مبارزات انتخاباتی سین کیانگ می گوید فشار چین او را مجبور به فرار از قزاقستان کرده است


سریکجان بلاش در ماه سپتامبر سوار هواپیمایی شد و به مقصد استانبول رفت و برای آماده شدن برای زندگی نامطمئن در ترکیه از قزاقستان ، خانه اش تقریباً 20 سال خداحافظی کرد.

آقای بیلاش ، یک فعال متولد چین ، گفت که پس از کارزار ارعاب و آزار و اذیت ناشی از کار وی در مورد وضعیت اویگورها و سایر اقلیت های مسلمان در استان سین کیانگ در غرب چین ، مجبور به فرار از کشور آسیای میانه شد.

آقای بلاش 46 ساله در مصاحبه ای در استانبول در مصاحبه ای با فایننشال تایمز گفت: “من معتقدم که فعالیت های من موجب نجات بسیاری از مردم چین خواهد شد. “اما من نمی توانم در ملت خود بمانم. این یک فاجعه است. “

طی 15 سال گذشته ، رهبری قزاقستان نفت خیز با میلیاردها دلار سرمایه گذاری چینی ها در نفت و گاز ، معادن و سایر بخشها ، روابط نزدیکتر با پکن ایجاد کرده است. آقای بلاش معتقد است که چین تأثیر زیادی در سیاست قزاقستان داشته است و دلیل این که وی در سال های اخیر با هشدارهای مکرر سرویس های امنیتی و دستگیری های متعدد روبرو شده است ، فشار چین را دلیل اصلی آن می داند. وی گفت: “دولت قزاقستان بسیار با پكن ارتباط دارد.”

تاجر سابق ، قزاق قومی ، در سین کیانگ متولد شد اما در پاسخ به فشارهای فزاینده بر اقلیت های این کشور در سال 2000 به قزاقستان نقل مکان کرد.

وی کار خود را به عنوان یک فعال آغاز کرد ، نقشی که از سال 2014 ، هنگامی که گزارش های سرکوب علیه جوامع اویغور ، قزاقستان و قرقیزستان در سین کیانگ را جمع آوری کرد ، اهمیت بیشتری پیدا کرده است.

عکس سال 2018 افرادی که در مرکز آموزش مهارتهای حرفه ای Artux City در منطقه سین کیانگ چین صف می کشند © Ng Han Guan / AP

وی اطلاعات تعداد زیادی از مردم منطقه را که برای دیدار با دوستان و اقوام خود به قزاقستان سفر کرده بودند ، جمع آوری کرد. آنها در مورد دستگیریهای غیرقابل توجیه و اردوگاههای “بازآموزی” که بیش از 1 میلیون اویغور ، قزاق و سایر مردم مسلمان بیشتر زندانی و تلقین می کنند ، صحبت خواهند کرد.

حتما بخوانید:
هتل های ۵ ستاره اصفهان که همه آرزوی اقامت در آنها را دارند

وی و همکارانش از گروه مبارزاتش ، آتاجورت اریکتیلری (داوطلبان وطن) ، شهادتین خود را بصورت آنلاین منتشر کردند و با رسانه های بین المللی و گروه های حقوق بشر همکاری کردند تا توجه خود را به سو ab استفاده های پکن جلب کنند.

ژن بونین ، بنیانگذار پایگاه داده قربانیان سین کیانگ ، کمپینی که با آتاجورت کار می کند ، گفت: “آنچه آنها انجام دادند ، به ویژه در مراحل اولیه ، کاملاً بی سابقه بود.” “کار آنها باعث شده است که هزاران نفر – بسیاری از آنها بازداشت شدگان سابق – اجازه داشته باشند سین کیانگ را ترک کنند و به قزاقستان بیایند. این اتفاق در هیچ جای دیگری رخ نداده است. “

آقای بیلاش گفت كه این داعش در سال 2017 هنگامی آغاز شد كه مأموران امنیت ملی قزاقستان وی را ملاقات كردند و به وی گفتند كه دیگر از كلمات “نسل كشی” و “پاك سازی قومی” برای توصیف سرکوب در سین کیانگ استفاده نکنید. . وی گفت: “آنها گفتند كه این به دوستی بین كشورها آسیب می رساند.”

