[ad_1]

وقتی کریستین لاگارد آخرین تصمیم سیاست بانک مرکزی اروپا را در روز پنجشنبه اعلام می کند ، یک پیام ساده به دولت ها و بانک های منطقه یورو دریافت می کند: نگران افزایش سطح بدهی نباشید ، هزینه های استقراض برای مدت زمان طولانی پایین خواهد ماند.

در هفته های اخیر ، خانم لاگارد و سایر سیاستمداران بانک مرکزی اروپا اعلام کرده اند که احتمالاً اقدامات بیشتری برای تحریک بانک مرکزی در تلاش برای تخفیف ادامه آسیب اقتصادی ناشی از بیماری همه گیر ویروس کرونا انجام می دهند.

انتظار می رود این اقدامات شامل گسترش ابزارهای اصلی بانک مرکزی اروپا برای مقابله با بحران با خرید اوراق قرضه بیشتر در یک دوره طولانی تر ، در حالی که بانک ها را با نرخ بهره عمیقاً منفی تأمین می کنند ، به شرط آنکه جریان اعتبار را حفظ کنند.

انتظار می رود خانم لاگارد افزایش بدهی ها برای حمایت از اقتصاد همه گیر بسیار مهم باشد.

برخی از سرمایه گذاران معتقدند که بسته محرک توسعه یافته به این معنی است که بانک مرکزی اروپا یک استراتژی غیررسمی برای “کنترل منحنی بازده” – با هدف حفظ بازده اوراق قرضه دولتی در یک سطح خاص برای محدود کردن هزینه های وام تا بهبود اقتصاد و تورم اتخاذ کرده است. از نزدیک به هدف خود برسید ، اما زیر 2٪.

خانم لاگارد متعهد شد که آشکارا به چنین استراتژی متعهد نشود ، مانند بانک ژاپن و بانک ذخیره استرالیا ، اما ماه گذشته قول داد که “تا زمانی که لازم باشد شرایط تأمین مالی بسیار مطلوب باقی خواهد ماند”.

این امر ناظران ECB را با چهار زمینه اصلی روبرو می کند.

بی نهایت QE

همزمان با افزایش ویروس در اروپا در بهار سال جاری ، بانک مرکزی اروپا تلاش های جدیدی برای تعیین کمیت برنامه خرید اضطراری همه گیر (PEPP) برای خرید اوراق قرضه با ارزش 1.35 تریلیون یورو انجام داده است.

این برنامه قرار است تا ماه ژوئن ادامه داشته باشد ، اما بانک مرکزی اروپا احتمالاً در هفته های اخیر با موج تازه ای از ویروس کرونا و محدودیت ها روبرو شده است ، اندازه و چارچوب زمانی خود را گسترش می دهد.

هنوز 600 میلیارد یورو از مبلغ اصلی که باید هزینه کنید وجود دارد. اکثر اقتصاددانان انتظار دارند که بانک مرکزی اروپا حداقل 500 میلیارد یورو دیگر به آن اضافه کند و PEPP را تا پایان سال 2021 تمدید کند.

طبق گفته فردریک دوکروز ، استراتژیست در مدیریت ثروت پیکتت ، بانک مرکزی اروپا برای خرید 70 درصد از کل اوراق قرضه منتشر شده توسط دولت های منطقه یورو در سال آینده و 150 درصد از سهام بازخرید خالص کافی است.

ریچارد بارول ، رئیس تحقیقات کلان در BNP Paribas Asset Management ، گفت: “بانک مرکزی اروپا نمی خواهد آن را با صدای بلند بیان کند ، اما به طور موثر سودآوری و توزیع را کنترل می کند.” وی افزود: “در اصل ، آنها بدون مهمات هستند و در مورد غلبه بر تقاضا به شانس و سیاست مالی خوبی اعتماد می كنند ، حتی اگر آنها بتوانند قیمت های دارایی را ادامه دهند.

