مصر مدیر حقوق بشر را در یک اوج “رعب آور” دستگیر کرد


نیروهای امنیتی مصر در میان افزایش شدید سرکوب دولت علیه جنبش های جامعه مدنی ، یکی از رهبران ارشد یکی از معتبرترین سازمان های حقوق بشری این کشور را دستگیر کردند.

سازمان وی گفت که کریم انارا ، مدیر عدالت کیفری در ابتکار مصر برای حقوق شخصی ، روز چهارشنبه در هنگام تعطیلات در ساحل دریای سرخ در مصر بازداشت و به “مکان نامعلومی” منتقل شد.

بازداشت وی سه روز پس از دستگیری مدیر اداری EIPR محمد بشیر صورت گرفت.

عفو بین الملل این دستگیری ها را “تشدید منجمد” سرکوب دولت توصیف کرد و گفت که این “ضربه سختی به کار حقوقی مدافعان حقوق بشر” وارد کرده است.

مصر ، اولین کشور عربی که توافق صلح با اسرائیل را امضا کرد ، طی دهه ها شریک مهم ایالات متحده در خاورمیانه بوده است و تجربه وحشتناک حقوق بشر دولت ، آزمایش اولیه تعهد رئیس جمهور منتخب جو بایدن در “دفاع از حق فعالان ، مخالفان سیاسی و روزنامه نگاران در سراسر جهان “.

گروه های حقوق بشری گفتند که به نظر می رسد این دستگیری ها مربوط به نشست EIPR با دیپلمات های غربی برای بحث در مورد مسائل حقوق بشر باشد.

عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر (چپ) و همتای آمریکایی وی دونالد ترامپ در آوریل 2017 در دفتر بیضی کاخ سفید در واشنگتن. گروه های مدافع حقوق بشر آقای ترامپ را به چشم بستن بر تخلفات در خاورمیانه متهم کرده اند © ایوان ووچی / AP

در حالی که عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور قدرت را در حمایت از کودتای مردمی در سال 2013 به دست گرفت که محمد مرسی ، رهبر منتخب دموکراتیک اخوان المسلمین را سرنگون کرد ، رژیم وی در تلاش است انواع مخالفت ها را خرد کند.

دهها هزار عضو و طرفدار اخوان بازداشت شده اند ، اما رژیم همچنین چندین فعال سکولار ، دانشگاهیان ، وبلاگ نویسان ، روزنامه نگاران و بازرگانان را دستگیر کرده است. آنها اغلب به جرائم مرتبط با تروریسم متهم می شوند ، از دسترسی به وکلا محروم هستند و در دادگاه های نظامی محاکمه می شوند.

EIPR گفت که به دنبال دستگیری آقای بشیر ، وی در مورد کار گروه و ملاقات در 3 نوامبر بین سازمان و “تعدادی از سفرا و دیپلمات ها ، که در آن بحث پیرامون تقویت حقوق بشر در مصر و جهان بود ، مورد س beenال قرار گرفت. “

EIPR گفت ، دادستان های عمومی آقای بشیر را به پیوستن به یک سازمان تروریستی ، انتشار اطلاعات نادرست “تضعیف امنیت کشور” ، تأمین مالی تروریسم و ​​پخش “اخبار جعلی” متهم کرده اند.

بلافاصله مشخص نشد که آقای Enarah به چه اتهامی متهم شده است.

آقای سیسی که حامیانش سزاوار تثبیت کشور و احیای اقتصادی در حال مرگ هستند ، از روابط خوبی با قدرتهای غربی برخوردار است و دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا او را “دیکتاتور مورد علاقه خود” توصیف می کند.

گروه های مدافع حقوق بشر آقای ترامپ را به چشم بستن بر تخلفات در خاورمیانه و تشویق مستبدین در منطقه به پیگیری سرکوب بی رحمانه متهم کرده اند. گروه های حقوق بشری از آقای بایدن خواستند موضع قویتری اتخاذ کند.

آقای بایدن ماه گذشته در بیانیه ای در دومین سالگرد ترور جمال هاشوقی توسط مأموران سعودی گفت که “رابطه ما با عربستان را دوباره ارزیابی خواهد کرد” و افزود که “تعهد آمریکا به ارزشهای دموکراتیک و حقوق بشر اولویت ، حتی با نزدیکترین شرکای امنیتی ما. “

طبق بیانیه ای در ثبت نام نمایندگان خارجی دادگستری ایالات متحده ، مصر یک روز پس از اعلام پیروزی آقای بایدن در انتخابات نوامبر ، مصر یک شرکت برجسته لابی در ایالات متحده ، براونشتاین هیات فاربر شرک را استخدام کرد.

حسین باومی ، محقق مصری در عفو عمومی ، گفت که بازداشت دو مقام EIPR برای آقای بایدن و همچنین دولت های دیپلمات های شرکت کننده در جلسه که به گفته وی اروپایی ها و یک کانادایی بودند ، “آزمونی” بود.

آقای باومی گفت: “این دستگیری ها به آنها گفت:” شما نمی توانید در مورد حقوق بشر کاری انجام دهید “. “وقتی آنها می خواهند کنار بیایند ، آب را آزمایش می کنند ، کسی را دستگیر می کنند.” . اگر واکنشی وجود ندارد ، تشدید شود. این یک امتحان است. . . ببینیم آیا آنها سیسی را برای سرکوب فراخوانده اند یا خیر و روشن کنند که اقدامات جدی انجام خواهند داد. ”


منبع: tech4life.ir

حتما بخوانید:
کاربرد کربن فعال در تصفیه آب چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید