منافع شخصی کم عمق اختلافات بر سر حاکمیت قانون در اتحادیه اروپا را شکل می دهد


این وسوسه انگیز است که شاهد مخالفت با بودجه اتحادیه اروپا به اضافه 1 میلیون یورو و برنامه ای برای بازسازی همه گیر 750 میلیارد یورویی به عنوان یک بحران عمیق هستیم که اروپا را تقسیم می کند: بین شرق و غرب ، اعضای قدیمی و جدید ، محافظه کاران و لیبرال ها ، حاکمیت ملی و فدرالیسم. وسوسه انگیز است ، اما اشتباه است – و بدتر از اینکه اشتباه باشد مضر است.

مجارستان و لهستان در اعتراض به قانون جدیدی که بودجه اتحادیه اروپا را به ضمانت های حاکمیت قانون در مورد نحوه استفاده از پول متصل می کند ، صندوق بودجه و بودجه بعدی را وتو می کنند. آنها این سازوکار را محکوم کردند – اگرچه آنها در ژوئیه موافقت کردند که از قانون پیروی کنند – به عنوان حمله ایدئولوژیک آگاهانه لیبرالهای غربی به ارزشهای محافظه کارانه اجتماعی و ضد مهاجرتی آنها.

اما این اختلاف بین شرق و غرب نیست. در میان کشورهایی که از سال 2004 به بعد به اتحادیه اروپا پیوستند ، مجارستان و لهستان با سیاستمداران اجساد یا مشکلات فساد از تنها بودن فاصله دارند. با این حال فقط آنها بودجه را وتو کرده اند. همچنین این یک جنگ صلیبی تمدنی علیه بقیه اروپا نیست. موقعیت دولت های لهستان و مجارستان اکثر شهروندان خود را آزار می دهد. علاوه بر این ، ارتباط نزدیکی با منافع محدود احزاب حاکم و سیاستمداران آنها دارد.

وتو در بودجه لهستان به سلاحی در جنگ قدرت بین نخست وزیر ماتئوش موراویکی و وزیر دادگستری زبیگنیو زوبرو برای نفوذ در ائتلاف تحت کنترل یاروسلاو کاچینسکی رهبر واقعی این کشور تبدیل شده است. در مجارستان ، قراردادهای تأمین شده توسط اتحادیه اروپا ، خانواده نخست وزیر ویکتور اوربان و دستیاران نزدیک او را ثروتمند کرده است. اگر تشخیص داده شود که مغایر قانون قانون هستند ، به طور بالقوه می توان آنها را تحت مکانیزم جدید مسدود کرد.

حتما بخوانید:
پلنیوم باکس چیست و چه کاربردی دارد؟

حملات بوداپست و ورشو را باید چنین دید: عملکرد سیستم های سیاسی ناکارآمد به عنوان مگافون برای شیاطین شخصی و شیدایی دو ابرقدرت عمل می کند.

این اختلال که رهبران آن ها حتی به پنهان کردن زحمت است. چهارشنبه گذشته ، آقای كاچینسكی پارلمان را سرزنش كرد كه مخالفان “خون در دست دارند” و “شما را محصور می كنند” رد و بدل كرد. آقای اوربان نظریه توطئه ضد یهودی خود را مبنی بر اجرای دستورات جورج سوروس ، خیرخواه سابق آقای اوربان ، توزیع مجدد کرد. “عملیاتی سازی” “سیاه نمایی” مجارستان برای پذیرش سطح بالای مهاجرت. این سخنان رهبرانی نیست که با حسن نیت اعتراض می کنند.

ما نباید وزن انسدادگرایی آنها را نادیده بگیریم ، که در نهایت ناشی از تلاش برای تصاحب دولت است. اما آقایان اوربان و کاچینسکی در داخل و خارج کشور از پوشیدن این لباس به عنوان دفاع از حاکمیت ، مسیحیت و هویت ملت های خود راحت هستند. برای هر کس دیگری مهم است که فریاد بکشند که واقعاً مبارزه علیه منافع او چیست. ظهور این جنگ به دلیل تعارض تمدن به دلیل ارزشهای اروپایی ، عظمت بزرگی را به خودکامگی می بخشد که آرزویش را دارد اما لیاقت آن را ندارد. این به اشتباه جذابیت مصالحه را افزایش می دهد و باعث خشم کسانی می شود که از نهادهای بی طرف و شفاف در اروپا دفاع می کنند.

آنها باید اعصاب خود را حفظ کنند. از آنجا که هیچ بازی فینال خوبی وجود ندارد ، بوداپست و ورشو می توانند از این تقابل بهره مند شوند ، مگر اینکه به آنها داده شود. با دیدن آنها به همان صورت که هست ، نشان می دهد که آنها ضعیف تر از آنچه که به نظر می رسند نیز هستند.

سازوکار حاکمیت قانون نیازی به اتفاق نظر ندارد. این قانون تبدیل می شود مگر اینکه بقیه اتحادیه اروپا تسلیم بازداشت Orban-Kaczynski شوند. آنها می توانند بودجه جدید را تا زمانی که بخواهند مسدود کنند ، اما مقداری پول در واژگونی های محدود ماهانه به بودجه قدیمی – با توجه به شرایط جدید قانون مداری که مخالف آن هستند – همچنان ادامه خواهد داشت.

حتما بخوانید:
نحوه اتصال به سرور مجازی ویندوز و لینوکس

در مورد صندوق بهبودی ، اتحادیه اروپا باید به پیشنهاد گای ورهوفشتات نماینده پارلمان اروپا لیبرال برای ایجاد آن برای 25 کشور دیگر در چارچوب “همکاری های پیشرفته” ادامه دهد. این اجازه می دهد تا استفاده از ساختارهای اتحادیه اروپا برای پروژه های که در آن تنها برخی از اعضای خواهند شرکت کنند. این حتی می تواند وام های صندوق بازیابی را کمی معتبرتر کند ، زیرا مجارستان و لهستان ، اگر در این صندوق قرار بگیرند ، سودآور خالص زیادی خواهند بود.

برخی از وتو نخست وزیر پیشین انگلیس ، دیوید کامرون ، در مورد پیمان مالی اتحادیه اروپا در دسامبر 2011 یاد می کنند ، زمانی که رهبران دیگر بدون آن ادامه دادند. از آنجا که این زمان منجر به Brexit شد ، بنابراین این بحث ادامه دارد ، مراقب باشید همان کار را با مجارستان و لهستان انجام دهید.

تشبیه نادرست است. وتو بریتانیا منعکس کننده مشکلات واقعی منافع ملی مربوط به عدم عضویت در یک مرکز مالی عمده در منطقه یورو است که تنش های آن را حتی دلسوزترین سیاستمداران انگلیس نسبت به اتحادیه اروپا به رسمیت می شناسند. با گذشت زمان ، اتحادیه اروپا به این منافع مشروع پاسخ داده است. وتو مجارستان-لهستان منافع ملی یا پروژه های سیاسی را منعکس نمی کند ، بلکه فقط منافع شخصی را نشان می دهد. با این وجود هر دو از نظر اقتصادی بیشتر به اروپا بستگی دارند.

درس مناسب اتحادیه اروپا برای یادگیری از تاریخ انگلستان با اروپا قدیمی تر است: آرام باشید و حرکت خود را ادامه دهید.

martin.sandbu@ft.com
منبع: tech4life.ir

دیدگاهتان را بنویسید