[ad_1]

نویسنده یکی از اعضای ارشد موسسه لووی است

برای نگاه به آینده در جهانی تحت سلطه چین ، نقطه شروع خوب استرالیا است.

هفته گذشته سفارت پکن در کانبرا سند مختصری را به رسانه های محلی منتشر کرد که در آن 14 شکایت که چین گفت دلیل وخامت سریع روابط با استرالیا است ، شرح داده شده است.

این سند شامل بسیاری از شکایات آشنا است: پکن می گوید کانبرا از طریق اظهارات انتقادی درباره تایوان ، هنگ کنگ ، دریای چین جنوبی و سین کیانگ در حاکمیت خود دخالت می کند و شرکت های چینی مانند هواوی را به طور ناعادلانه از شبکه ارتباطات 5G استرالیا خارج کرده است.

با این حال ، جزئیات واقعی روشنگرانه در شکایات متعدد دیگر مربوط به پوشش خصمانه رسانه های محلی ، محدودیت های سرمایه گذاری خارجی ، گزارش های مهم اتاق فکر و قانونگذاران حقوق بشر بود.

همانطور که راش دوشی از موسسه بروکینگز در واشنگتن یادداشت می کند ، این لیست ریاکاری آن را نشان می دهد. به هر حال ، پکن به طور منظم منتقدان خود را از طریق رسانه های تحت کنترل دولت هدف قرار می دهد ، تولید اتاق فکر محلی را تنظیم می کند ، پیشنهادات سرمایه گذاری خارجی را بررسی می کند و سخنرانی مقامات چینی را تنظیم می کند.

برجسته ترین دانشمند چین در اقیانوسیه با انتشار این سند ، سیاست خارجی استرالیا را “عجیب” ، “نابالغ” ، “سرسخت” ، “مبارز” ، “بی معنی” و “جزئی” در میان بسیاری از اقدامات نفرت انگیز دیگر خواند ، و این فقط در یک مقاله

لیست شکایات همچنین شکایت دارد که استرالیا دولت ویکتوریا را مجبور می کند تا از مشارکت در طرح کمربند و جاده صرف نظر کند ، زیرا این امر با عدم پذیرش کانبرا از پیوستن به برنامه زیرساخت برجسته پکن مغایرت دارد.

نیازی به گفتن نیست که اگر دبیر حزب استانی چین توافق نامه ای را با استرالیا امضا کند که پکن آن را تحریم نکرده است ، بلافاصله از کار برکنار خواهد شد.

جای تعجب نیست که استرالیا به معدن زغال سنگ نظم جهانی غیر لیبرال در حال ظهور چین تبدیل شده است. استرالیا متحد نزدیک ایالات متحده و یکی از اعضای اصلی مشارکت اطلاعاتی Five Eyes Anglosphere است.

روابط بین استرالیا و چین از چند سال پیش در حال بدتر شدن است ، اما روند نزولی در ماه های اخیر سرعت گرفته است. امسال دو نقطه عطف برجسته است – درخواست استرالیا برای تحقیق مستقل در مورد شیوع Covid-19 و حمله پلیس به رسانه های چین-استرالیا و چین در استرالیا به دلیل اتهامات مربوط به دخالت داخلی پنهان.

واکنش چین شدید بوده و به محدودیت های تجاری تعدادی از صادرات استرالیا مانند شراب ، گوشت گاو ، چوب ، جو و زغال سنگ برخورد کرده است.

موانع تجاری در ابتدا قانونی بود ، زیرا ادعا می شد بر اساس ادعاهای ضد دامپینگ و مشکلات بهداشتی است. در هفته های اخیر ، وزارت بازرگانی پکن از انجام این کار خسته نشده است ، و دستورالعمل های غیررسمی را به گمرک صادر می کند تا کالاهای استرالیایی را هنگام ورود مسدود کند.

رهبران استرالیا گفته اند این کشور نباید بین متحد امنیتی خود (ایالات متحده) و شریک اقتصادی خود (چین) یکی را انتخاب کند. چنین چرخشی منحنی دیگر عبور نمی کند.

درست است که در برخی مواقع استرالیا از نظر دیپلماتیک در برخورد با پکن ناتوان بوده است ، خصوصاً در روشی که به طور یک جانبه خواستار تحقیق Covid-19 و رسیدگی به پیشنهادات برای جلوگیری از سرمایه گذاری چین در این کشور بوده است.

استرالیایی های برجسته همچنین نسبت به خط سخت شدن کانبرا انتقاد کرده و گفته اند که جامعه اطلاعاتی سیاست را به بهانه دیپلماسی و منافع تجاری در دست گرفته است.

آنها همچنین شکایت دارند که تلاش رهبران استرالیا برای ماندن در حق دونالد ترامپ باعث شده است آنها به نظر برسند که کوشا پشت سر او هستند. برخی از جامعه تجارت از کانبرا می خواهند که راه هایی برای همکاری با چین برای نجات روابط پیدا کند. با این حال ، سایر کشورهای دموکراتیک باید رفتار پکن را در نظر بگیرند ، زیرا ممکن است هدف بعدی باشد.

پیام روشن است اگر رسانه شما بیش از حد انتقادی است ، اگر اتاق فکر شما گزارش های منفی تولید می کند ، اگر نمایندگان مجلس همچنان به انتقاد می پردازند ، اگر شما تأثیر حزب کمونیست را در جامعه و سیاست خود مطالعه می کنید ، و اگر اجازه نمی دهید شرکت های دولتی و خصوصی چینی در بازار خود داشته باشید ، و غیره ، همچنین در مقابل انتقام جویی پکن آسیب پذیر خواهید بود.

با گذشت زمان ، اسناد “14 شکایت” در پکن کاملاً منطبق با “تلگرام طولانی” ، ارسال شده توسط جورج کنان در سال 1946 نبود ، که زمینه را برای سیاست ایالات متحده برای محدود کردن اتحاد جماهیر شوروی در جنگ سرد فراهم کرد.

اما این یک نقشه راه روشن برای آینده ای فراهم می کند که در آن یک چین قدرتمند خواستار احترام به سیستم سیاسی خود و باقی ماندن حقوق بشر در خارج از کنترل بیگانگان است.

[ad_2]

منبع: tech4life.ir

ایندکسر