ماکرون قول داده است که روابط دفاعی خود را با رژیم مصر حفظ کند


رئیس جمهور امانوئل مکرون روز دوشنبه گفت که فرانسه روابط دفاعی و تجاری خود را با مصر با وجود سوابق حقوق بشری رژیم حفظ خواهد کرد ، زیرا همکاری به مبارزه با تروریسم کمک می کند و به ثبات منطقه کمک می کند.

آقای ماکرون پس از میزبانی از عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر برای گفتگو در کاخ الیزه علی رغم انتقاد شدید گروه های بین المللی حقوق بشر و همچنین سیاستمداران لیبرال و چپ فرانسه صحبت کرد.

“من همکاری خود را در زمینه مسائل دفاعی و اقتصادی منوط به این اختلافات نمی کنم [over human rights]ماکرون در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک گفت.

“بهتر است یک گفتگوی خواستارانه داشته باشیم تا سیاست تحریم که اثر بخشی یکی از شرکای ما را در مبارزه با تروریسم کاهش می دهد. . . که [a boycott] از نظر حقوق بشر ناکارآمد و از نظر تروریسم ضد محصول خواهد بود. “

مقامات فرانسوی گفته اند پاریس “مشارکت استراتژیک” خود را با مصر نه تنها به دلیل تروریسم ، بلکه به دلیل منافع مشترک دو کشور در لیبی و دریای مدیترانه شرقی ، جایی که آنها با یک رئیس جمهور رجب طیب اردوغان رئیس جمهور روبرو هستند ، حفظ می کنند.

تأیید رسمی سفر آقای سیسی به فرانسه در هفته گذشته با آزادی سه فعال حقوق مصری مصادف شد.

روز جمعه ، دادستان های مصر دستور آزادی سه بازداشت کارمند ابتکار حقوق شخصی مصر ، یک گروه برجسته حقوق و از جمله آخرین سازمان های باقی مانده را صادر کردند که علی رغم سرکوب گروه های جامعه مدنی هنوز فعالیت می کنند.

حتما بخوانید:
صدای علم انگلیس برای آینده تحقیقات انگلیس می جنگد

آنها در ماه نوامبر دستگیر و در پی اعتراض بین المللی با سازمان ملل ، اتحادیه اروپا و دولت آمریكایی جو بایدن خواستار آزادی آنها شدند.

آقای سیسی موضوع تعداد زندانیان سیاسی در مصر را کنار گذاشته و این تصور که او یک استبداد وحشی است را رد می کند. وی گفت: “من مسئول محافظت از 100 میلیون نفر هستم.” “ما ملتی هستیم که می کوشیم آینده خوبی را برای شهروندان خود در منطقه ای بسیار ناپایدار ایجاد کنیم.”

فعالان گفتند که دستگیری این سه فعال مربوط به جلسه ای است که در دفاتر آنها در قاهره برای 13 دیپلمات غربی از جمله سفیر فرانسه ترتیب داده شده است. وزارت امور خارجه فرانسه پس از دستگیری اولین کارمند ، که موجب توبیخ قاهره شد ، با صدور بیانیه ای ابراز نگرانی کرد.

با وجود آزادی سه کارمند EIPR ، یک دادگاه تروریستی دارایی ها و حساب های بانکی آنها را روز یکشنبه مسدود کرد. دادستانی آنها را به پیوستن به یک سازمان تروریستی و انتشار اخبار دروغ متهم کرد.

مقام چهارم EIPR ، پاتریک زکی ، از فوریه به اتهام انتشار اخبار جعلی و دامن زدن به اعتراض بازداشت شده است. روز دوشنبه ، دادگاه بازداشت وی را برای 45 روز دیگر تمدید کرد.

از زمان روی کار آمدن آقای سیسی در سال 2013 به عنوان بخشی از کودتای مردمی که سلف منتخب اسلامگرای وی را سرنگون کرد ، مصر میلیاردها دلار جنگنده و کشتی جنگی از فرانسه خریداری کرده است.

آقای سیسی ریاست یکی از سختگیرانه ترین اقدامات علیه مخالفت ها در تاریخ معاصر مصر را بر عهده داشته است. ده ها هزار اسلامگرای دستگیر شده و بازداشت ها توسط منتقدان سکولار رژیم ، روزنامه نگاران ، وکلای حقوق بشر و فعالان طرفدار دموکراسی پوشش داده شده است.

حتما بخوانید:
HSBC در حال بررسی وجود بانکداری خرده فروشی در ایالات متحده است

بسیاری با اتهامات مبهمی روبرو هستند که شامل عضویت در یک سازمان تروریستی مشخص نشده یا “اشتراک اهداف” یک گروه تروریستی است. مدافعان حقوق بشر همچنین نگران استفاده از بازداشت طولانی مدت هستند که می تواند به عنوان نوعی مجازات برای مخالفان مسالمت آمیز تا سالها ادامه یابد.

غربی ها که نگران تروریسم اسلام گرایانه ، مهاجرت و تجزیه لیبی هستند ، عمدتاً جانبداری کرده و در مورد خرد کردن مخالفان و جامعه مدنی در مصر علنی صحبت نکرده اند. دونالد ترامپ ، رئیس جمهور آمریکا ، آقای سیسی را “دیکتاتور مورد علاقه من” توصیف کرد و به نظر می رسید که این دو نفر از یک رابطه خوب برخوردار هستند.


منبع: tech4life.ir

دیدگاهتان را بنویسید