کمیسیون تجارت فدرال انتقام فیس بوک را گرفت


اهداف نظارتی غالباً شکایت دارند که مخالفان آنها جنگ آخر را انجام می دهند. در واقع ، این اولین پاسخ فیس بوک بود که هفته گذشته توسط کمیسیون تجارت فدرال و 48 دادستان ایالتی به دلیل اقدامات ضد رقابتی شکایت شد.

ایالات متحده و دولت فدرال در تلاشند این شرکت را مجبور به جدا کردن واتس اپ و اینستاگرام کنند ، خریدهایی که سالها پیش انجام شده و به آن کمک کرده است تا رسانه های اجتماعی را تحت سلطه خود درآورد. فیس بوک این شکایات را “داستانی تجدیدنظرطلبی” و ناعادلانه خواند.

در واقع ، این موارد منصفانه ، قانونی و بسیار مورد نیاز است. علی رغم ادعای فیس بوک مبنی بر اینکه خریدهای آن “همه چیز واضح است” ، کارشناسانی مانند تیم حقوقی کلمبیا تیم وو گفتند که FTC معاملات را “تأیید” نکرده است ، او تصمیم گرفت که در آن زمان سعی در جلوگیری از آنها نداشته باشد.

اما مورد فیس بوک واقعاً به مسئله ای بسیار بزرگتر و مهمتر مربوط می شود: این نشان می دهد که تنظیم کنندگان چگونه جهان بینی خود را تغییر می دهند. آنها شروع به دیدن بازار به عنوان تیتان های دره سیلیکون کرده اند ، نه روشی که اقتصاددانان و وکلای سنتی DC از آن دفاع می کنند.

در اوایل سال 2012 ، زمانی که فیس بوک برنامه اشتراک عکس اینستاگرام را به دست آورد و WhatsApp به عنوان رهبر گروه پیام رسان تلفن همراه تبدیل شد ، درک عمومی بسیار کمی از مدل های تجاری Big Tech وجود داشت.

اکثر کاربران فکر می کردند چیزی به درد هیچ نمی خورند: جستجوی اینترنتی “رایگان” و روشی جدید و ارزشمند برای برقراری ارتباط با دوستان. در حقیقت ، اقدامات ، ترجیحات و ارتباطات آنها کنترل و به بالاترین پیشنهاد دهنده فروخته می شد ، حتی زمانی که تکنسین های رفتاری از دستورالعمل های الگوریتمی هوشمندی برای تشویق کاربران به محتوا و محصولاتی که سیستم عامل ها می خواهند تبلیغ کنند ، استفاده می کردند.

با نگاه به گذشته ، روشن است که نهادهای نظارتی که به این منظره نگاه می کنند ، اشتباهات مهمی مرتکب شده اند. آنها محصولات و خدمات مختلفی را برای بازارهای مختلف در نظر می گیرند: شبکه های اجتماعی روی دسک تاپ ، پیام رسانی در تلفن های همراه ، اشتراک عکس و … آنها به جای استفاده از داده های ترکیبی که یک ادغام جدید می تواند در هر سرویس و دستگاه استفاده کند ، بر تعداد کاربران فردی که هر شرکت یا برنامه به آنها رسیده است تمرکز کرده اند.

حتما بخوانید:
همه چیز درباره رزین و موارد مصرف حیرت انگیز این ماده شیمیایی - شیمیایی تصفیه

نهادهای نظارتی همچنین در نظر نمی گیرند که چگونه تبلیغات رفتاری می تواند در انتخاب ما تأثیر بگذارد. و شاید از همه مهمتر ، محافظان امنیت عمومی ماهیت معاملات داد و ستد دیجیتال را درک نمی کردند. در آنها ، مصرف كنندگان هزينه خدمات را با ارز جديد – داده هاي شخصي – پرداخت مي كنند ، بدون اينكه بدانند شركت در آينده دقيقا چه چيزي دريافت مي كند.

