مسلمانان فرانسه درباره قانون برنامه ریزی شده ماکرون برای جلوگیری از اسلام گرایی اختلاف نظر پیدا کردند


واکنش های مختلف مسلمانان فرانسه نسبت به قانون برنامه ریزی شده رئیس جمهور امانوئل مکرون برای مهار اسلام گرایی رادیکال و تقویت قدرت های دولت سکولار ، میدان مین سیاسی را که دولت ها برای مبارزه با افراط گرایی مذهبی با آن روبرو هستند برجسته می کند.

برخی از مسلمانان در فرانسه با تکرار اتهامات اسلام هراسی توسط رهبران ترکیه و پاکستان ، خشم خود را از آنچه استراتژی سختگیرانه می دانند ابراز داشتند ، در حالی که دیگران حمایت صمیمانه خود از رئیس جمهور را ابراز داشتند.

بین این دو افراط ، برخی از حدود 5.7 میلیون مسلمان فرانسه – بزرگترین اقلیت اینچنینی در اروپای غربی – نگران افزایش تنش ها در مورد حملات تروریستی اسلامگرایان اخیر و رادیکالیزاسیون جوانانی هستند که والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ آنها از مستعمرات سابق فرانسه در مغرب یا صحرای آفریقا مهاجرت کرده اند.

نقیب آزرگی ، که رئیس حزب سیاسی کوچکی است که هشت سال پیش به نام اتحادیه دموکرات های مسلمان فرانسه تاسیس شد ، یکی از شدیدترین منتقدان آقای مکرون است. وی گفت: “ما واقعاً شهروندان درجه دو و دشمن وزارت کشور هستیم.” “اسلام هراسی در کشور ما فوران می کند.”

آقای آزرگی گفت که لایحه آقای ماکرون “برای محافظت از اصول جمهوری” بخشی از “شکار جادوگران” است که شامل بستن مساجد و تعطیلی مدارس مخفی یا ثبت نشده است. “آنها به هرکسی که مسلمان عمل می کند به عنوان یک تروریست بالقوه در فرانسه نشان می دهند.”

قانون جدید ، که هنوز در شورای ملی مورد بحث نیست و در آن گروه های مذهبی خاصی ذکر نشده است ، “گواهینامه های بکارت” را ممنوع می کند ، تحصیل در خانه را محدود می کند ، تفکیک جنسیتی در استخرهای عمومی را ممنوع می کند و کارمندان دولت را از گفتار نفرت به صورت آنلاین محافظت می کند – اقدامی که پس از در ماه اکتبر ، معلم ساموئل پتی توسط یک جوان اسلامگرا در خیابان روبروی مدرسه اش گردن زده شد و از اینكه وی از كارتونهای حضرت محمد (ص) در كلاس آزادی بیان استفاده كرده بود عصبانی شد.

از نظر آقای آزرگی ، این قانون نمونه ای از “انحراف اسلام” دولتی است که برای پوشاندن بی کفایتی خود به مسلمانان حمله می کند ، در حالی که ذکر شواهد مربوط به بکر بودن یک کلیشه توهین آمیز است. وی گفت: “جامعه مسلمانان دیگر چنین کارهای قبیله ای انجام نمی دهد.” “این واقعیت جامعه فرانسه نیست.”

حتما بخوانید:
استرالیا با تعرفه های جو ، چین را به WTO می برد

Fatiha Agag-Bujahlat ، معلمی در تولوز که اجدادش از الجزایر مهاجرت کرده اند ، با استقبال از این قانون ، “مرد سالاری” مسلمانان را نپذیرفته و آمریکایی ها و سایر غربی ها را که از “سیاست هویت” حمایت می کنند و مسلمانان را مسلمان می دانند ، انتقاد می کند) قربانیان. از یک دولت سکولار قدرتمند تحت نظر آقای مکرون.

