[ad_1]

“زنده باد ملکه!” مردم در حالی که پاریت چیواراک ، رهبر معترضین به رهبری دانشجویان در تایلند ، با یک کلاه گیس و لباس صورتی زیبا و شبیه لباس مورد علاقه ملکه سوتیدا روی صحنه رفت ، فریاد زدند.

آقای پاریت ، معروف به پنگوئن ، لباس اردوگاه هجو طنز را در تظاهرات اخیر قرار داد. اما معترضان جوان تایلندی یک درخواست جدی مطرح کردند: حذف ماده 112 قانون مجازات ، جدی lèse majesté قانونی برای تهدید یا زندانی کردن منتقدان شاه ماها واجیرالونگکورن و خانواده اش.

Panusaya Sitijiravatanakul ، معروف به Rung ، رهبر دیگر اعتراضات ، اسامی تایلندی های متهم شده بر اساس قانونی را که حداکثر برای 15 سال زندان پیش بینی کرده است ، خواند.

صحنه هایی از این دست حتی شش ماه پیش غیر قابل تصور بود. اما معترضان جوان در تایلند با ده ها تظاهرات در بانکوک و جاهای دیگر در ماه ژوئیه که ده ها هزار نفر را به خود جلب کرد ، بحث سیاسی بی سابقه ای را برانگیختند.

اگرچه آنها فضای اعتراض را باز کردند ، اما تحلیلگران گفتند که دانشجویان نتوانسته اند موسسه سلطنتی مورد حمایت تایلند را به هیچ یک از سه خواسته اصلی خود واگذار کنند: استعفای نخست وزیر نخست وزیر پرایوت چان اوچا. قانون اساسی جدید یا اصلاحات در سلطنت. معترضین همچنین برای جلب حمایت بیشتر تایلندیهای طبقه کارگر و روستایی تلاش کردند ، اگرچه برخی از متحدان قدیمی پیرو آرمان خود پیروز شدند.

تایلندی ها معمولاً در فکر انتقاد از سلطنت حتی به صورت مورب دچار می شوند. اکنون همه چیز – از جمله قدرت پادشاه ، ثروت چند میلیارد دلاری وی ، سهمی از بودجه دولت و اقامت در آلمان – می تواند علنی بحث شود.

تایراث ، روزنامه پرفروش تابلوی تایلند ، اخیراً با انتشار داستانی در صفحه نخست مطالبات معترضان به لغو ماده 112 ، تأکید کرده است که رسانه های سابق خودسانسور سابق اکنون در پرداختن به موضوعات قبلی در خارج از کشور احساس آزادی می کنند.

دانش آموزان ، از جمله جوانان ، برای اعتراض به نظامی كه آنها را اقتدارگرا و خشن می دانستند ، با سه انگشت به استقبال معترضین در داخل و خارج وزارت آموزش و پرورش رفتند.

جنبش دموکراسی همچنین برای پیشبرد اهداف خود از طنز خرابکارانه ، الگوهای رفتاری ویروسی و جناسهای دیداری – پوشیدن لباس دایناسور در یک مقطع علیه رهبری جیرنوکراتیک تایلند – استفاده می کند.

دانشجویان همچنین توجه بین المللی خود را به هدف خود جلب کرده اند. دولت آلمان گفته است که با رئیس دولت تایلند برای تصمیم گیری دولت در زمان حضور در این کشور مخالفت خواهد کرد.

پادشاه و ملکه در اوایل ماه اکتبر به بانگکوک بازگشتند و در طی طولانی ترین اقامت زوج سلطنتی در تایلند از زمان تخت سلطنت وجیرالونگ کورن در سال 2016 ، اعتراضات به اوج خود رسید و در ملاقات های مکرر عمومی ظاهر شد.

نه سناتور در ایالات متحده ، متحد اصلی نظامی تایلند ، در ماه جاری قطعنامه ای را در حمایت از جنبش دموکراسی ارائه دادند و از دولت خواستند “از حقوق و رفاه کودکان و دانش آموزان مراقبت کند”.

