[ad_1]

جو بایدن در هنگام مبارزات انتخاباتی علیه رئیس جمهور آمریکا و قول دادن حقوق بشر به عنوان یکی از اولویت های دولت خود ، انزجار خود را از آنچه “عاشقانه” دونالد ترامپ با خودکامه توصیف کرد پنهان نکرد.

رئیس جمهور منتخب هشدار داده است که دیگر “سفید دیکتاتور مورد علاقه” ترامپ ، اشاره به عبدالفتاح السیسی ، رهبر مصر ، چک سفید وجود نخواهد داشت. و آقای بایدن قول داده است که روابط واشنگتن با عربستان سعودی را که پس از ترور جمال هاشوگی روزنامه نگار توسط مأموران سعودی دو سال پیش “پاریا” خوانده بود ، دوباره ارزیابی کند. وی گفت كه دولت وی “اطمینان حاصل خواهد كرد كه آمریكا ارزشهای خود را در درب برای فروش اسلحه یا خرید نفت بررسی نكند.”

اما به نظر می رسد اکنون قول آقای بایدن برای بازگرداندن “رهبری اخلاقی” آمریکا توسط دو شریک عربی با سابقه واشنگتن مورد آزمایش قرار گیرد.

در هفته های اخیر ، رژیم مصر سه مقام ارشد یکی از معتبرترین گروه های حقوق بشری این کشور را بازداشت کرده و آنها را به عضویت در یک سازمان تروریستی پس از میزبانی جلسه با دیپلمات های غربی متهم کرده است. هفته گذشته ، عربستان سعودی پرونده علیه یکی از برجسته ترین مدافعان حقوق زنان پادشاهی ، لوجین الخطلول را به دادگاهی منتقل کرد که معمولاً پرونده های تروریسم را رسیدگی می کند.

فعالان حقوق بشر می گویند آقای سیسی و محمد بن سلمان ولیعهد سعودی پیامی برای آقای بایدن ارسال می کنند. آنها “اساساً تهدید می کنند که بلوف او را صدا می کنند و بازی بی نقصی را برای جمع آوری تقلب ایجاد می کنند. آنها آنها را دستگیر می کنند و وقتی فشار برای اصلاح وجود دارد می توانند برگردند و آنها را آزاد کنند ، سپس برگردند و پنج نفر دیگر را دستگیر کنند. “سارا لیا ویتسون ، مدیر عامل گروه Dawn ، یک گروه حقوق عرب گفت.

اما افراد نزدیک به تیم بایدن انتظار دارند رئیس جمهور منتخب سخنان خود را دنبال کند.

تونی بلینکن ، وزیر خارجه منتخب بایدن و عضو هیئت مدیره سابق گروه حمایت از حقوق بشر ایالات متحده ، قبلاً اعلام کرده بود که دولت بایدن در برابر سو abاستفاده ها در عربستان سعودی ، ترکیه و هند که از امنیت بالایی برخوردار هستند موضع قاطع تری خواهد گرفت. با ایالات متحده ، و همچنین با چین و جاهای دیگر.

آقای بلینکن در آخرین اظهار نظرهای عمومی خود قبل از نامزدی در مورد توقیف مصر در توئیتر نوشت: “ملاقات با دیپلمات های خارجی جرم نیست. و همچنین به طور مسالمت آمیز از حقوق بشر حمایت نمی کند. “

نیک برنز ، یک مقام ارشد سابق وزارت امور خارجه که به آقای بایدن در طول مبارزات انتخاباتی خود مشاوره می داد ، گفت حمایت از دموکراسی و حقوق بشر “اولویت های اولیه” برای دولت آینده است.

راب برشینسکی از بنیاد حقوق بشر ، که در زمان دولت اوباما با آقای بلینکن کار می کرد ، گفت که اگر نظرات تیم بایدن با ارزش ارزیابی شود ، “آنها یک برنامه نسبتاً تهاجمی از نظر ارتقا and و حمایت از حقوق را تعیین می کنند.” از انسان “

مقامات و تحلیلگران پیشین آمریكا می گویند كه هر اقدام جنایی می تواند شامل تعلیق كمك نظامی به مصر و توقف فروش سلاح به عربستان سعودی ، یكی از بزرگترین خریداران سلاح های آمریكایی و همچنین تحریم های هدفمند برای نقض حقوق بشر باشد. . واشنگتن هر ساله بیش از 1.4 میلیارد دلار به مصر کمک می کند که تقریباً کل آن برای خرید تجهیزات نظامی آمریکایی است.

