[ad_1]

یک روز پس از خوان کارلوس اول اعلام کناره گیری از پادشاهی اسپانیا در ژوئن 2014 ، آلبرتو گارسون ، اکنون وزیر دولت این کشور ، کتابی را منتشر کرد با عنوان: جمهوری سوم. پیگیری دستور داده شد چرا من کمونیست هستم.

امروز وزیر مصرف 35 ساله در اسپانیا می گوید تلاش های اخیر پادشاه سابق برای حل و فصل امور با مقامات مالیاتی این کشور اثبات فساد گذشته است. او استدلال می کند که جمهوری برای دموکراسی و شفافیت ضروری است و هشدار می دهد که افسران نظامی سابق علیه دولت منتخب توطئه می کنند.

آقای گارزون در مصاحبه ای با فایننشال تایمز گفت: “در دوران حکومت خوان کارلوس ، چندین عمل فساد انجام شد که اکنون به اثبات رسیده و به همین ترتیب شناخته شده اند.” “ما باید کاملاً واضح باشیم – این اتفاق افتاده است زیرا نهادها به عنوان دیوار آتش کار نمی کنند ، زیرا سلطنت در کشور ما مسئولیتی ندارد.”

آقای گارزون شاید بلندترین رئیس جمهوریخواه باشد که از زمان جنگ داخلی این کشور بیش از 80 سال پیش در دولت اسپانیا خدمت کرده است. وی یکی از نخستین وزیران کمونیست آن دوران – دیگری نیز در دولت فعلی – وی از پادشاه فیلیپه ششم ، پسر خوان کارلوس ، با عنوان “Citizen Bourbon” خطاب کرد ، اشاره ای به نام خانوادگی خانه حاکم بوربن در اسپانیا.

حزب چپ متحد وی ، بخشی از گروه رادیکال پودموس ، یک شریک خردسال در دولت ، مدتهاست که آرزوی بازسازی جمهوری دوم اسپانیا را دارد ، که نیروهای ملی گرای ژنرال فرانسیسکو فرانکو به پایان خونین آن منجر شد.

پادشاه سابق خوان کارلوس در اوایل این ماه 678،393.72 یورو برای حل و فصل دعاوی مالیاتی خود پرداخت کرد © Salvador Sas / EPA-EFE

در ماه سپتامبر ، حزب مخالف مردم خواستار برکناری فوری آقای گارزون به دلیل “بی وفایی” وی به سلطنت شد. اما انتقاد وزیر از سلطنت در پی رسوایی های اخیر پیرامون خوان کارلوس ، زمانی شخصی که اسپانیا را از فاشیسم به دموکراسی هدایت می کرد اما اکنون در ابوظبی تبعید است ، اهمیت تازه ای به خود گرفت. جنجال در مورد پادشاه سابق به تأکید بر اختلاف در دولت منجر شده و منجر به افزایش قطب سیاسی شده است. این نیز برای خانواده سلطنتی یک چالش بزرگ است.

خوان کارلوس پس از آغاز تحقیقات دادگاه عالی کشور در مورد اینکه آیا وی برای پروژه قطار سریع السیر 7 میلیارد یورویی در عربستان سعودی که در سال 2011 به یک کنسرسیوم اسپانیایی اعطا شده بود ، عقب بود اسپانیا را ترک کرد. تحقیقات به دنبال فاش شدن توسط کورینا ساین ویتگنشتاین ، معشوق سابق که پادشاه سابق در سال 2012 به او 65 میلیون یورو اعطا کرد ، وجوه دریافتی به عنوان هدیه 100 میلیون دلاری از پادشاه فقید عربستان سعودی در سال 2008 دریافت کرد.

حتی امروز افراد نزدیک به خوان کارلوس نمی توانند توضیح دهند که چرا او به خانم ساین-ویتگنشتاین چنین مبلغ هنگفتی داده است. اما طرفداران وی هر گونه پیشنهاد مبنی بر كمسیون گرفتن پادشاه سابق برای پروژه سعودی را رد می كنند. آنها اضافه می کنند که وی نه تنها در قانون اساسی به دلیل اقدامات پیش از انصراف در سال 2014 از پیگرد قانونی مصون بود ، بلکه قانون محدودیت اسپانیا در معاملات انجام شده از پنج تا 10 سال پیش اعمال می شود. پادشاه سابق به جرمی متهم نشده است.

