[ad_1]

کوید -19 یک شوک ویرانگر جهانی است. اما اخبار مربوط به واکسن ها واقعاً دلگرم کننده است. تأثیر اقتصادی نیز به همان اندازه ای که حدود نیمی از یک سال پیش از آن ترسیده بود ، نبود. علاوه بر این ، یک انسان عاقل و معقول به زودی ریاست جمهوری ایالات متحده را بر عهده می گیرد. فقط ممکن است دنیا زودتر و شکل بهتری از آنچه بسیاری از آن می ترسیدند از کابوس بیرون بیاید.

آخری چشم اندازهای اقتصادی از OECD نسبت به ماه ژوئن در مورد تأثیر اقتصادی فوری Covid-19 غم انگیز است. در آن زمان ، سازمان بین المللی مستقر در پاریس چنان مطمئن نبود که نه یک پیش بینی بلکه دو پیش بینی ارائه داد که هیچ یک ارجح نبودند. خوشبین تر “یک ضربه” را از ویروس کرونا گرفت. بدبینانه تر – یک ضربه مضاعف. به هر حال ، بخشهای بزرگی از جهان ، به ویژه ایالات متحده و اروپای غربی ، چنین ضربه مضاعفی را متحمل شده اند. هنوز هم انتظار می رود که نتایج اقتصادی امسال بهتر از آن باشد که در صورت بروز همه گیری یک زمانه از آن می ترسیم. (نمودارها را ببینید)

نمودار پیش بینی رشد تولید ناخالص داخلی OECD برای سال 2020 (٪) را نشان می دهد ، که برای اکثر اقتصادهای بزرگ نشان می دهد که پیش بینی سال 2020 از ماه ژوئن بهبود یافته است.

این به این دلیل نیست که شدت ضربه را کمرنگ کنید. پیش بینی می شود تولید ناخالص داخلی در سال جاری 4.2٪ کاهش یابد ، در حالی که انتظار می رود تولید ناخالص داخلی OECD با 5.5٪ کاهش یابد. این رکود اقتصادی بعد از افسردگی بدترین حالت خواهد بود. OECD هشدار می دهد که “متوسط ​​اقتصاد پیشرفته و در حال توسعه بازار می تواند معادل چهار تا پنج سال رشد واقعی سرانه را تا سال 2022 از دست بدهد.”

هنوز هم ممکن است نتیجه بدتر بوده باشد. از جمله اقتصادهای بزرگی که امسال بیشترین تعجب را داشتند ، ایالات متحده است – که پیش بینی می شود امسال 3.7٪ کاهش یابد ، در مقابل پیش بینی کاهش 8.5٪ در ماه ژوئن در سناریوی دو برابر – و چین که پیش بینی می شود شگفت انگیز است که امسال 1.8٪ افزایش یابد.

نمودار تولید ناخالص داخلی جهانی (Q4 2019 = 100) را نشان می دهد که پیش بینی های OECD برای ضررهای طولانی مدت در تولید جهانی در همه سناریوها را نشان می دهد.

به ناچار ، این واحدها اختلافات فاحش بین مردم را پنهان می کنند. این گزارش نشان می دهد که تأثیرات شوک اقتصادی حتی در استرالیا ، که همه گیر به خوبی کنترل شده است ، چقدر متفاوت است. این بحران به سختی بر تعداد ساعات کار متخصصان و مدیران تأثیر گذاشته است. وضعیت به طور قابل توجهی برای مردم از فروش ، کارگران ، اپراتورهای ماشین آلات و کارکنان خدمات عمومی بدتر بود. تأثیر فقیرترین افراد در جهان فاجعه بار است: بانک جهانی تخمین می زند که امسال 88 تا 115 میلیون نفر بتوانند به فقر شدید برسند.

نمودار تغییر در تعداد ساعات کار شده در استرالیا (تغییر در درصد به صورت سالانه) را نشان می دهد ، نشان می دهد

چه چیزی در پیش است؟ علاوه بر پیش بینی اولیه ، OECD در حال بررسی یک سناریوی صعودی است که در آن واکسن به زودی راه اندازی شود و اطمینان دوباره حاصل شود. نسبت پس انداز خانوار در سال جاری بسیار زیاد است: به عنوان مثال انتظار می رود که نسبت پس انداز خانوار در انگلیس از 6.5٪ درآمد یکبار مصرف در سال 2019 به 19.4٪ در سال جاری برسد. اگر این سریع برگردد ، تقاضا منفجر می شود. در رکود ، اعتماد به نفس ضعیف است و اثرات بلند مدت اقتصاد شدید است. بهبود به ترتیب با تأخیر و ضعیف انجام می شود. حتی تحت این سناریوی خوش بینانه ، تولید جهانی تا نوامبر 2022 – آخرین افق پیش بینی ، به سطح پیش بینی شده در نوامبر 2019 نخواهد رسید. در حقیقت ، ضررها ممکن است هرگز بازیابی نشوند.

