[ad_1]

رئیس جمهور نیکولاس مادورو پس از به دست آوردن کنترل قوه مقننه در انتخابات که توسط بسیاری از مخالفان تحریم شد و توسط ایالات متحده محکوم شد “تقلب و ساختگی” قدرت بر ونزوئلا را سخت تر کرد.

بر اساس شورای ملی انتخابات (CNE) که توسط دولت منصوب شده است ، حزب اتحادیه سوسیالیست ونزوئلا (PSUV) آقای مادورو و متحدانش 67.6٪ آرا را برای مجلس شورای ملی به دست آوردند. ارقام رسمی 31 درصد مشارکت داشتند ، اما مخالفان گفتند که رقم واقعی کمی بیش از نیمی از آن است.

آقای مادورو پس از اعلام نتایج گفت: “ما با رای پیروز شدیم و بر مخالفت باطل پیروز شدیم.” “چرخه ای از تغییر مثبت و فضیلت در راه است.”

خوان مخالف ، رهبر مخالفان و یارانش از رای دادن امتناع ورزیدند و گفتند كه سرکوب دولت و دخالت در روند انتخابات ، رقابت عادلانه برای شورای ملی را غیرممکن می سازد. در روزهای آینده ، مخالفان همه پرسی آنلاین خود را برگزار می کنند و از ونزوئلایی ها می پرسند آیا می خواهند انتخابات جدید ریاست جمهوری و پایان حکومت آقای مادورو انجام شود.

آقای گوایدو در یک پیام ویدئویی گفت: “شما تنها نیستید. ما تسلیم نخواهیم شد.” ما همه تلاش خود را خواهیم داد تا پیروز شویم. “

شورای ملی از آخرین انتخابات در سال 2015 در دست مخالفان بوده و خار دائمی در چشم آقای مادورو است. در ژانویه 2019 ، آقای گوئیدو کاندیدای ریاست جمهوری شد و گفت که از زمانی که آقای مادورو در انتخابات تقلبی به قدرت بازگشت ، اکنون به عنوان رئیس پارلمان رهبر قانونی این کشور است.

پس از دو دهه حاکمیت انقلابی سوسیالیستی ، اقتصاد نفتی ونزوئلا که زمانی ثروتمند بود ، ویران شده است و مردم آن از کمبود شدید آب ، سوخت و برق رنج می برند. تورم بیش از 6000 درصد است ، واحد پول بولیوار تقریباً بی فایده است و 5 میلیون نفر از کشور گریخته اند.

ایالات متحده ، اتحادیه اروپا و بیشتر آمریکای لاتین دولت موقت آقای گیدو را به رسمیت شناخته اند ، اما امیدوارم که این امر منجر به کمرنگ شدن عزیمت زودهنگام آقای مادورو شود ، زیرا دولت کاراکاس در حال حفر است. تحریم های شدیدتر آمریکا صادرات نفت را فلج کرده است ، اما نتوانسته رژیم را تغییر دهد.

اتحادیه اروپا از اعزام ناظران به انتخابات روز یکشنبه خودداری کرد و مایک پمپئو ، وزیر امور خارجه آمریکا ، رای گیری را پیش از این محکوم کرد و گفت: “نتایج اعلام شده توسط رژیم غیرقانونی مادورو منعکس کننده خواست مردم ونزوئلا نخواهد بود. آنچه امروز اتفاق می افتد تقلب و فریب است. “

قبل از انتخابات ، رژیم مادورو سه حزب بزرگ مخالف را به دست گرفت و رهبران دست نشانده در راس آنها بودند. وی همچنین مقامات جدیدی را منصوب کرد تا شورای انتخابات را بر خلاف کنگره اداره کنند ، بر پوشش رسانه ای مسلط شود و منتقدان را آزار و زندانی کند.

تعداد کمی از گروه های مخالف که به آقای گوئیدو وابسته نیستند ، در رای گیری روز یکشنبه شرکت کردند ، که به دولت اجازه داد رقابت مشابه را در نظرسنجی ها ، که در بیش از 14000 مرکز رای گیری از کاراکاس تا جنگل برگزار شد ، ادعا کند. آمازون به روغن. کشور ثروتمند زولیا.

به نظر می رسید که رای گیری به راحتی پیش رفته است. مردم با صبر منتظر ماندند تا در کاتیا ، پتاره و 23 د انررو ، زاغه نشین کاراکاس ، جایی که یک نسل پیش ، هوگو چاوز ، سلف آقای مادورو ، از پشتیبانی قاطع برخوردار بودند ، رای دهند.

یک زن در یک مرکز رأی گیری در کاراکاس رأی می دهد. رهبر مخالفت خوان گوئیدو و متحدانش از رأی دادن امتناع ورزیدند و گفتند كه سرکوب و مداخلات دولت ، رقابت عادلانه را غیر ممکن می کند © کریستین هرناندز / خبرگزاری فرانسه / گتی

کارمن آموندارای ، 43 ساله ، هنگام انتظار در صف انتظار در مدرسه مانوئل پالاسیو فاجاردو ، جایی که آقای چاوز به طور منظم رای می آورد و دیوارها با نقاشی های دیواری پوشانده شده است ، گفت: “من و چاوز درآمد و کیفیت زندگی بهتری داشتیم” . برای او و سیمون بولیوار ، قهرمان ونزوئلا از جنگ های استقلال. “به دلیل محاصره اقتصادی علیه ونزوئلا ، ما به تدریج کیفیت زندگی قبلی خود را از دست می دهیم.”

در ایالت زولیا ، رای گیری با یکی از قطعی های منظم برق در ونزوئلا قطع شد و در سراسر کشور به نظر می رسد بسیاری از مردم انتخابات را به عنوان یک نمایش جانبی در مقایسه با مبارزه روزانه برای غذا ، دارو ، کار ، بنزین ، بنزین و آب جاری تلقی می کنند.

“دیروز من هشت ساعت در صف انتظار بنزین ماندم. من امروز در سه دقیقه رأی دادم. “

مجلس ملی جدید تحت کنترل مادورو 5 ژانویه ، دو هفته قبل از سوگند یادداشت جو بایدن ، سوگند یاد می کند و رئیس جمهور جدید آمریکا را با چالشی ظریف روبرو می کند.

ایالات متحده ، انگلیس و برخی از کشورهای آمریکای لاتین قصد دارند به رسمیت شناختن کنگره به رهبری گیدو به عنوان قانونگذار قانونی این کشور و آقای گویدو به عنوان رئیس جمهور موقت ونزوئلا ادامه دهند ، اما مشخص نیست که آیا اتحادیه اروپا و سایر کشورها از این الگو پیروی می کنند یا خیر. .

نخست وزیر پیشین اسپانیا ، خوزه لوئیز رودریگز زاپاترو ، به دعوت آقای مادورو برای مشاهده انتخابات ، از اتحادیه اروپا و ایالات متحده خواست با توجه به خروج دونالد ترامپ از کاخ سفید ، در مورد استراتژی خود تجدید نظر کنند. وی ادامه داد كه ادامه اصرار بر اینكه آقای گویدو رهبر قانونی ونزوئلا است ، “بزرگترین پوچ تاریخ حقوق بین الملل” خواهد بود.

[ad_2]

منبع: tech4life.ir

ایندکسر