چگونه MercadoLibre به عنوان یک تیتانیوم برای تجارت الکترونیکی ظهور کرد


ماركوس گالپرین در یك مهمانی شب سال نو جلوی دوربین مهر و موم شده بود ، با اطمینان گفت كه شركت dotcom كه فقط پنج ماه قبل ایجاد كرده بود ، به بزرگترین شركت آمریکای لاتین تبدیل خواهد شد.

تقریباً 21 سال بعد ، حق او ثابت شده است. MercadoLibre ، پاسخ آمریکای لاتین به Alibaba چین ، اکنون 63 میلیارد دلار برای Nasdaq هزینه دارد که ارزش آن در سال گذشته بیش از دو برابر شده است ، زیرا باعث شده است اقتصادهای قدیمی برزیل مانند Vale و Petrobras به بزرگترین اقتصاد تبدیل شوند. برنده در منطقه بحران ویروس کرونا.

مدیرعامل آرژانتینی 49 ساله MercadoLibre (یا “بازار آزاد” به اسپانیایی) به فایننشال تایمز گفت: “این بیماری همه گیر شاید سه تا پنج سال طول کشیده است.” وی پیش بینی می کند تجارت تجارت الکترونیکی اش که از رونق خرید آنلاین امسال بهره مند شده است ، “اگر نه بیشتر” حداقل تا یک دهه دیگر به رشد خود ادامه دهد.

چنین خوشبینی مبتنی بر این واقعیت است که آمریکای لاتین در مرحله اولیه تحول دیجیتال خرده فروشی باقی مانده است. در سه ماهه سوم سال جاری ، درآمد خالص MercadoLibre با رشد 85 درصدی نسبت به سال گذشته به 1.1 میلیارد دلار رسیده است. در همین حال ، کل پرداخت ها 92٪ افزایش یافته و به 14.5 میلیارد دلار رسیده است.

قبل از همه گیری ، تجارت الکترونیکی در حدود 5 درصد از اقتصاد منطقه نفوذ کرده بود و انتظار می رود تا پایان سال جاری تقریباً به 10 درصد برسد.

اما این هنوز بسیار کمتر از سطح اکثر اقتصادهای دیجیتال در جهان است ، از جمله ایالات متحده ، انگلیس و چین ، که تجارت الکترونیکی حداقل 30٪ از معاملات را تشکیل می دهد.

“MercadoLibre داستانی باورنکردنی از کارآفرینی و پایداری است. مثل موفقیت یک شبه نیست. او روزهای سختی را پشت سر گذاشت و بعد از هر آزمایش قدرت بیشتری پیدا کرد. ”

وی افزود: “این قطعاً نیرویی برای ارزش مثبت برای بخش فناوری آمریكای لاتین است ، اگرچه جای سوال است كه خرده فروشان كوچك چگونه با واقعیت جدید سازگار می شوند”.

آقای گالپرین ، که به گفته فوربس ، 4.2 میلیارد دلار هزینه دارد و او را به دومین ثروتمند آرژانتینی تبدیل می کند ، اوایل سال جاری از سمت مدیرعاملی MercadoLibre در آرژانتین استعفا داد ، اما هنوز مسئولیت شرکت در منطقه را بر عهده دارد. .

وی گفت كه معتقد است صنعت فن آوری fintech كسب و كار خود ، MercadoPago ، یك سیستم پرداخت دیجیتال كه هم اكنون فراتر از بازار آنلاین خود مورد استفاده است ، باید ادامه یابد.

حتما بخوانید:
میچ مک کانل می گوید توافق نامه محرک آمریکا "در دسترس" است

وی با اشاره به بیمه ، مدیریت دارایی ، وام های بدون وثیقه و پرداخت های تلفن همراه گفت: “تقریباً همه کارها با توجه به fintech در آمریکای لاتین انجام می شود.”

بازی طولانی

از زمان تأسیس آن در گاراژ والدین آقای گالپرین در محله سبز بوینس آیرس ، رشد شدید MercadoLibre با توجه به مشکلات خاص راه اندازی یک شرکت اینترنتی در آمریکای لاتین ، چشمگیرتر بود.

“ما باید پرداخت ها و تدارکات را از ابتدا حل کنیم. . . و ما مجبور شدیم آن را برای بسیاری از کشورها که پراکنده بودند حل کنیم – و این مسئله کار را بسیار دشوارتر می کند “، وی با استناد به 18 کشوری که این شرکت در آنها فعالیت می کند ، گفت: همه با ارزها و مقررات مختلف.

وی در پاسخ به این س whatال که او به طور متفاوتی چه کاری انجام می دهد ، گفت: “تیم فناوری بزرگتر و بهتری ایجاد خواهد کرد. زیرا در پایان روز این همان چیزی است که سرعت عملکرد را تعیین می کند [and] پیش رفتن. “

مورگان استنلی تخمین می زند كه MercadoLibre 28٪ از بازار تجارت الكترونیكی آمریکای لاتین را در اختیار دارد ، در حالی كه این رقم در سال 2015 19٪ بود. اما با رقابت شدید آمازون روبرو است كه سهم بازار آن در آمریکای لاتین در سالهای اخیر دو برابر شده است. پنج سال تا حدود 4٪.