وی گفت: “من به عنوان دختر مهاجران بسیار خوشحالم که با من به عنوان یک شهروند رفتار می شود و نه به عنوان یک مسلمان.” “من می خواهم به همان آزادی زنان سفیدپوست دسترسی داشته باشم. . . ما هویت نیستیم ، ما مردم هستیم. من مغز “مسلمان” یا رحم “مسلمان” ندارم. “

وی افزود: “من فکر می کنم این بلندپروازانه ترین لایحه قانون 2010 است که در مورد منع پوشش دهی در خیابان ها تأکید کرده است. . . ما سرانجام با اسلامگرایان و آنگلوساکسونها روبرو هستیم [from abroad]. فرانسه از هر دو جبهه مورد حمله قرار گرفته است. ”

آقای ماکرون و دولت او بیشتر آنچه را که نفوذ اسلام گرایان می دانند در 15 منطقه در فرانسه انجام داده اند که از سال 2018 به عنوان مناطق “بازسازی جمهوری” شناخته شده اند.

هاسن چالگومی ، امام معتدل از درانسی ، شمال شرقی پاریس ، که از آقای ماکرون حمایت می کند و علیه یهودی ستیزی در میان مسلمانان مبارزات انتخاباتی انجام داده است ، در مورد خطرات افراط گرایی و “مناطق ممنوعه” تحت کنترل رادیکال ها تردیدی ندارد. وی بارها در شبکه های اجتماعی تهدید به مرگ شده است ، به طور شبانه روزی توسط محافظان دولتی محافظت می شود و می گوید که گاهی هنگام تبلیغ ، جلیقه ضد گلوله می پوشد.

حتما بخوانید:

رکورد بیشترین لایک در اینستا

قانون برنامه ریزی شده رئیس جمهور فرانسه “گواهینامه های بکارت” برای زنان مسلمان را ممنوع کرده و تحصیل در منزل را محدود می کند © بنوئه تسیر / رویترز

وی گفت: “این قانون علیه مسلمانان نیست ، بلکه علیه اسلام گرایان است.” “اگر دولت چنین واکنشی نشان ندهد ، ما به جنگ داخلی روی خواهیم آورد. نفرت و نژادپرستی در حال افزایش است. ”

با این حال مخالفان این قانون اصرار دارند که دولت یا سوerstand تفاهم می کند و یا عمداً مسئله را نادرست معرفی می کند ، و این امر فداکاری مذهبی را با افراط گرایی خشن برابر می داند.

آقای آزرگی گفت: “ما باید درک کنیم که ما یک دشمن مشترک – اسلام گراها و تروریست ها داریم.” “همه این افرادی که به تروریسم روی آوردند به مساجد نرفتند. اینها افرادی هستند که واقعاً در حاشیه جامعه قرار دارند. ”

تارک اوبرو ، یک امام مراکشی الاصل از بوردو که زمانی به اصول سلفی گرایی و اخوان المسلمین پایبند بود ، اما از آن زمان عقاید معتدل تری را اتخاذ کرد ، گفت که شیوه زندگی و عبادت مسلمانان در فرانسه معمولاً آنها را از جدا می کند. بقیه جامعه و آنها را در معرض خطر رادیکالیزاسیون قرار می دهد.

وی افزود: مسلمانان – جامعه متنوعی در فرانسه كه شامل مراكشی ها ، الجزایری ها ، تركان ، آفریقایی های جنوب صحرای آفریقا ، اسلام گرایان و سكولارهای رادیكال است – احساس آسیب پذیری و “انگ” می كنند.

برخی از مناطق وجود دارد که تحلیل مقامات و رهبران مسلمان در هم می آمیزد. به عنوان مثال ، آنها توافق دارند که زندانها و بازداشتگاهها ، مانند سایر کشورها ، یک محیط خطرناک برای رادیکال سازی جوانان مسلمان بوده است. و این اتفاق نظر وجود دارد که آخرین نسل از مردم مهاجر مسلمان به طور فزاینده ای از آداب و رسوم فرانسه که توسط پدر و مادر و مادربزرگشان اتخاذ شده ، احساس بیگانگی می کنند.

طبق نظرسنجی انجام شده توسط Ifop در ماه اکتبر ، 57٪ از مسلمانان فرانسوی زیر 25 سال معتقدند که شرع مهم تر از قانون جمهوری فرانسه است – 10 درصد افزایش نسبت به چهار سال پیش.

خانم آگاگ-بوجلات گفت: “تعصب وجود دارد ، یک ارتدوکسی مذهبی که از طریق نسل جدید در حال رشد است.”


منبع: tech4life.ir

دیدگاهتان را بنویسید