[ad_1]

نخست وزیران لهستان و مجارستان بار دیگر مخالفت خود را با طرح پیوند بودجه اتحادیه اروپا به حاکمیت قانون تأیید کردند ، چالشی که تلاش بلوک برای مذاکره در مورد بودجه جدید را پیچیده تر می کند.

مذاکره کنندگان از ریاست اتحادیه اروپا آلمان و پارلمان اروپا در ماه جاری توافق کردند که دسترسی به منابع مالی اتحادیه را به منظور احترام به اصول مشترک ، از جمله استقلال دادگستری ، پیوند دهند. طرفداران امیدوارند که این حرکت می تواند حرکت را به سمت غیر لیبرالیسم در برخی از کشورهای عضو کند کند یا تغییر دهد. بوداپست و ورشو با این ایده مخالف هستند.

در کنفرانس خبری روز پنجشنبه ، نخست وزیر مجارستان ویکتور اوربان و نخست وزیر لهستان ماتئوش موراویکی از بروکسل خواستند روند تصویب بسته اضطراری بودجه 1.8 میلیون یورویی اتحادیه اروپا و ویروس کرونا را از بحث در مورد سازوکار قانون قانون ، که به اعتقاد آنها باید “اساساً” تغییر یابد.

در عوض ، آنها استدلال کردند که شورای اروپا باید درمورد اینکه منافع مالی اتحادیه اروپا با حاکمیت قانون مرتبط است بحث کند. آنها به شدت امیدوار بودند که یک معامله به سرعت حل و فصل شود ، آنها اضافه کردند که اگر چنین بود ، باید یک کنفرانس بین دولتی برای اصلاح معاهدات اتحادیه اروپا تشکیل شود ، ایده ای که در بروکسل آغاز نشده است.

اوربان گفت: “اگر بودجه مدیریت بحران اروپا جمع نشود ، مجارستان با خسارات مالی روبرو نخواهد شد.” “این مربوط به کشورهایی است که بدهی عمومی آنها بیش از 100 درصد است.”

هم آقای اوربان و هم موراویکی که کشورهایشان از ترس زیر پا گذاشتن حاکمیت قانون تحت پیگردهای انتظامی اتحادیه اروپا هستند ، همچنین متعهد شدند که هیچ تصمیمی در مورد بن بست بودجه اتخاذ نکنند ، که قابل قبول نیست. برای طرف مقابل

“ما اصول و منافع خود را در مورد این موضوع متحد خواهیم کرد. مجارستان پیشنهادی را که از نظر لهستان قابل قبول نباشد ، نمی پذیرد. “

دو نخست وزیر بیانیه مشترکی صادر کردند و استدلال کردند که سازوکار پیشنهادی جدید تأثیر “تنزل حاکمیت قانون در اتحادیه به یک ابزار سیاسی” را خواهد داشت.

این بیانیه بعد از ظهر پنجشنبه در حالیکه آنها به دنبال راهی برای رسیدن به توافق در آستانه نشست 10 تا 11 دسامبر بودند ، در میان سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا زنگ خطر را ایجاد کرد. درگیری با مجارستان و لهستان بر سر حاکمیت قانون جدی ترین مانع برای تکمیل قانون پیشبرد بودجه هفت ساله اتحادیه اروپا و صندوق بازپرداخت 750 میلیارد یورویی است.

یک دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا گفت: “روشن است که مطلقا هیچ حمایتی از سرگیری مکانیسم شرط بندی در پارلمان اروپا یا شورا وجود ندارد. لهستان و مجارستان با بیانیه خود عمیق تر و عمیق تر به انزوا می روند. “

آقای اوربان گفت که او نمی تواند “مجارستان را در معرض شرایطی قرار دهد که اکثریت ساده مردم مجارستان را که نمی خواهند مشکل ایجاد کند”. با این حال ، یک نظرسنجی اخیر نشان می دهد که بیش از 70 درصد مجارستانی ها از گره خوردن بودجه اتحادیه اروپا به حاکمیت قانون حمایت می کنند.

آقای اوربان تأکید کرد که بوداپست و ورشو کاملاً حق وتو در بودجه را دارند.

“معاهدات اصلی اتحادیه اروپا استفاده از وتو را مجاز می داند. . . درصورتي كه يك كشور عضو تصور كند كه منافع اساسي در يك موضوع خاص مورد غضب واقع شده است. “

آقای موراویسکی با انتقاد قبلی دولت خود از سازوکار حاکمیت قانون ، گفت: “این سازه برای انسجام اتحادیه اروپا بسیار خطرناک است” و می تواند منجر به فروپاشی اتحادیه اروپا در آینده شود.

“ما امروز روبرو هستیم. . . مکانیسم کاملاً جدیدی که از طریق خودسرانه بودن ، ماهیت سیاسی اجرای آن و تصمیمات با انگیزه های سیاسی می تواند منجر شود. . . این امر منجر به تجزیه اتحادیه اروپا و شاید حتی تجزیه آن خواهد شد. “

“این سازوکار یک آیین نامه دلخواه تفسیر شده در رابطه با به اصطلاح حاکمیت قانون است. اما در واقعیت ، این آیین نامه ای است که باید به بودجه بپردازد ، اما به این بهانه ، به موضوعات دیگری می پردازد. “

[ad_2]

منبع: tech4life.ir