آقای گالپرین گفت که بزرگترین چالش وی رشد تیم خود در حدود 4000 توسعه دهنده و مهندس وب است که شرکت قصد دارد سال آینده دو برابر کند.

“این یک چالش بزرگ است. . . شب مرا بیدار نگه می دارد. “

ستون درآمد گرافیکی ، در چهار چهارم (میلیارد دلار) حرکت می کند ، که فروش در MercadoLibre را نشان می دهد ، به شدت جهش کرد

MercadoLibre در تلاش است تا زیرساخت های لجستیکی خود را برای جلوگیری از رشد فزاینده رقابت ایجاد کند ، اما این بر سودآوری شرکت تأثیر گذاشته است. وی با تأیید اینکه “ما حتی به مکانی که می خواهیم نزدیک نیستیم” گفت: “پنج سال پیش ، ما هیچ تصوری از چگونگی انجام تدارکات ، زیرساخت ها و انبارها نداشتیم ، اما امروز همه کارها را در منطقه انجام می دهیم.”

اکنون با حدود 100 میلیون نفر خرید ، فروش یا پرداخت از طریق سیستم عامل های MercadoLibre – با جمعیتی نزدیک به 650 میلیون نفر در آمریکای لاتین – چالش دیگر توسعه حضور شرکت فراتر از بازارهای اصلی آن در برزیل ، مکزیک و آرژانتین است که نمایندگی 60 درصد از ساکنان منطقه ، اما 95 درصد از درآمد کسب و کار.

آقای گالپرین که با یک عملکرد “بی سابقه” امسال در شیلی ، جایی که درآمد نسبت به سه ماهه دوم بیش از دو برابر شده است ، مورد تشویق قرار گرفت ، گفت: “ما تلاش می کنیم یک بازیکن پیشرو در کل آمریکای لاتین باشیم ، نه فقط در بزرگترین بازارها.” .

حتما بخوانید:
با تقویت چشم انداز جهانی ، دلار برای بدترین ماه از ژوئیه تعیین شده است

شرکت سازندگان

اندرو روبن ، تحلیلگر پوشش خرده فروشی و تجارت الکترونیکی مورگان استنلی در آمریکای لاتین ، می گوید به لطف گسترش “تهاجمی” ظرفیت تدارکات MercadoLibre در برزیل ، آنچه که قبلا “بادگیر” بود [can become] مزیت رقابتی ‘.

آقای روبن با اشاره به اینکه رشد شبکه و فناوری تدارکات ، گفت: “رقابت همچنان یک چالش ثابت است و MercadoLibre برای تحریک رشد در آمریکای لاتین در هر دو تجارت و عملیات فین تک باید به سرمایه گذاری ادامه دهد.” تیم همچنان چالش های کلیدی است.

علی رغم شایعاتی مبنی بر اینکه این شرکت علاقه مند به خرید شبکه پستی دولتی Correios برزیل برای زیرساخت های تدارکاتی خود است ، آقای گالپرین از اینکه این رشد توسط خریدها تقویت خواهد شد ، بی اطلاع است.

“ما خیلی بیشتر از خریدار یک شرکت سازنده هستیم. ما معمولاً به MercadoLibre نفوذ می کنیم: ما پلت فرم لجستیک خود را ایجاد کرده ایم ، بستر پرداخت خود را ایجاد کرده ایم ، کد را نوشته ایم و نرم افزار هر یک از این موارد را توسعه داده ایم. ” “ما به میانبر اعتقاد نداریم.”

نمودار خط ارزش ناخالص کالاها در MercadoLibre ، در 4 ربع (میلیارد دلار) نورد می کند ، که تحول دیجیتال آمریکای لاتین را نشان می دهد

برخی ابراز نگرانی کرده اند که MercadoLibre در صورت دستیابی به قدرت انحصاری بیش از حد در زمانی که کشورهایی مانند ایالات متحده و چین در حال بیدار شدن از موضوعات ضد انحصاری هستند ، ممکن است با مشکل روبرو شود. با توجه به ترکیب فعالیتهای خرده فروشی و بانکی ، این مسئله مخصوصاً برای MercadoLibre حساس است.

وی افزود: “آیا مدیریت بزرگترین بازار در منطقه در حالی كه مردم را مجبور به انجام معاملات MercadoPago در صورت تمایل به خرید از MercadoLibre می كنیم ، پایدار است؟” یک روش استاندارد در ایالات متحده است. آقای گالپرین با توجه به “فضای بسیار رقابتی” MercadoLibre ، این نگرانی را رد کرد.

برخی دیگر در مورد خطر خودآگاهی هشدار می دهند – اما آقای گالپرین اطمینان داده است كه دیگر به لنگهای خود آرام نخواهد گرفت. وی نمونه های زیادی از شرکت های فناوری را دیده است که چند سال بعد به شهرت رسیده و به بی ربطی فرو رفته اند.

“تنها راه برای به روز نگه داشتن پنج سال است [to stay] بسیار ، بسیار متمرکز – نه [too much] برای رقبای ما – اما برای اینکه مشتریان ما کجا می روند و فناوری کجا می رود. ” این رمز موفقیت است.


منبع: tech4life.ir

دیدگاهتان را بنویسید