مردم پرو اعتقاد خود را به رهبران خود از دست می دهند


سومین رئیس جمهور پرو در پایان سخنرانی مقدماتی خود در حالی که شعر آشتی را نقل می کرد ، منحل شد. در حالی که فرانسیسکو ساگستی ، یک مسئول سابق 76 ساله بانک جهانی ، آیه ای از قهرمان ادبی ملی سزار والژو را می خواند ، و خواستار تحمل پس از یک هفته آشفتگی سیاسی خارق العاده است ، شهروندان درباره شکاف بین رئیس جمهور خردمند و قانونگذارانی که گوش می دهند ، تأمل می کنند.

آنتونی آیلاس در اظهار نظری در یوتیوب که 268 بار مورد پسند قرار گرفت ، گفت: “من می خواهم که همه اعضای کنگره حداقل مدرک دانشگاهی داشته باشند تا بتوانند خود را به گونه ای بیان کنند.”

خورخه آرا گفت: “من می توانم ذهن خالی اعضای کنگره را که بدون هیچ گونه صلاحیت یا تحقیق یا تجربه ای در آنجا هستند ، برای گوش دادن به سخنرانی خود تصور کنم ، که او آن را با شعری که قطعاً تعداد کمی از آنها خوانده اند ، می بندد.”

یکی از بارزترین ویژگیهای تظاهرات مردمی خیابانی که از زمان استیضاح رئیس جمهور محبوب مارتین ویسکارا در 9 نوامبر پرو را لرزاند ، تحقیر تقریباً جهانی طبقه سیاسی این کشور بود.

دلایل آن روشن است: تقریباً نیمی از اعضای کنگره یکساله پرو تحت بازجویی قرار دارند که بیشتر آنها به دلیل فساد اداری است. همه توسط مصونیت پارلمانی محافظت می شوند. هیچ کس نمی تواند دوباره بدود ، بنابراین انگیزه اصلی آنها کوتاه مدت است. قانون گذاران در یک قانون مخفی قرن 19 آقای Vizcarra را برکنار کردند که به قانونگذار اجازه می داد رئیس جمهور را با اکثریت آرا simple ساده به دلایل نامشخص “عدم صلاحیت اخلاقی” رئیس جمهور را برکنار کند.

انتخاب قانونگذاران برای جایگزینی آقای ویسکارا فاجعه بار بود: مانوئل مرینو ، یک کشاورز محافظه کار برنج استان که به تظاهرات ملی علیه انتصاب خود پاسخ داد با یک عملیات دست و پاگیر پلیس که منجر به دو کشته و ده ها زخمی شد.

پس از مشهور شدن پرو به دلیل خشونت پلیس و مشروعیت انتصاب وی ، آقای مرینو مجبور به استعفا شد ، تنها پنج روز بعد ، و تکنوکرات ساگاستی به عنوان سازش برای تقویت کشتی پیش از انتخابات آوریل ظاهر شد.

حتما بخوانید:
مناسب ترین قیمت اسید سولفوریک بازار خرید و فروش سرب و روی

کارولینا تریولی ، اقتصاددان و محقق در موسسه مطالعات پرو در لیما ، گفت: “ما اکنون وضعیت آرامی داریم ، اما ادعای پیروزی خیلی زود است.” “دولت ساگاستی ممکن است تا زمان تغییر دولت که در ماه جولای پیش بینی می شود ، ادامه یابد یا ممکن است به مدت دو هفته ادامه یابد. خیلی زود است که بدانیم آیا اوضاع آرام خواهد شد یا خیر. “

پرو یکی از سریعترین اقتصادهای در حال رشد در آمریکای لاتین در این قرن است. تولید ناخالص داخلی آن از سال 2000 بیش از چهار برابر شده است که ناشی از تقاضای چین برای عسل آن است. کوچک رونق ، به کمک سرکوب موفقیت آمیز قیام مارکسیست در دهه 1990 ، میلیون ها نفر را از فقر رها کرده و طبقه متوسط ​​را به طور قابل توجهی گسترش داده است.

اما بیماری همه گیر ویروس کرونا ، کاستی های مدل اقتصادی پرو را به شدت آشکار کرده است. آقای ویزکارا در اوایل محاصره ملی قرار گرفت و اقتصاد را فلج کرد ، اما نتوانست جلوی افزایش سطح عفونت را بگیرد. با یکی از بالاترین سطح غیررسمی بودن در کار ، بسیاری از کارگران قوانین را نادیده گرفتند. سیستم بهداشتی شکننده و کمبود اعتبار خرد شده است. پول تهیه شده توسط وزرا در لیما نتوانست به شهرها و روستاهای دور افتاده برسد.

چند ماه قبل از جشن 200 سالگی استقلال خود از اسپانیا ، به پروها یادآوری شد كه تعداد زیادی از شهروندان متروكه شده اند و نمی توانند به فرصتهای ویژه افراد جامعه دسترسی پیدا كنند.

حتما بخوانید:
شرکت هواپیمایی ملی لبنان موافقت می کند فقط "دلارهای تازه" را بپذیرد

سرمایه گذاران و بازرگانان با داشتن 23 نامزد ، بسیار کم شناخته شده ، که در انتخابات آوریل کاندیدا می شوند و دارای یک سیستم حزبی ضعیف و پراکنده هستند ، از یک برنده پوپولیست کنگره که فقط به سودهای سریع علاقه مند است ، ترس دارند.

دیگو مویا-اوکامپوس ، تحلیلگر ریسک در IHS Markit ، گفت: “مشکل ساختاری این است که هر رئیس جمهوری که اکثریت قاطعی در کنگره نداشته باشد ، نه تنها از تصویب دستور کار خود ، بلکه همچنین از سوی قانون گذاران نیز برکنار است.” که در پرو بزرگ شده است.

هنگامی که آقای مرینو ، در آخرین ساعات حضور در دفتر خود ، قانونی را امضا کرد که به پروها اجازه می دهد بخشی از پس انداز بازنشستگی خود را پس بگیرند و هزینه کنند ، نشانه ای اولیه از آنچه انتظار می رفت پدیدار شد. در حال حاضر صداهایی از چپ شنیده می شوند که خواستار قانون اساسی جدیدی هستند که منشور فعلی “نئولیبرال” را لغو کرده و نقش دولت را تقویت می کند.

لوئیس اوگانس ، پرو که رئیس جهانی تحقیقات بازار در حال ظهور در JPMorgan Chase در لندن است ، گفت: “به نظر می رسد هیچ یک از احزاب سیاسی که به دنبال کسب ریاست جمهوری در سال 2021 هستند ، از الگوی اقتصادی فعلی دفاع نمی کنند.” “پوپولیسم اقتصادی راهی آسان برای کسب آرا تلقی می شود.”

آقای هوانس در پاسخ به این سال که چرا هیچ کس نمی خواهد از مدل پرو دفاع کند ، پاسخ داد: “یک تغییر در نسل ایجاد شده است. جوانان بحران های اقتصادی گذشته را تجربه نکرده اند. افراد 20 تا 30 ساله ابر تورم و مسیر درخشان را به خاطر نمی آورند [guerrillas]. آنها از آنچه به دست آمده قدردانی نمی کنند. “


منبع: tech4life.ir

دیدگاهتان را بنویسید