در ماه نوامبر ، تحقیقات دوم دادگاه عالی کشف شد – طبق اردوگاه پادشاه سابق ، یک بازرگان مکزیکی-بریتانیایی هدایایی در حدود 800،000 یورو برای حفظ سبک زندگی خوان کارلوس بین 2016 و 2018 اهدا کرد.

خاویر سانچز-جونکو ، وکیل خوان کارلوس ، هفته گذشته اعلام کرد که پادشاه سابق 6783932.72 یورو برای تسویه بدهی مالیاتی از جمله سود و کمک هزینه پرداخت کرده است. گزارش ها در مطبوعات اسپانیا حاکی از آن است که این پیرمرد 82 ساله می خواهد برای کریسمس به خانه خود برگردد. دادستانی هنوز پرونده را مختومه نکرده و اواخر هفته گذشته هشدار داده است که “خود به خودی ، اعتبار و کامل بودن” اظهارنامه مالیاتی پادشاه را “در چارچوب تحقیقات گسترده تری که ادامه خواهد داشت” ارزیابی می کند.

نخست وزیر سوسیالیست اسپانیا پدرو سانچز می گوید این شخص – خوان کارلوس – تحت نظارت است ، نه خود نهاد سلطنت. علی رغم شورش در صفوف سوسیالیستها ، حزب چپ میانه مدتهاست که می گوید سلطنت بخشی اساسی از قانون اساسی 1978 است ، که قلب انتقال کشور از حکومت فرانکو است.

آقای گارزون به وضوح مخالف است.

وی گفت: “مitutionsسسات باید با بدترین حالت طراحی شوند.” “من نمی خواهم به کسی اعتماد کنم که یک بازیگر خوب باشد. ما برای کار به نهادهایی نیاز داریم. . . که شفافیت را فراهم می کند – و برای سلطنت این وجود ندارد. “

وی معتقد است که جمهوری منجر به توافق جدید فدرال و شکست حمایت سیاسی و اقتصادی برای دهه ها می شود: “برای من جمهوری خواهی به معنای مدرن شدن است. . . کشوری دموکراتیک ، مسئول و همه ملیت های اسپانیایی در آن جا هستیم. ”

سازمان دولتی جامعه شناسی اسپانیا ، مرکز تحقیقات جامعه شناسی ، از سال 2015 پس از دو دهه کاهش محبوبیت ، سلطنت را بررسی نکرده است.

اما سلطنت در حال تبدیل شدن به نمادی به طور فزاینده قدرتمند از عناصر راست اسپانیا است که توسط وزیران دولت مانند آقای گارزون و وابستگی ائتلاف اقلیت به آرا of باسکهای جدایی طلب و احزاب کاتالونیا خشمگین شده است.

ماه گذشته ، دهها افسر بازنشسته نظامی با ارسال دو نامه به فیلیپه ششم به “دولت سوسیال کمونیست” حمله کردند. برخی از امضا کنندگان نیز به گروه WhatsApp پیوستند که به کودتا و “تیراندازی به 26 میلیون حرامزاده” اشاره کرد.

دولت آقای سانچز گفتگوی واتس اپ را به دادستان ها منتقل کرد ، در حالی که تأکید داشت فقط اقلیت کوچکی از افسران بازنشسته در این امر دخیل هستند. آقای گارزون بسیار هیجان زده تر است.

وی خواستار تلاش برای ریشه کن کردن افراط گرایان از ارتش شد: “ما نمی توانیم خطری را که با نفوذ این عناصر ارتجاعی به نهادهایی به اندازه نیروهای مسلح مهم است دست کم بگیریم.”

وی افزود: “در اسپانیا ، محافظه کارترین عناصر در این کشور همیشه بسیار قدرتمند بوده اند.” “این مکانی است که با ضد ضد اصلاحات برای پاسخگویی به اصلاحات پروتستان به وجود آمده است [500 years ago]. ”

جمهوری خواهی آقای گارزون همچنان از دیدگاه اقلیت در دولت باقی مانده است ، حتی پارلمان. وی اذعان می کند: “این یک مسئله فوری نیست.” “اما دیر یا زود ما باید در مورد اصلاح قانون اساسی صحبت کنیم – و این بحث نمی تواند از مسئله سلطنت جلوگیری کند ، زیرا هر روز جمهوری خواهی قویتر می شود.”

[ad_2]

منبع: tech4life.ir