چین سفر بدون ویزا برای دیپلمات های آمریکایی به هنگ کنگ را به حالت تعلیق درآورد


چین در واکنش به تحریم های واشنگتن که پکن را به نقض روندهای دموکراتیک در این سرزمین متهم می کند ، سفر بدون ویزا برای دیپلمات های آمریکایی به هنگ کنگ را به حالت تعلیق درآورد.

دیپلمات های مستقر در هنگ کنگ ویزای کار دارند ، اما دارندگان گذرنامه دیپلماتیک ایالات متحده که تاکنون در این قلمرو نبوده اند ، می توانند برای تعطیلات بدون ویزا به آنجا سفر کنند.

هوآ چونونگ ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین ، روز پنجشنبه با اعلام این اقدام ، به ایالات متحده هشدار داد تا “دست از مداخله در امور هنگ کنگ و سیاست داخلی چین بردارد ، تا از پیشرفت در این مسیر خطرناک و اشتباه دست بردارد”.

محدودیت های سفر همچنین برای انجمن خودمختار ماکائو ، مستعمره سابق پرتغال در مجاورت هنگ کنگ اعمال می شود ، که یک مرکز قمار با سرمایه گذاری قابل توجه از گروه های کازینو در ایالات متحده است.

چین و ایالات متحده در حالی تحریم می کنند که پکن در ماه ژوئن ناگهان قانون جدید امنیت ملی را به هنگ کنگ تحمیل کرد. به گفته منتقدان ، این قانون آزادی های وعده داده شده در این قلمرو را هنگامی که توسط انگلیس در سال 1997 به چین تحویل داده شد ، لغو می کند.

تحریم های ایالات متحده با توجه به گستردگی بین الملل سیستم مالی مبتنی بر دلار آمریکا ، برخی از مقامات هنگ کنگ را سخت ضربه زده است. کری لام ، مدیر اجرایی هنگ کنگ ، گفت که این تحریم ها اجازه دسترسی وی به خدمات بانکی را نمی دهد و او را مجبور می کند “انبوهی از پول را در خانه” در خانه نگه دارد.

علاوه بر محدودیت های سفر ، خانم هوآ گفت چین “اقدامات متقابل” مشخصی را علیه “مقامات دولت آمریكا ، قانونگذاران و كارمندان سازمان های غیردولتی و خانواده های آنها” اعمال خواهد كرد “كه رفتارهای شرورانه دارند و مسئولیت اصلی آنها در قبال این مسئله است.” برای هنگ کنگ. “

وو زینگبو ، رئیس انستیتوی مطالعات بین المللی در دانشگاه فودان ، گفت: “چنین اقداماتی از چین بسیار نادر است” ، گفت كه نمی تواند تحریم های مشابهی را علیه كارمندان سایر كشورها به خاطر بیاورد.

هفته گذشته ، هنگ کنگ سه جوان فعال دموکراسی خواه را به اتهام اعتراضات سال گذشته که میلیون ها 7 میلیون نفر در منطقه در آن شرکت داشتند ، زندانی کرد. جوشوا وونگ ، فعال 24 ساله طرفدار دموکراسی ، به 13 ماه و نیم زندان محکوم شد.

روز سه شنبه ، دولت ترامپ 14 مقام عالیرتبه چینی را به اتهام اخلال در روند دموکراتیک در هنگ کنگ ، که استقلال آنها از این قاره در اعلامیه مشترک امضا شده توسط لندن و پکن در پخش ، به ثبت رسیده بود ، مجازات کرد.

ایالات متحده اعضای قانونگذار چین ، کمیته دائمی کنگره ملی خلق را درباره تحریم های اخیر راهنمایی کرده است. 14 کارمند و اعضای خانواده نزدیک آنها در معرض مسدود شدن دارایی و همچنین ممنوعیت سفر به ایالات متحده هستند.

در حال حاضر ، بیشتر شهروندان ایالات متحده به دلیل محدودیت های Covid قادر به ورود به هنگ کنگ نیستند. در ماه سپتامبر ، دولت ایالات متحده با هشدار هشدار برای سفر به چین ، از جمله هنگ کنگ ، گفت: “دولت چین به طور خودسرانه قوانین محلی را اجرا می کند ، از جمله با بازداشت های خودسرانه و غیرقانونی.”

گزارش اضافی توسط Nian Liu در پکن و Nicolle Liu در هنگ کنگ


منبع: tech4life.ir

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>