[ad_1]

در صورت تصویب لایحه محدود کردن فعالیت “عوامل خارجی” از جمله اداره مبارزه با مواد مخدر ایالات متحده ، همکاری مواد مخدر ایالات متحده و مکزیک می تواند به مدت سه دهه به تأخیر بیفتد.

ویلیام بار ، دادستان کل ایالات متحده هشدار داد که این لایحه – که در 9 دسامبر در مجلس سنا تصویب شد و پیش بینی می شد قبل از شکستن کریسمس در روز سه شنبه توسط مجلس عوام تصویب شود – “فقط می تواند به نفع سازمان های جنایتکار فراملی خشن باشد”. و جنایتکاران دیگری که با هم می جنگیم. “

آندرس مانوئل لوپز اوبرادور ، رئیس جمهور مکزیک ، از این لایحه دفاع کرد و گفت که این تصویب حاکمیت مکزیک است. وی گفت که هیچ چارچوب قانونی مشخصی برای همکاری با کارگزاران دولتهای دیگر وجود ندارد و زمان آن است که “همه چیز را مرتب کنیم”.

برخی معتقدند این قانون انتقام بازداشت سالوادور سیانفوئگوس ، ژنرال بازنشسته و وزیر دفاع سابق مکزیک به اتهام قاچاق مواد مخدر به درخواست DEA است.

مکزیک انحرافی دریافت نکرد ، که باعث خشم ارتش شد ، که متحد اصلی رئیس جمهور پوپولیست است. ماه گذشته ، مکزیک پس از فشار شدید دیپلماتیک تهدید به برکناری DEA ، آزادی ژنرال را تأمین کرد.

قوانین جدید آژانس را ملزم می کند تمام اطلاعات جمع آوری شده در مکزیک را به مقامات مکزیکی تحویل دهد. کارشناسان می گویند این تلاش مشترک برای مبارزه با مواد مخدر را ویران می کند.

مایک ویگیل ، رئیس پیشین عملیات بین المللی در DEA ، گفت: “اگر ما اطلاعات حساس را به دلیل فساد بومی منتقل کنیم ، به سازمان های جنایتکار نشت می کند – این هر از گاهی اتفاق می افتد.” “این [information sharing] هرگز اتفاق نخواهد افتاد “

علاوه بر این ، همکاران DEA در مکزیک باید محتوای هر تماس را گزارش دهند و در صورت اتهام جرم ، ماموران ممکن است از مصونیت دیپلماتیک محروم شوند.

آقای ویگیلیوس گفت: “چه كسی تماس شما را می پذیرد اگر هر بار كه مجبور است با شما صحبت كند گزارشی بنویسد؟”

وی افزود: “بسیاری از اطلاعاتی كه ما در اختیار دولت مكزیك یا نیروهای امنیتی مكزیك قرار می دهیم تاكتیكی است – به عنوان مثال ، یك كامیون از وراكروز همراه با یك كوكائین به تیجوانا می آید.” “[Now] آنها تماس شما را نمی پذیرند – بیشتر اطلاعات تاکتیکی به توالت می رود. “

واندا فلباب-براون ، یک کارشناس امنیتی در موسسه بروکینگز ، آن را “محدود کننده بازی” در صورت پذیرش ، و سردردی که می تواند منجر به تیره شدن روابط با دولت جدید ایالات متحده در زمان رئیس جمهوری منتخب جو بایدن شود ، خواند.

وی افزود: “من فکر می کنم این مشکلات واقعی برای دولت بایدن ایجاد خواهد کرد.” “ایالات متحده این را به عنوان روابط خصمانه ای تفسیر می کند که می خواهد همکاری ایالات متحده و مکزیک را در زمینه جرم تضعیف کند.”

DEA هیچ اظهار نظری در مورد آن نداشت.

آقای بار گفت ایالات متحده “نگران” این لایحه است و معتقد است که این طرح مانع همکاری می شود. وی گفت: “این باعث می شود شهروندان مکزیک و ایالات متحده امنیت کمتری داشته باشند.”

از سال 2008 ، مکزیک و ایالات متحده تحت اصطلاح ابتکار عمل مریدا ، که تحت آن واشنگتن تجهیزات سخت افزاری نظامی ارائه می دهد و به تقویت اجرای قانون و پیگرد قانونی کمک می کند ، همکاری های امنیتی را افزایش داده اند.

آقای لوپز اوبرادور بعنوان بخشی از استراتژی “آغوش ، نه گلوله” ، رویکردهای عمدتاً غیر مقابله ای با کارتل های مواد مخدر اتخاذ کرده است ، اگرچه مکزیک تعداد قتل های بی سابقه ای را در این سال به ثبت رسانده است.

اعتماد وی پس از تلاش برای تبریک گفتن به مادر رئیس زندان سینالوا کارل خوآکوین “ال چاپو” گوزمن در سال جاری به خطر افتاد.

این اتفاق ماه ها پس از آن صورت گرفت که آقای لوپز اوبرادور دستور آزادی اویدیو گوزمان ، یکی از پسران آقای گوزمان را صادر کرد ، که بازداشت ساده استرداد وی در ایالات متحده باعث تیراندازی شدید شد.

آقای لوپز اوبرادور گفت که می خواهد طرح مریدا را کاملاً تغییر جهت دهد زیرا این کار عملی نبود. وی گفت ترجیح می دهد به جای آن پول توسعه ای خرج کند.

این حساب ممکن است میخ تابوت باشد. “اگر این تصویب شود ، آمریکا و مکزیک واقعاً پایان می یابد [security] همکاری همانطور که وجود دارد و پس از ماجرای کیکی کامارنا ، آن را در اوایل دهه 1990 به فریزر برگردانید. ” یک اتاق کارتل در مکزیک.

دامیان زپدا ، شخصیت ارشد حزب مخالف اقدام ملی ، این لایحه را “ضربه ای هیستریک” به دلیل دستگیری ژنرال سیانفوئگوس خواند. بسیاری از تحلیلگران امنیتی بر این باورند که قول مکزیک برای تحقیق درباره ژنرال پس از بازگشت وی از ایالات متحده پوچ است.

اگرچه هر دو کشور در مبارزه با کارتل های قدرتمند سهیم هستند ، اما آقای ویگیل گفت مکزیک بیشترین ضرر را از این لایحه متحمل شده است ، زیرا مقامات عالی رتبه بسیار به اطلاعات ایالات متحده اعتماد می کنند و “ما سعی می کنیم آموزش دهیم.” در محل کار در نظارت و تکنیک هایی که آنها به خوبی آشنا نبودند “.

وی گفت: “این چیزی نیست جز اینکه مکزیک به پای خود شلیک کند.”

[ad_2]

منبع: tech4life.ir

ایندکسر