درون گرا بسیار سخت است. . . او به خوبی درک می کند که نقش یک قاضی مستقل چقدر مهم است. و متاسفانه . . او باید آن را با مثال شخصی خودش اثبات کند “، گفت: مارچین ماتزاک ، استاد حقوق در دانشگاه ورشو. “خرد کردن این مرد برای این دولت بسیار دشوار خواهد بود.”

معترضین در حمایت از قاضی لهستانی ایگور تولیا در دادگاه عالی ورشو گردهم می آیند. © عمر مارکیز / گتی

یکی از نگرانی های اصلی آقای تولیجا این است که در صورت از بین رفتن استقلال قضایی در لهستان ، عواقب آن در سایر زمینه های زندگی غیرنظامیان نیز احساس می شود.

“هیچ رسانه ای آزاد وجود نخواهد داشت. NGO ها نابود خواهند شد. همه ما بینشی از جهان خواهیم داشت ، که توسط سیاستمداران اردوگاه حاکم ، به ما تحمیل می شود. و نمی توان منتفی دانست که آنها Polexit را هدف قرار داده اند. “

اما با وجود چنین هشدارهایی ، قضات و طرفداران آنها به طور فزاینده ای در تلاشند تا افکار عمومی را متحد کنند. اگرچه در ابتدا اصلاحات PiS اعتراضات عمده ای را برانگیخت ، اما با ادامه مبارزه برای دستگاه قضایی ، تظاهرات کاهش یافت. این در حالی است که نظرسنجی ها نشان می دهد لهستانی ها از اصلاحات ناراضی هستند ، با یک مورد در سال جاری که 50 درصد از پاسخ دهندگان نظر منفی نسبت به آنها داشتند.

آقای تولیا گفت ماهیت انتزاعی این تغییرات و تبلیغات بیرحمانه رسانه های دولتی مشارکت مردم را دشوار می کند. وی همچنین اذعان کرد که قوه قضاییه باید اصلاح شود ، “اما اصلاحات واقعی – زیرا کاری که PiS به مدت پنج سال انجام داده است منحصراً تخریب دادگستری است.”

اما او همچنین استدلال کرد که اعتراضات گسترده اخیر علیه یک حکم جنجالی دادگاه که زمینه را برای تقریباً ممنوعیت سقط جنین فراهم می کند ، با حاکمیت قانون مرتبط است ، زیرا دادگاه قانون اساسی که این حکم را صادر کرد ، توسط PiS سیاسی شد.

“آن زمان ما مورد توجه قرار گرفتیم [the protesters] به عواقب سیاسی شدن دادگاه قانون اساسی نگاه کنید که چنین دادگاه سیاسی ، مستقل عمل نکند. “

آقای تولیا قصد ندارد جنگ خود را برای استقلال قضایی کنار بگذارد. اگرچه اکنون دادستان ها می توانند علیه او شکایت جنایی کنند ، وی تصمیم دارد در لهستان بماند. اما وی گفت كه داوطلبانه از او سال نمی شود ، زیرا این به معنای تشخیص اتاق انضباطی و تصمیم آن برای رفع مصونیت وی است.

اگر یک پرونده جنایی علیه او تشکیل شود ، می تواند به زندان محکوم شود. اما آقای تولیا منصرف نمی شود. وی گفت: “نمی توانم برگردم.” “من متقاعد شده ام که برای یک هدف عادلانه می جنگم. و بنابراین من نیز مایلم آن قیمت را بپردازم. “

[ad_2]

منبع: tech4life.ir

ایندکسر