او علی رغم تلاش های ناموفق متعدد برای ثبت آتاجورت ، چندین بار دستگیر و به جرم اداره یک سازمان ثبت نشده جریمه شد. وی سال گذشته در حصر خانگی قرار گرفت و به جرم “تحریک به نفرت اجتماعی ، ملی ، قبیله ای ، نژادی ، طبقاتی یا مذهبی” متهم شد – اتهامی که عفو بین الملل آن را “نادرست” توصیف کرد.

وی یک توافق نامه استرداد را امضا کرد که در ازای قول پایان دادن به فعالیتش ، هفت سال زندان برای وی محکوم شد ، تصمیمی که وی گفت پس از فشار مشاور ارشد رئیس جمهور قزاقستان اتخاذ کرد.

دولت قزاقستان به درخواست اظهار نظر پاسخ نداد.

متقاضیان با بستگان گمشده یا بازداشت شده در سین کیانگ عکس عزیزان خود را در آلماتی ، قزاقستان ، در سال 2019 نگه داشته اند. © روسلان پرانیکوف / خبرگزاری فرانسه

هنوز هم آقای بلاش گفت که ارعاب همچنان ادامه دارد. او تصمیم گرفت با خانواده اش عزیمت کند و بلیط های یک طرفه به استانبول خریداری کرد. اگرچه در فرودگاه به مشکل بر خورد ، اما موفق شد بدون هیچ مشکلی کشور را ترک کند. وی گفت: “این بسیار تعجب آور بود.” “شاید آنها از اینکه خالق مشکل دار قزاقستان را ترک می کند بسیار خوشحال بودند.”

حتما بخوانید:
شانس ترامپ برای خنثی سازی شکست انتخابات در حال اتمام است

شان رابرتز ، یک انسان شناس در دانشگاه جورج واشنگتن که کارهای میدانی را در قزاقستان و سین کیانگ انجام داده است ، گفت: سرکوب چین آلماتی را در موقعیت دشواری قرار داده است که در میان خواسته های یک شریک تجاری بزرگ و ترکیبی از احساسات ملی گرایانه و ضدچینی قزاقستان قرار دارد. در خانه.

وی گفت: “در مورد دولت در قزاقستان ، آنها ترجیح می دهند كه این مشكل به سادگی از بین برود.”

تبعید شدن برای آقای بلاش دردناک بود. وی نتوانست در مراسم خاکسپاری پدرش که ماه گذشته درگذشت شرکت کند.

انتخاب وی از استانبول به چالش های ترکیه در روابط خود با چین کمک می کند. آنکارا یک بار با خواستگاری از سرمایه گذاری پکن انتقاد شدید خود را از اویغورها تضعیف کرده است. اما این واقعیت ها با توجه به این واقعیت که کشور میزبان ده ها هزار تبعیدی سین کیانگ است که اکنون توسط شرکت کنندگان بلندپایه مبارزات انتخاباتی صفوف آنها پیچیده است ، پیچیده تر است.

آقای بیلاش با اشاره به تیراندازی یک اویغور در استانبول در ماه گذشته گفت که او در ترکیه احساس امنیت نمی کند. “ترکیه اکنون به پکن بسیار وابسته است ، بنابراین من می ترسم.”

اما او نذر كرد كه به كار خود ادامه دهد. وی در سین کیانگ گفت: “اگر من متوقف شوم ، هیچ کس نمی تواند 3 میلیون قزاق و اقلیت های قومی دیگر را نجات دهد.” تیم ما آخرین امید است. “


منبع: tech4life.ir