[ad_1]

قرار است ماه خوبی برای حزب کمونیست چین و رئیس جمهور شی جین پینگ باشد. اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود و یک فضاپیمای چینی در حدود دو هفته محموله 2 کیلوگرمی سنگ ماه خود را با خیال راحت تحویل دهد ، بخشی از محموله ارزشمند با افتخار در استان زادگاه مائو تسه تونگ ، بنیانگذار انقلابی این کشور به نمایش در می آید.

جاه طلبی برای نشان دادن یک قطعه کوچک از ماه در هونان ، احتمالاً در منطقه روستایی شائوشان که مائو متولد شده است ، در سال 2019 برجسته شد ، زمانی که مهندسان چینی مأموریت استخراج سنگ های ماه را ترسیم کردند – شاهکاری که اتحاد جماهیر شوروی قبلی موفق به آن نشده بود. این در سال 1976 است

وو ویرن ، مهندس ارشد فضایی چین ، به خبرنگاران گفت: “رئیس جمهور مائو گفت ما باید به ماه برسیم.” “ما به این هدف خواهیم رسید و او را دلداری خواهیم داد.”

علاوه بر رویای قمری مائو در هفته گذشته ، محققان چینی می گویند آنها یک کامپیوتر کوانتومی ساخته اند که می تواند تریلیون ها برابر سریعتر از ابر رایانه های فعلی کار کند. و روز چهارشنبه ، امارات متحده عربی گفت که واکسن Covid-19 ، تولید شده توسط دولت Sinopharm ، با اثبات 86 درصد ، اولین تایید رسمی از چین است.

اعلامیه امارات متحده عربی می تواند زمینه را برای استفاده از واکسن های چینی در کشورهای در حال توسعه فراهم کند ، که این یک کودتا برای کشوری است که ویروس کرونا در آن ظاهر شده است.

تا زمان اعلام امارات متحده عربی ، شرکت های دارویی چینی بیشتر و بیشتر از رقبای غربی که آزمایشات بالینی مرحله 3 را به پایان رسانده بودند ، نگاه می کردند و به انگلیس اجازه دادند این هفته اولین برنامه رسمی واکسیناسیون در مقیاس بزرگ را آغاز کند.

دستاوردهای چین نشان دهنده رقابت جنگ سرد بین ایالات متحده و اتحاد جماهیر شوروی است ، زیرا این دو ابرقدرت تلاش می کنند دستاوردهای علمی متقابل خود را به ویژه در فضا بهبود بخشند.

موفقیت پکن همزمان با یک سری حملات تبلیغاتی شدید که عمدتا متوجه اعضای اتحاد پنج چشم بود ، از جمله ایالات متحده ، استرالیا ، کانادا ، نیوزلند و انگلیس بود. اما در حالی که جو بایدن برای ریاست جمهوری آماده می شود ، شلیک های دیپلماتیک فرصت نادر چین را برای ایجاد ثبات در روابط با واشنگتن تهدید می کند.

ژائو لیجیانگ ، برجسته ترین عضو دیپلمات های چین برای “جنگجویان گرگ” ، اخیراً به ایالات متحده و متحدان آلفوفون آن هشدار داده است که مراقب باشند “چشم بردارند” – و همچنین در توییتر تصویر دکترای سرباز استرالیایی را که چاقو در دست دارد ، منتشر کرد به گلوی یک کودک افغان.

مجسمه مائو تسه تونگ در زادگاهش شهرستان شائوشان

صخره های ماه را می توان به طور دائمی در Shaoshan ، زادگاه مائو تسه تونگ در معرض دید قرار داد © Johannes Eisele / AFP از طریق گتی

چنین تحریکاتی با واکنش شدید جیک سالیوان ، انتخاب جو بایدن به عنوان مشاور امنیت ملی روبرو شد ، وی گفت که ایالات متحده “شانه به شانه هم پیمان متحد ما استرالیا خواهد بود و برای بهبود امنیت ، رفاه و ارزشهای مشترک ما دموکراسی های متحد را متحد می کند.” “

یک سال بعد ، آقای سالیوان همچنین از سرکوب جنبش دموکراسی خواهی در هنگ کنگ توسط چین انتقاد کرد ، که با تصویب قانون سختگیرانه امنیت ملی در سال جاری مختل شده است ، و قول داد “به آزار دیدگان کمک کند تا پناهگاهی امن پیدا کنند.

رن یی ، یک وبلاگ نویس و مفسر سیاسی چینی ، اخیراً با انتشار یک نشریه آنلاین و پیشنهاد تحمیل روش خود از سوی پکن ، خشم ملی گرایان دیگر را برانگیخت.

رن به فایننشال تایمز گفت: “بهتر است چین فعلاً از رویارویی مستقیم با ایالات متحده و پنج چشم خودداری کند.” وی ادامه داد: اگر پکن کمی تسلیم شود ، بایدن برای برخورد با مشکلات چین فضای بیشتری خواهد داشت.

“من فقط برخی از تاکتیک های مختلف را پیشنهاد می کنم. رویکرد معتدل تر می تواند به تنش زدایی و کمک به ایجاد فضای مساعدتر برای روابط چین و آمریکا کمک کند. “

اما به نظر می رسد روسای آقای ژائو ارتش وی را تشویق می كنند ، كه به گفته آنها پاسخی متناسب به تحریکات تحت هدایت آمریكا است.

لو یوچنگ ، ​​دومین مقام عالی رتبه وزارت خارجه گفت: “نیروهای خصمانه بین المللی ضدچینی چین را سرکوب کرده اند ، به عمد به حزب کمونیست چین و سیستم سیاسی چین حمله کرده و کشورهای دیگر را مجبور به” عقب نگه داشتن “و” درگیری “با چین کرده اند. آخر هفته گذشته پکن. “ما نمی توانیم در معرض تحقیر و مصالحه قرار بگیریم ، و باید” برای پدر “بجنگیم.”

لو شیانگ از آکادمی علوم اجتماعی چین با آقای لو موافق است که ” [Trump administration] از ماه مارس ، زمانی که رشد Covid-19 در ایالات متحده آغاز شد ، به چین حمله کرده است. وی گفت: “ما فقط هر از گاهی صحبت می کردیم که آنها در این کار زیاده روی می کردند.”

دولت چین حساسیت ویژه ای نسبت به هرگونه ادعایی مبنی بر بی جا بودن شیوع اولیه Covid-19 در ووهان دارد. وی اکنون ادعا می کند که ویروس علی رغم فقدان مدارک اثبات کننده احتمالاً از طریق واردات مواد غذایی به شهر مرکزی چین وارد شده است.

شی یین هونگ ، استاد روابط بین الملل در دانشگاه رنمین در پکن ، می گوید پکن پس از قسم خوردن آقای بایدن در ماه آینده ، کاری برای معکوس کردن مسیر روابط چین و آمریکا ندارد. در حین کارزار ریاست جمهوری ، آقای بایدن گفت که آقای شی “راهزن” است.

شی گفت: “ایالات متحده و متحدانش به ویژه انگلیس ، استرالیا و کانادا به توافق رسیده اند که باید با چین به عنوان تهدید رفتار شود.”

گزارش اضافی توسط Xining Liu در پکن

[ad_2]

منبع: tech4life.ir

ایندکسر