دولت اوباما پس از کودتایی که آقای سیسی در سال 2013 منجر به سرنگونی محمد مرسی ، رهبر اخوان المسلمین ، که اولین رئیس جمهور مصر به عنوان دموکراتیک بود ، بود ، فروش اسلحه را برای دو سال متوقف کرد. اما فعالان حقوق بشر می گویند اوباما برای جلوگیری از مسدود كردن كمكهای آمریكا ، تا حدی خواستار براندازی “كودتا” است وی بعداً با ادامه سرکوب مقامات مصری ، کمک ها را بازیابی کرد.

Lujain al-Hathul فعال برجسته حقوق زنان سعودی © فیس بوک / خبرگزاری فرانسه از طریق گتی ایماژ

افرادی که به طور مختصر با تفکرات اردوگاه بایدن آشنا شدند ، گفتند که بحث در مورد میزان احتمال مشارکت خارجی با کمک های ایالات متحده بستگی به اقدامات حقوق بشر وجود دارد.

فعالان حقوق بشر برای صدور بیانیه ای در مورد دستگیری در مصر در ماه جاری به رئیس جمهور انتقالی بایدن برای رئیس جمهور منتخب لابی کردند ، اما به یکی از آنها گفته شد که این امر به دلیل “خواسته ها و اولویت ها” امکان پذیر نخواهد بود. آقای بایدن اظهار داشت که به اصل “یک رئیس جمهور در یک زمان” پایبند خواهد بود ، این بدان معناست که وی تا زمان تحلیف خود در 20 ژانویه بعید است که به طور علنی مسائل سیاست خارجی را ارزیابی کند.

ترس در میان برخی از فعالان این است که تمایل به حفظ روابط پایدار با شرکای دیرینه خاورمیانه سرانجام بر نگرانی های حقوق غلبه خواهد کرد. امارات متحده عربی ، متحد مهم آمریكا ، انتقاد قانونگذاران آمریكایی را برای نقش خود در جنگ در یمن به عنوان بخشی از ائتلاف به رهبری عربستان سعودی و مشاركت در درگیری های لیبی برانگیخته است. اما وی با موافقت برای عادی سازی روابط با اسرائیل در ماه اوت ، اختیارات خود را در واشنگتن افزایش داد.

شاهزاده محمد ، وارث تاج و تخت سعودی ، به عنوان نشانه ای از گرم شدن – البته پنهان – روابط ریاض با دولت یهود ، با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل جلسه ای مخفیانه برگزار کرد.

سال گذشته بایدن گفت که اسلحه بیشتری به عربستان سعودی نمی فروشد. اما شک همچنان وجود دارد. “من فکر نمی کنم.” [Biden] اقدام به تعلیق یا کاهش فروش تسلیحات به عربستان سعودی و قطعاً به مصر نخواهد کرد. ما می توانیم از بازداشت ها حمایت جدی تری داشته باشیم ، اما منتظر عواقبی برای سوusesاستفاده ها نیستیم. ” “فشارهای مجموعه نظامی – صنعتی به علاوه اسرائیل که اکنون عربستان سعودی و امارات متحده عربی را متحدانی می داند که نباید آنها را لمس کرد ، برداشتن گام های فعال برای بایدن را دشوار خواهد کرد.”

هلا الدوساری ، فعال سعودی مستقر در آمریکا ، شک دارد که دولت بایدن حقوق بشر را بهبود بخشد. وی گفت: “پیش بینی بسیار دشوار است زیرا ما در زمان دولت اوباما دیدیم كه وی این موضوعات را با تهاجم مطرح نخواهد كرد.” “بنابراین من خوش بین نیستم که اتفاقی همانطور که امیدواریم اتفاق بیفتد – علنا ​​، با صدای بلند و بلافاصله.”

با این وجود محمد سلطان ، یک فعال حقوق بشر مصری مستقر در آمریکا که پدرش ، عضو سابق دولت مرسی ، به مدت هفت سال در زندان به سر می برد ، با انتخاب تیم بایدن دلجویی کرد.

وی گفت: “آنها مشکلات را درک می کنند و ایدئولوگ نیستند.” “همچنین ترمیم کانالهای ارتباطی متداول برای اینکه این موضوعات به طور رسمی مطرح و مطرح شود ، تازه کننده است.”

ویدئو: جو بایدن پس از دوران ترامپ قول “دیپلماسی” را می دهد

[ad_2]

منبع: tech4life.ir

ایندکسر