نمودار نشان می دهد نسبت پس انداز خانوار (خالص) به عنوان درصدی از درآمد قابل استفاده ، پس انداز خانوارهایی را که در طول سال همه گیر جهش داشته اند ، نشان می دهد.

فرض بر این است که جای زخم های اقتصادی پایدار خواهد بود. سرمایه گذاری ها نه تنها ضربه کوتاه مدت ، بلکه کارگران و بنگاه های اقتصادی نیز وارد کرده اند: مشاغل از دست رفته برای اولی ، ورشکستگی برای بسیاری از دومی OECD تصویری هوشیارانه از سهم بالای شرکتهای زنده ارائه می دهد که با بدهی های مشکل دار و ارزش خالص منفی ظاهر می شوند. این امر خصوصاً در مورد محل اقامت و غذا ، هنر و سرگرمی و حمل و نقل بسیار صدق می کند.

مهمترین راه برای بازگرداندن اعتماد به نفس ، انتشار واکسن در سراسر جهان در اسرع وقت است. در صورت لزوم ، برای گرفتن آن باید به مردم پول پرداخت شود. اما سیاست اقتصادی خوب نیز بسیار مهم خواهد بود. بخشی از آنچه لازم است ، جلوگیری از اشتباهات است ، مانند برداشت زودرس از حمایت از سیاست های پولی و مالی یا عقب نشینی به حمایت گرایی. اما انجام کارها نیز بسیار مهم خواهد بود: حمایت از افراد برای مشاغل جدید و ، آخرین ، نه مهمترین ، مقابله با اضافه بدهی ها.

نمودار تغییر در پیش بینی در تولید ناخالص داخلی ، Q4 2021 نسبت به Q4 2019 (کشورهای G20 ، اختلاف٪) نشان می دهد ، که نشان می دهد بسیاری از کشورها در تولید متحمل خسارات زیادی می شوند

همانطور که OECD تأکید می کند ، تبدیل بدهی به حقوق صاحبان سهام بخش مهمی از این تلاش ها خواهد بود. گزارش اخیر موسسه نوآوری و اهداف عمومی دانشگاه لندن ، صندوق های ثروت عمومی را به عنوان بخشی از تلاش برای جایگزینی بدهی با سرمایه زیان ده توصیه می کند. تلاش برای بازسازی بدهی باید شامل کشورهای در حال ظهور و در حال توسعه نیز باشد. بیشتر این تغییر ساختار بدهی در ترازنامه دولتهای پردرآمد قرار خواهد گرفت. چاره ای نیست.

تاکنون ، تلاش های جهانی برای مدیریت تأثیر این بیماری همه گیر را فقط می توان به عنوان نقاطی توصیف کرد. کشورهای شرق آسیا در مدیریت همه گیری بسیار بهتر از کشورهای پردرآمد غربی عمل می کنند. دولتهایی که توانایی چنین کاری را دارند ، به طور کلی توانسته اند از اقتصاد خود حمایت کنند. اما همکاری های بین المللی بسیار بدتر از بحران مالی سال 2008 بوده است. با این حال ، تلاش ها برای تولید واکسن یک پیروزی بوده است.

نمودار نشان می دهد که٪ از شرکتهای با دوام دیگر در شرایط دشواری هستند * ، با این بخش نشان می دهد که تأثیر بر مشاغل قبلی قابل قبول چشمگیر است.

اکنون باید از این موفقیت استفاده کنیم تا این کابوس را هرچه سریعتر و در سطح جهانی خاتمه دهیم. ما باید اقدامات لازم را برای بازگرداندن اعتماد به نفس و بازگشت اقتصاد – بدون شک از جهات مهم تغییر یافته – به زندگی انجام دهیم. ما نباید اجازه دهیم بهبودی آهسته باعث ایجاد زخم های عمیق و پایدار در ساختار اقتصادی ، اجتماعی و سیاسی شود. کشورهای با درآمد بالا اجازه می دهند پس از بحران مالی جهانی این اتفاق برای آنها بیفتد. آنها مجبور نیستند این کار را دوباره انجام دهند ، به خصوص که بهبودی قوی و سالم در دسترس آنها است.

همانطور که اسکار وایلد می تواند به ما بگوید ، ایجاد یک مخلوط از اثرات یک بحران می تواند جای تاسف داشته باشد. دو بار انجام آن کار بی احتیاطی به نظر می رسد.

martin.wolf@ft.com

با مارتین گرگ دنبال کنید myFT و به بعد توییتر[ad_2]

منبع: tech4life.ir

ایندکسر