کشف جدید محققان در مورد فوران های آتشفشانی در ماهدر 23 نوامبر 2020، چین کاوشگر Chang’e-5 خود را به سمت ماه پرتاب کرد. چین این کاوشگر را با هدف بازگرداندن نمونه های خاک و سنگ ماه به زمین پرتاب کرد. پس از یک سفر 112 ساعته، کاوشگر در 28 نوامبر وارد مدار ماه شد و سپس در 17 دسامبر 2020 به زمین بازگشت. این کاوشگر در مجموع 1731 گرم نمونه از سطح ماه، عمدتاً سنگ و خاک، جمع آوری کرد. با این ماموریت موفقیت آمیز، چین پس از دهه ها پس از ایالات متحده و اتحاد جماهیر شوروی سابق به سومین کشوری تبدیل شد که نمونه ماه را فرود آورد. آخرین ماموریت بازگشت نمونه ماه، ماموریت “لونا 24” اتحاد جماهیر شوروی در سال 1976 بود. منطقه فرود این ماموریت اقیانوس طوفان شمال غربی بود. اقیانوس طوفان ها یکی از جوان ترین مناطق بازالتی سطح ماه است.

اقیانوس طوفان ها (Oceanus Procellarum) نام یک دشت بازالتی بسیار بزرگ در سطح ماه است. این اقیانوس در سمت غربی نیمه ماه رو به زمین قرار دارد. دانشمندان می گویند این منطقه غنی از عناصر تولید کننده گرما مانند اورانیوم، توریم و پتاسیم است که گمان می رود مسئول فعالیت طولانی مدت آتشفشانی در ماه هستند.

دو جون، که این پروژه تحقیقاتی را رهبری می کرد، گفت: “مطالعه ضخامت بازالت و نرخ فوران در محل فرود Chang’e-5 درک ما از فعالیت آتشفشانی ماه و تاریخچه حرارتی داخلی آن را بهبود می بخشد.”

برای پاسخ به این سوال، محققان مرکز ملی علوم فضایی آکادمی علوم چین و سایر موسسات در چین ضخامت بازالت دریایی ماه را در محل فرود Changi-5 تخمین زدند. نتایج آنها نشان می دهد که حداقل چهار فوران ماگما با ضخامت متوسط ​​230 متر، 70 متر، 4 متر و 36 متر در منطقه فرود این مأموریت رخ داده است.

حتما بخوانید:
یکی از اعضای هیئت مدیره EasyJet از نقش خود به عنوان Wirecard کناره گیری می کند

علاوه بر این، نتایج این مطالعه همچنین نشان می‌دهد که سرعت فوران بازالت‌های دریایی ماه در منطقه فرود Changi-5 از حدود دو میلیارد سال پیش به‌طور قابل‌توجهی افزایش یافته است.

نتایج این مطالعه در مجله ‘Geophysical Research: Planets’ منتشر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید