پارلمان ایران از غنی سازی هسته ای حمایت می کند


پارلمان ایران برنامه هایی را برای افزایش شدید برنامه غنی سازی هسته ای خود تصویب کرده است ، این نقض توافق با قدرت های جهانی است ، زیرا رژیم اسلامی پس از ترور سازمان برنامه نظامی ادعایی خود خشمگین شد.

هفته گذشته ترور محسن فهری زاده ، بهترین دانشمند هسته ای جمهوری اسلامی ، در شرایط دشواری قبل از انتقال ریاست جمهوری آمریکا ، تنش ها را تشدید کرد.

به عنوان نشانه ای از اختلاف عمیق میان تندروها در مجلس و اعتدال ، دولت میانه رو رئیس جمهور حسن روحانی بلافاصله با این اقدام مخالفت کرد. مركز مرکزی می گویند چنین اقدامی می تواند به شانس آنها برای از سرگیری گفتگو با ایالات متحده صدمه بزند.

رئیس جمهور منتخب جو بایدن می خواهد مذاکرات مربوط به توافق هسته ای بین ایران و قدرت های جهانی را در سال 2015 از سر بگیرد ، توافق رئیس جمهور دونالد ترامپ در سال 2018 آن را رها کرد. از سرگیری تحریم ها علیه ایران ترامپ باعث شده تا این جمهوری فعالیت های هسته ای خود را افزایش دهد. آقای بایدن قول داده است به شرط بازگشت ایران با رعایت کامل توافق ، به توافق خود بازگردد. ایران ، اسرائیل را که مخالف از سرگیری مذاکرات است ، مسئول این ترور دانسته است. حدس و گمان های زیادی در مورد واکنش ایران وجود دارد.

به عنوان بخشی از برنامه ارائه شده به مجلس ، جمهوری اسلامی باید اورانیوم را با خلوص تا 20٪ غنی سازی کند ، بالاتر از خلوص فعلی تا 4.5٪ و با نقض سطح 3.67٪ مجاز در توافق هسته ای. این طرح همچنین می گوید ایران برای “نیازهای صلح آمیز کشور” باید 120 کیلوگرم خانه خود را نگه دارد.

حتما بخوانید:
مدلهای ۲۰۲۱ کفش نایک + نحوه تشخیص کتونی نایکی اصل - تودید مگ

این سطح از غنی سازی توانایی تولید 90 درصد اورانیوم با درجه تسلیحات را تسریع می کند ، تحولی که توافق هسته ای – امضا شده توسط ایالات متحده تحت باراک اوباما ، آلمان ، انگلیس ، فرانسه ، چین و روسیه – هدف آن جلوگیری از آن بود. اقدامات جدید پارلمانی ، در صورت اجرا ، تا حد زیادی ایران را به همان وضعیت قبل از توافق باز خواهد گرداند.

مخالفت حسن روحانی با غنی سازی هسته ای نشانه اختلاف عمیق میان تندروها و اعتدال گرایان در پارلمان است © ریاست جمهوری ایران / dpa

اگر محدودیت های معاملات بانکی و فروش مواد اولیه در ایران تا اوایل ژانویه – قبل از روی کار آمدن آقای بایدن – برداشته نشود ، ایران همچنین دسترسی به بازرسان آژانس انرژی هسته ای بین المللی را تحت این طرح کاهش می دهد ، مصوب مجلس.

محمد باقر گالیباف ، رئیس مجلس ، که آمادگی دارد سال آینده نامزد ریاست جمهوری شود ، گفت: “پارلمان این پیام را به دشمنان ایران اسلامی ارسال کرده است که بازی یک طرفه به پایان رسیده است.” اعضای پارلمان هنگام رأی دادن به این طرح شعارهای “مرگ ایالات متحده” و “مرگ اسرائیل” را سر دادند.

اما دولت ، وزارت خارجه و سازمان انرژی اتمی ایران به اتفاق آرا اقدام مجلس را غیرضروری و بی فایده خواندند. علی ربیعی ، سخنگوی دولت ، گفت که تصمیمات هسته ای و نه پارلمان به عهده شورای عالی امنیت ملی ، عالی ترین نهاد امنیتی است.

“مجلس انقلابی. . . این قانون می تواند هر قانونی را که می خواهد تصویب کند ، حتی در مورد مسائل هسته ای ، اما نمی تواند آنچه را که می خواهد انجام دهد. ”

اما حمیدرضا تراگی ، یک سیاستمدار سرسخت ، گفت که ایران چاره دیگری ندارد. وی از تأثیر این حرکت در مذاکرات با ایالات متحده شانه خالی کرد و گفت اگر تندروها در انتخابات ریاست جمهوری ژوئن به قدرت می رسند ، به هر حال گفتگویی انجام نمی شود.

ایران همیشه داشتن برنامه نظامی هسته ای را انکار کرده است. بر اساس تجزیه و تحلیل موسسه علوم و امنیت بین المللی ماه گذشته ، “زمان موفقیت پیش بینی شده ایران در اوایل نوامبر 2020 فقط 3.5 ماه است” و کشور “برای تولید اورانیوم کافی به 5/5 تا 6 ماه زمان نیاز دارد” برای دو سلاح هسته ای. “

پیش از این ، ایران تهدید به غنی سازی اورانیوم تا 20 درصد کرد ، اما نتوانست ادامه دهد. مشخص نیست که خطوط جامد برای تسریع فعالیت های هسته ای به کجا می روند. در تصویب مجلس به صراحت آمده است که اگر مقامات مربوطه این طرح را اجرا نکنند ، تا 25 سال زندان برای آنها پیش می آید.

“با توجه به نحوه رفتار افراد سخت. . . ما باید برای بازگشت ترامپ دعا کنیم. “عباس عبدی ، مفسر اصلاح طلب ، در یک پست توییتر گفت. آنها “خطرناک تر از ترامپ برای ایران” هستند.


منبع: tech4life.ir

دیدگاهتان را بنویسید