چین تحقیقات ضد انحصاری در مورد علی بابا را آغاز کرد


تنظیم کننده بازار چین روز پنجشنبه تحقیقات ضد انحصاری از علی بابا ، بزرگترین شرکت فناوری این کشور را اعلام کرد ، یک ماه پس از آنکه مقامات پیشنهاد اولیه 37 میلیارد دلاری خواهر مورخ را متوقف کردند.

تحقیقات در نوع خود برای اولین بار برای یک شرکت بزرگ فناوری چینی انجام شده و در حالی انجام می شود که مقامات فناوری های تجارت الکترونیک و فین تک Alibaba را در ابعادی بی سابقه قرار می دهند.

تنظیم کننده بازار گفت که در حال تحقیق درباره ادعاهای انحصارطلبانه است ، از جمله تاکتیک های علی بابا در مجبور کردن خرده فروشان به فروش انحصاری در سیستم عامل خود ، روشی که در چین به عنوان “یکی از دو مورد را انتخاب کنید” ، در میان سایر موارد.

در بیانیه کوتاه دولت تنظیم بازار دولت چین آمده است که تحقیقات علی بابا اندکی پس از شکایت آغاز شده است.

در تحولات مرتبط ، رگولاتورها به رهبری بانک مرکزی چین گفته اند که بخش خدمات مالی گروه ، گروه مورچه را در مورد مسائل مربوط به رقابت عادلانه و حمایت از مصرف کننده “کنترل و هدایت خواهند کرد”.

در بیانیه ای ، مورچه تأیید کرد که “اعلامیه جلسه” را از نهادهای نظارتی دریافت کرده است و “به طور جدی تمام الزامات نظارتی را بررسی و کاملاً مطابقت می دهد”.

تحقیقات این کشور در مورد بزرگترین شرکت تجارت الکترونیکی کشور ، که در خرده فروشی و رایانش ابری در حال رشد است ، در میان بسیاری دیگر از خطوط تجاری جدید ، پرخاشگرانه ترین اقدامات ناظران است که هنوز هم باید با رشد بار شرکت های فن آوری چینی.

حتما بخوانید:
وزارت امور خارجه آمریکا به دنبال کاهش تحریم چین در اوراق بهادار ترامپ است

اسکات یو ، کارشناس سیاست ضد انحصاری در موسسه حقوقی Zhong Lun ، گفت: “این اولین تحقیقات ضد انحصاری توسط یک شرکت اینترنتی چینی در چین به دلیل سوusing استفاده از سلطه خود در بازار است.” “در بدترین حالت ، علی بابا می تواند تا 10٪ از فروش خود را برای سال گذشته جریمه کند.”

پس از سال ها اجازه دادن به آزادی شرکت هایی مانند علی بابا و رقیب آن Tencent با محدودیت های محدود ، پکن در ماه های اخیر هدف خود را تغییر داده است.

ماه گذشته ، نهادهای نظارتی اولین پیش نویس دستورالعمل های ضد انحصاری را برای بخش اینترنت منتشر کردند و سهام این صنعت را ارسال کردند. تحلیلگران گفتند که علی بابا بیشترین خطر را دارد.

این قوانین اندکی پس از سخنرانی علی بابا و بنیانگذار مورچه ، جک ما در شانگهای ، با چالش نهادهای نظارتی و حمله به بانک های دولتی ارائه شد. در این سخنرانی قوانین جدیدی برای وام دهندگان آنلاین بوجود آمد. بسیاری بر این باورند که این امر باعث شد تا نهادهای نظارتی پیشنهاد اولیه عرضه مورچه و شانگهای و هنگ کنگ را که قرار بود بزرگترین پیشنهاد در جهان باشد ، لغو کنند.

سال هاست که شرکت های فناوری چینی خرده فروشانی را که می خواهند در سیستم عامل خود بفروشند وادار می کنند که انتخاب کنند در کدام طرف قرار دارند یا عواقبی مانند محدودیت در میزان مراجعه مشتری به فروشگاه های آنلاین آنها را در پی دارند.

به عنوان مثال ، سال گذشته ، بزرگترین سازنده اجاق مایکروویو در جهان ، گروه Galanz Group ، علی بابا را متهم کرد که پس از شروع فروش در سایت رقیب Pinduoduo ، از فروشگاه Tmall خود راهنمایی می کند. گالانز گفت که فروش وی پس از عدم وفاداری نسبت به علی بابا به طرز چشمگیری کاهش یافته است.

حتما بخوانید:
ایالات متحده قصد دارد ترکیه را بخاطر خرید دفاع روسیه تحریم کند

JD و Pinduoduo با حمایت Tencent نیز از Alibaba برای چنین رفتاری شکایت کرده اند و معتقدند که این شرکت از موقعیت مسلط خود سوusedاستفاده کرده است تا مانع فروش خرده فروشان در سیستم عامل های خود شود. پیش از این ، علی بابا از اظهار نظر در مورد این پرونده خودداری کرد.

علی بابا روز پنجشنبه بلافاصله به درخواست اظهار نظر پاسخ نداد.

هفته گذشته مورچه جینگ ، رئیس مورچه ، در اظهار نظرها اظهار داشت که این گروه “به دقت به انتقادات از نهادهای نظارتی و مصرف کنندگان گوش داده است زیرا آنها به دنبال راه هایی برای احیای IPO خود هستند.

آقای جینگ گفت: “همه آنها برای مورچه خوب هستند و ما بر این اساس یک کاوش جامع را انجام می دهیم.”

گزارش های اضافی از Xining Liu و Sun Yu در پکن و Kianer Liu در شنژن


منبع: tech4life.ir