[ad_1]

به گفته آژانس جاسوسی کره جنوبی ، کره شمالی یک معامله گر ارز را به عنوان بخشی از سرکوب بازارهای ارز اعدام کرده است ، زیرا رهبر ارشد کیم جونگ اون قدرت خود را در اقتصاد تقویت می کند.

کیم بیونگ-کی ، عضو کمیته اطلاعات شورای ملی کره جنوبی ، که روز جمعه توسط سرویس اطلاعاتی به او اطلاع داده شد ، گفت که این اعدام آخرین اقدام از مجموعه اقدامات “غیرمعقول” توسط آقای کیم در تلاش کره شمالی بود. تحت Covid- 19 همه گیر و تحریم های بین المللی.

این اعدام در پی افزایش تقریباً 20 درصدی دلار کره شمالی در برابر دلار آمریکا در ماه های اخیر انجام شد که یکی از بزرگترین تحولات سال های اخیر است که بر اساس قیمت های منتشر شده توسط روزنامه دی جی NK مستقر در سئول انجام می شود که نرخ بازار در شهرهای مختلف کره شمالی را دنبال می کند. این تغییر ناگهانی تأکید بر بی ثباتی رو به رشد در اقتصاد است که پیونگ یانگ را نگران می کند.

تحلیلگران می گویند افزایش ارزش پول محلی با سرکوب معاملات دلار همراه بوده است زیرا پیونگ یانگ پس از سالها آزادسازی بازار کنترل اقتصاد را افزایش می دهد.

آندری لانکوف ، کارشناس کره شمالی در دانشگاه کوکمین در سئول ، گفت که از ماه اکتبر پس از سالها “ثبات مالی قابل توجه” نشانه هایی از “تغییرات قابل توجه” در وضعیت ارز وجود دارد.

“برای مدت طولانی زیر نظر کیم جونگ اون ، آنها به هیچ وجه در تجارت خصوصی دخالت نمی کردند. . . آنها نه تنها تمرکززدایی و انتقال به بازار روابط بین شرکتهای صنعتی و افراد را تحمل کردند بلکه آن را تشویق کردند. اکنون آنها سعی می کنند پدال را به عقب برگردانند. ”

آقای لانكف افزود كه این اعدام هشدارى را به مردم در مورد اقدامات علیه اقدامات رژیم در مورد استفاده از ارز صادر خواهد كرد. به دنبال ارزیابی مجدد فاجعه بار ناگهانی ارز پیونگ یانگ در سال 2009 ، ارزهای خارجی به طور گسترده ای در تجارت مرزی و معاملات بازار خصوصی به ویژه در دلار آمریکا و یونمینبی چین مورد استفاده قرار گرفت.

بین ناظران کره شمالی درباره میزان همه گیری در این کشور منزوی بلاتکلیفی وجود دارد. پیونگ یانگ یک مورد Covid-19 را به طور علنی تأیید نکرده است زیرا در ژانویه سریعتر مرزهای خود را قفل کرده است ، و این از سایر کشورها جلوتر است. با این حال ، ادعای صفر عفونت توسط کارشناسان و مقامات بین المللی با تردید روبرو شد.

سرکوب بازرگانان ارز و تشدید کنترل در بازارهای ارز در حالی صورت گرفت که آقای کیم با عواقب اقتصادی همه گیر و متعاقب آن کاهش تجارت با چین دست و پنجه نرم کرد. این چالش ها با تحریم های فلج کننده اقتصادی و توفان های ویرانگر و سیل امسال افزایش یافته است.

گوا میونگ هیون ، محقق موسسه مطالعات سیاسی آسان ، مستقر در شان ، گفت كه تغییر رویكرد ضربه ای به آقای كیم بود كه از زمان روی كار آمدن در سال 2011 برای توسعه اقتصادی “درخواست اعتبار” كرد.

“بین سالهای 2010 و 2017 ، سطح واردات به کره شمالی افزایش یافته ، سطح صادرات افزایش یافته و [Mr Kim] پروژه های بزرگ عمومی را در پیونگ یانگ نشان می دهد “. “او اکنون نمی تواند این کار را انجام دهد زیرا پولش تمام می شود. این دلیل او است که او دوباره کنترل بازار را در دست می گیرد. “

آقای گو همچنین خاطرنشان کرد که رسانه های دولتی کره شمالی خواستار استقلال و جایگزینی واردات با محصولات داخلی بیشتر را افزایش می دهند.

وی گفت: “این اساساً عباراتی است که کره شمالی برای بستن کمربند خود به آن نیاز دارد.”

رژیم کیم مدتهاست که با انتقاد به دلیل هدایت بودجه از مردم فقیر برای تولید سلاح های کشتار جمعی روبرو شده است. ماه گذشته ، کیم ریاست بزرگترین رژه های نظامی کشور طی سالهای گذشته را بر عهده گرفت و از بزرگترین موشک بالستیک قاره پیمای جهان رونمایی کرد و بر تمرکز خود بر توسعه سلاح های هسته ای با وجود وخیم تر شدن بحران اقتصادی تأکید کرد.

[ad_2]

منبع: tech4life.ir

ایندکسر