اما ، همانطور که شاعر مایا آنجلو گفت ، “وقتی كه شما بهتر می دانید ، بهتر انجام دهید.” نهادهای نظارتی تمرکز خطی خود را بر روی “بازارهای کارآمد” تعریف شده با قیمت پایین مصرف کننده آغاز کرده اند. در عوض ، آنها شروع به درک بازارهای دیجیتال به عنوان چشم اندازهایی کردند که همه برندگان را می گیرد. شرکت های بزرگ فناوری از همکاری با مبتکران کوچکتر خوشحال هستند و غالباً از درهای خالی برای کپی برداری از ایده های خود استفاده می کنند. هر از گاهی ، یک رقیب به خصوص موفق مانند WhatsApp یا Instagram به اندازه کافی بزرگ و محبوب می شود که بتواند تأثیر شبکه را نیز در بر بگیرد ، به شرکت اجازه می دهد سریعتر از غول های موجود رشد کند و ویژگی های جدید و کاربران اضافه کند.

در این مرحله ، دادستان های ایالتی می گویند ، فیس بوک برای خنثی کردن تهدید رقابتی ، تمرکز خود را روی خریدها قرار داده است (من فکر می کنم مانند آن عمل می کند پیاده روی ستاره ایذهن جمعی فرازمینی سیری ناپذیر ، بورگ). در این دادخواست مارک زاکربرگ ، مدیر عامل شرکت ذکر شده است که وی گفت حتی اگر اینستاگرام و واتس اپ تمایلی به فروش نداشته باشند ، در صورت ارائه “قیمت به اندازه کافی بالا” ، “مجبور به بررسی آن خواهند بود”. فیس بوک پیشنهادی را ارائه می دهد که هیچ سرمایه گذار نمی تواند آن را رد کند. اعتقاد بر این است که این شرکت استارت آپ دیگری به نام Onavo به دست آورده است که برنامه های موبایل را برای کمک به رقبا در حال رشد نظارت می کند.

حتما بخوانید:
این روش برای بیشتر ماشین ها جواب تعویض فیلتر

چنین خریدهایی باعث افزایش قیمت مصرف کننده نمی شود ، بلکه باعث کاهش انتخاب و نوآوری مصرف کننده می شود. این یک مشکل بزرگ است. بسیاری از تکنسین ها ، اقتصاددانان و حقوقدانان معتقدند که آخرین مورد عمده انحصار دیجیتال ، ادعا می کنند که مایکروسافت از سلطه خود در سیستم عامل های رایانه سو استفاده می کند ، به ایجاد فضای لازم برای رشد استارت آپ ها از جمله گوگل کمک کرده است. به عنوان توئیتر Fohis Chopra ، نماینده کمیسیون FTC این هفته: “مدیران فیس بوک می ترسیدند نوآوران جدید توجه کاربران را به خود جلب کنند. قبل از آن توسعه سریع رقبا در راه های ابتکاری اتصال وجود داشت. “

شکایات FTC و دولت نشان می دهد که آنها در تلاشند تعریف انحصار غیرقانونی را گسترش دهند. آنها فراتر از این دیدگاه نئولیبرالی مبنی بر اینکه رفاه مصرف کننده با کاهش قیمت در ارتباط است ، استدلال می کنند که “وقت ، توجه و داده های شخصی مصرف کنندگان با روش های ناعادلانه ای ترکیب شده و فروخته می شوند.

این تغییر به تأخیر افتاده است. محتوایی که در حال حاضر به صورت رایگان توزیع می شود از ارزش بالایی برخوردار است. (بخاطر داشته باشید که وقتی کیم کارداشیان در اعتراض به اطلاعات غلط ، سایت را برای یک روز بایکوت کرد ، قیمت سهام فیس بوک چگونه کاهش یافت.) توسعه دهندگان شخص ثالث مجبور نیستند برای دسترسی به سیستم عامل خود فقط با فیس بوک کار کنند.

شکایات در فیس بوک بسیار گسترده تر از دادخواست ضد انحصاری است که علیه گوگل در ماه اکتبر تنظیم شده است. آنها اولین مورد واقعی رقابت پس از نئولیبرال را نشان می دهند. در صورت پیروزی محافظان امنیتی ، آنها می توانند به دلیل قابلیت همکاری اجباری برنامه ها و داده ها و برخی از نهادهای حسابرسی یا نظارت ، اطمینان حاصل کنند که هیچ تبعیضی وجود ندارد. مراحل بعدی می تواند نظارت قانونی نظارتی و محدودیت های شدید در استفاده از داده ها باشد. به نظر می رسد تنظیم کننده ها همچنین می توانند سریع حرکت کرده و کارها را بشکنند.

rana.foroohar@ft.com

با رعنا فروهر دنبال کنید myFT و به بعد توییتر
منبع: tech4life.ir

دیدگاهتان را بنویسید