[ad_1]

نخست وزیر اسرائیل بنیامین نتانیاهو سفری مخفیانه دو ساعته به عربستان سعودی انجام داد و در آنجا با محمد بن سلمان ولیعهد ملاقات کرد که به گفته دو مقام اسرائیلی در طی سفری نشانگر یک تغییر تاریخی در روابط بین دشمنان سابق است.

سفر این آخر هفته اولین سفر شناخته شده رهبران اسرائیل به عربستان سعودی است که رژیم اسرائیل را از زمان تولد خود در سال 1948 دشمن می داند.

یک مقام اسرائیلی گفت: این جلسه روز یکشنبه با حضور مایک پمپئو وزیر امور خارجه ایالات متحده و تلاش برای احیای گفتگوهای میانجیگری واشنگتن با هدف تقویت روابط بین اسرائیل و عربستان سعودی بود که از زمان از دست دادن انتخاب دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا متزلزل شده است.

این مقام گفت: آقای ترامپ از کشورهای عربی می خواهد روابط خود را با کشور یهود عادی کنند و انتظار می رود در صورت تأمین دوره دوم ریاست جمهوری با عربستان سعودی گفتگوها تسریع شود. مشخص نیست که چه پیشرفتی قبل از رای گیری در 3 نوامبر حاصل شده است.

مقامات اسرائیلی گفتند که دو رهبر همچنین درباره نگرانی های مشترک در مورد ایران صحبت کرده اند ، زیرا انتظار می رود که جو بایدن رئیس جمهور منتخب به توافق هسته ای سال 2015 که تهران با قدرت های جهانی امضا کرده است ، بپیوندد.

رادیو ارتش اسرائیل گزارش داد که آقای نتانیاهو با یوسی کوهن ، رئیس موساد ، آژانس اطلاعاتی اسرائیل ، با یک هواپیمای شخصی به عربستان سعودی رفت.

دفتر نخست وزیر اسرائیل به درخواست ها برای اظهار نظر پاسخ نداد. عربستان سعودی در این دیدار اظهار نظری نکرد.

یک مقام اسرائیلی آشنا به این جلسه گفت که این سفر توسط آقای پمپئو در سفر رسمی سه روزه خود به بیت المقدس هفته گذشته ترتیب داده شد ، جایی که وی از کارخانه شراب سازی شهرک های یهودی در کرانه باختری اشغالی بازدید کرد.

وزیر خارجه عربستان سعودی فیصل بن فرهان (مرکز چپ) وزیر امور خارجه آمریکا مایک پمپئو (مرکز سمت راست) را در فرودگاه Neom Bay در Neom ، عربستان سعودی روز یکشنبه تبریک گفت

وزیر امور خارجه ایالات متحده مایک پمپئو (مرکز سمت راست) ، که در اینجا شاهزاده فیصل بن فرحان وزیر امور خارجه عربستان سعودی پس از فرود در فرودگاه Neom Bay روز یکشنبه او را مورد استقبال قرار داد ، همچنین در جلسه مخفی شرکت کرد © Patrick Semansky / POOL / AFP / Getty

یک مقام اسرائیلی گفت: آقای کوهن ، معمار اتحاد ضد ایرانی اسرائیل با چندین کشور خلیج فارس ، نیز لابی را برای این سفر انجام داده بود.

گمانه زنی های زیادی در مورد پیروی عربستان از متحدان خود در خلیج فارس ، امارات و بحرین و سودان برای شناسایی اسرائیل وجود دارد. مقامات اسرائیلی بر این باورند که پادشاهی جایزه اصلی است زیرا آنها به دنبال برقراری روابط رسمی با کشورهای عربی هستند.

اما اکثر کارشناسان بر این باور بودند که پادشاهی ، محل زندگی دو مقدس ترین مکان اسلام و رهبر جهان اسلام ، با توجه به تاریخچه و حمایت ملک سلمان از آرمان فلسطین ، بسیار محتاط تر خواهد بود.

ریاض ابتکار عمل صلح عربی در سال 2002 را بر عهده داشته است ، که فقط در صورت عقب نشینی دولت یهود از سرزمین های اشغال شده در جنگ 1967 و رسیدن به توافقی که ایجاد یک کشور زنده فلسطین را امکان پذیر می کند ، به اسرائیل وعده صلح با همسایگان عرب خود را می دهد.

این ابتکار عمل به عنوان موضع رسمی اتحادیه عرب باقی مانده است. شاهزاده فیصل بن فرحان ، وزیر خارجه عربستان سعودی روز شنبه به رویترز گفت که این پادشاهی “از عادی سازی اسرائیل برای مدت طولانی پشتیبانی می کند ، اما ابتدا باید یک اتفاق بسیار مهم رخ دهد: یک توافق صلح دائمی و کامل بین اسرائیلی ها و فلسطینی ها.”

برخلاف امارات و بحرین که ماه گذشته توافق نامه های میانجیگری را با ایالات متحده امضا کردند ، عربستان سعودی در جنگ های اعراب علیه اسرائیل شرکت کرده و جمعیت بسیار بیشتری دارد که بخشهایی از آن با هرگونه توافق با دولت یهود مخالف است.

اعتقاد بر این است که شاهزاده محمد ، رهبر فاكتور پادشاهی ، بیش از پدرش قابل معامله است و عربستان سعودی و اسرائیل به دلیل نگرانی های مشترک خود در مورد ایران ، در مورد مسائل امنیتی و اطلاعاتی مخفیانه همکاری می کنند. هر دو طرف با توافق هسته ای امضا شده توسط دولت اوباما مخالفت کردند و از کارزار ترامپ برای “حداکثر فشار” علیه جمهوری اسلامی حمایت کردند.

یک معامله سعودی همچنین می تواند به بازگرداندن شهرت شاهزاده محمد در ایالات متحده کمک کند ، جایی که وی به دلیل ترور جمال هاشوقی توسط عوامل سعودی دو سال پیش و جنگ در یمن مورد انتقاد دموکرات ها قرار گرفت.

ماه گذشته هنگامی که شاهزاده بندر بن سلطان بن عبدالعزیز ، سفیر سابق عربستان در ایالات متحده و رئیس اطلاعات ، حمله حبابی به رهبری فلسطین را آغاز کرد ، انتقاد از امارات و بحرین را برای توافق برای به رسمیت شناختن اسرائیل ، اشاره هایی به تغییر در موضع ریاض داشت.

وی در یک مونولوگ سه بخشی که از تلویزیون عربستان پخش شد ، و به عنوان زمینه سازی برای توافق احتمالی با اسرائیل تلقی شد ، رهبران فلسطین را به دلیل ناکامی های آنها خشمگین کرد و پیشنهاد داد که این پادشاهی منافع خود را در اولویت قرار دهد.

“از نظر شخصی من ، با تمام وقایع رخ داده در جهان ، در مرحله ای هستیم که به جای پرداختن به چگونگی مقابله با چالش های اسرائیل برای خدمت به آرمان فلسطین ، باید به ملیت خود توجه کنیم. امنیت و منافع ، “گفت شاهزاده بندر. بعید است پادشاه ارشد چنین اظهارنظرهایی را انجام داده باشد بدون اینکه توسط شاهزاده محمد مورد تحریم قرار گیرد.

[ad_2]

منبع: tech4life.ir

ایندکسر