سوال بزرگتر این است که بانک مرکزی اروپا چگونه تصمیم می گیرد که بحران همه گیری پایان یابد. ایزابل شنابل ، یکی از اعضای هیئت مدیره بانک مرکزی اروپا ، در این ماه گفت که “بحران اقتصادی بیشتر از بحران سلامت طول خواهد کشید” – این نشان می دهد که بانک مرکزی اروپا احتمالاً پس از واکسیناسیون افراد کافی برای برنده شدن ، خرید اوراق قرضه را ادامه خواهد داد. همه گیری

انگیزه بیشتر برای بانک ها

وام دادن پول به بانک ها با نرخ بهره بسیار پایین برای تشویق آنها برای ادامه وام دهی ، یکی دیگر از ابزارهای اساسی بانک مرکزی اروپا برای پاسخگویی در برابر بحران است. اهداف بازپرداخت سرمایه گذاری بلند مدت (TLTRO) این بانکها در صورت حفظ سطح وام ، تقریباً 1.5 تن با نرخ حداکثر منهای 1٪ به آنها وام داده است.

این برنامه قرار است در ماه مارس منقضی شود و بانک مرکزی اروپا اعلام کرد که احتمال تمدید آن وجود دارد. کمتر مشخص است که آیا درصد در قلمرو منفی بیشتر کاهش می یابد. کریشنا گوها ، معاون رئیس Evercore ISI ، گفت که بانک مرکزی اروپا می تواند “نرخ فوق العاده امتیاز اضافی” برای بانک هایی که وام به مشاغل کوچک را افزایش می دهند ، تعیین کند.

تعداد کمی از اقتصاددانان انتظار دارند که بانک مرکزی اروپا نرخ سود اصلی سپرده های خود را منهای 0.5 درصد کاهش دهد. اما تردیدهایی وجود دارد که آیا این منجر به آزادی وام دهندگان برای سود منفی پرداختی آنها به سپرده ها در بانک مرکزی می شود. این معافیت شش برابر حداقل ذخیره بانک تعیین شده است ، اما نیک کونیس از شرکت ABN Amro پیش بینی می کند با افزایش سپرده های اضافی بانک ها از 1.8 به 3.3 یورو ، این میزان به هشت برابر افزایش یابد.

چشم انداز تاریک تر

با توجه به اینکه واکسن های ویروس کرونا در سراسر اروپا نزدیک به تأیید و تحویل هستند ، می توان انتظار داشت که بانک مرکزی اروپا در جدیدترین پیش بینی های اقتصادی چشم انداز آفتاب تری داشته باشد.

اما احتمال کاهش در سه ماهه چهارم به این معنی است که اکثر اقتصاددانان انتظار دارند که چشم انداز رشد خود را برای سال آینده کاهش دهد ، حتی اگر این امر با چشم اندازهای خوش بینانه تر برای سال های 2022 و 2023 جبران شود.

یک س vitalال حیاتی این خواهد بود که آیا بانک مرکزی اروپا پیش بینی تورم خود را کاهش می دهد و چقدر انتظار دارد که قیمت تا سال 2023 افزایش یابد.

نیروی یورو

در هفته های اخیر ، یورو به بالاتر از 1.21 دلار رسیده است که بالاترین سطح از سال 2018 است. اگرچه این عمدتا نشان دهنده ضعف دلار است ، اما این نگرانی برای بانک مرکزی اروپا است ، زیرا یورو قوی تر فشار رو به پایین را وارد می کند تورم با کاهش قیمت واردات.

یورو قویتر “طبق گفته لنا کمیلوا ، اقتصاددان ارشد G + Economics” “تقریباً همه مزایای اقدامات مالی مشترک ملی و پیش بینی شده در پاسخ به همه گیری امسال را انکار می کند.”

خانم لاگارد گفت که بانک مرکزی اروپا نرخ ارز را کنترل می کند. ممکن است نگرانی های بیشتری در مورد پیامدهای اقتصادی بالا ماندن مداوم بیان کند.

[ad_2]

منبع: tech4life.ir

ایندکسر