دانشجویان هنگام اعتراض در بانکوک با سه انگشت سلام می کنند در حالی که مقابل پلیس ایستاده اند © ملادن آنتونوف / خبرگزاری فرانسه از طریق گتی

کنوکرات لرتچواساکول ، استادیار علوم سیاسی در دانشگاه چولالونگ کورن ، گفت که “اولین نقطه موفقیت معترضان گسترش دامنه بحث عمومی است. “دانش آموزان ثابت کردند که جامعه تایلند مایل است در مورد این موضوع بحث کند. آنها فقط به کسی نیاز داشتند که در را باز کند. “

مارک کوگان ، دانشیار صلح و درگیری در دانشگاه کانسای گایدای ژاپن ، موافق است که دانشجویان اجازه داده اند موضوعاتی که قبلاً ممنوع شده است ، مورد بحث و گفتگو قرار گیرند. وی گفت: “این یکی از موفقیت های بزرگی است که اعتراضات به دست آورد: از بین بردن ایده های قدیمی درباره آنچه می توان و نمی توان درباره آن صحبت کرد”.

اما وی افزود: آنها به هیچ وجه نتوانسته اند دولت را مجبور به نشستن روی میز مذاکره کنند.

معترضین و احزاب مخالف “کمیسیون سازش” را که توسط پارلمان تحت سلطه ارتش برای گردهم آوردن یک طرفدار سلطنت و معترضان پیشنهاد شده است ، رد کرده و آن را به عنوان یک تاکتیک تأخیرآمیز توسط دولت پریوت کنار گذاشته اند.

در حالی که ماه گذشته اعتراضات در خارج از پارلمان جمع شده بود ، نمایندگان مجلس موافقت کردند کمیسیونی را برای بازنگری قانون اساسی پادشاهی تشکیل دهند. اما آنها این پیشنهاد را با حمایت معترضین و حزب مخالف فوروارد ، که کل منشور را مورد بحث قرار می دهد – از جمله مقاله تضمین وضعیت حقوقی ممتاز شاه – را رد کردند.

اگرچه بیشتر اوقات از استفاده از زور خودداری می کردند ، اما پلیس گاهاً معترضین را با آب پوشش داده شده با مواد شیمیایی پاشیده یا از نزدیک شدن آنها به ساختمانهای عمومی جلوگیری می کند و آنها را با دیوارهای کانتینر حمل و نقل و سیم خاردار محاصره می کند.

تامارا لوس ، رئیس گروه تاریخ دانشگاه کرنل ، گفت: “ایالت و مقامات در مقایسه با دانشجویان همه سلاح ها را برای کنترل دارند.” “آنچه دانش آموزان دارند پشتکار ، نبوغ ، شناخت خوب از شبکه های اجتماعی و ارتباط خوب با خبرنگارانی هستند که توجه بین المللی به آنها دارند.”

وی افزود: این چیزی است که باعث ادامه این کار می شود.

پادشاه تایلند ماه گذشته در اظهارات بدیهی در اخبار کانال 4 انگلیس ، این کشور را “کشوری سازش” توصیف کرد. اگرچه اجازه ادامه تظاهرات را داد ، اما دولت پریوت با آزار و اذیت رهبران معترض ، موضع محکم تری را آغاز کرد و زمینه را برای درگیری بیشتر در سال 2021 فراهم کرد.

پس از توقف lèse majesté آزار و شکنجه به دستور پادشاه در سال 2017 ، مقامات اکنون ترس گسترده تری از قانون دارند. پلیس حداقل 41 نفر از جمله آقای پاریت و خانم پانوسایا را به این منظور فراخواند lèse majesté تحقیقات ، طبق دیده بان حقوق بشر.

خانم کانوکراتس از دانشگاه چولالونگ کورن گفت: “پادشاه گفت این کشور سازشکار است ، اما این کشور سازشکار نیست.” “با یک دولت سازش ناپذیر و قدرتمند ، در آینده نزدیک چه انتظاری داریم؟”

توییتر: JohnReedwrites[ad_2]

منبع: tech4life.ir

ایندکسر