کوید صنعت اجاره بالایی چین را به زانو در می آورد


هنگامی که معترضین هفته گذشته در خشم عمومی و نادر مردم مقر پکن یک شرکت اجاره آپارتمان را محاصره کردند ، یکی از صنایع با رشد سریع چین و بیشترین جذب صنعت به بنیان آن را لرزاند.

ده ها صاحبخانه ، مستاجر ، پیمانکار و نظافتچی در مقابل دفاتر دانک جمع شدند و ادعا کردند که این شرکت اجاره نامه و پرداخت های معوقه را نقض کرده است. چنین ادعاهایی در بخشی که بیش از نیمی از خانه های اجاره ای را در پایتخت چین اداره می کند ، رو به گسترش است.

در بنری که معترضین جلوی دفاتر مرکز شهر دانک حمل می کردند ، می نوشتید: “پول سخت بدست آمده من را پس دهید.”

صنعت اجاره مسکن که قبلاً منفجر شده بود و در آن شرکت ها قبل از اجاره خانه به مستاجر اجاره نامه چند ساله با مالکان شخصی را امضا می کردند ، به دلیل شیوع ویروس کرونا بسیار آسیب دیده است.

همزمان با بهبود اقتصاد چین ، یک شوک ناگهانی امسال با آغاز بیماری همه گیر باعث از بین رفتن شغل ها ، رانده شدن مهاجران از شهرهای بزرگ و تضعیف هزینه های مصرف کننده شد. این منجر به خسارات زیادی برای بیش از دوازده اپراتور املاک اجاره ای با اهرم بالا شده است.

برخی از سیستم عامل ها اخیراً در ایالات متحده منتشر شده اند: Danke عرضه اولیه Nasdaq را در ژانویه برگزار کرد. قیمت سهام آن در دو روز گذشته پس از شایعات 5i5j ، یک کارگزار پیشرو در املاک و مستغلات ، پلت فرم اجاره را بیش از سه برابر افزایش داده است. قیمت سهام دانک از ابتدای سال جاری هنوز 66 درصد کاهش یافته است ، در حالی که رقیب چینگکه دو سوم سقوط کرده است.

هو جینهویی ، اقتصاددان ارشد در Think Tank Jinghui ، آژانس مشاور املاک ، گفت: “اپراتورهای اجاره مسکن در چین با مشکلات ساختاری روبرو هستند که مدل تجاری آنها را غیرقابل اجرا می کند.”

این آشفتگی سال ها به عنوان فراری به دنبال داشت زیرا سیستم های لیزینگ آپارتمان ها را برای ساختن مقیاس های اقتصادی غارت کردند. Frost & Sullivan ، یک شرکت مشاوره ای ، تخمین می زند که آپارتمانهای تحت مدیریت حرفه ای در چین بین سالهای 2013 و 2019 بیش از 10 برابر رشد کرده اند.

حتما بخوانید:
فنجان و نعلبکی چای خوری با قندان چینی لمونژ گل کبود کیسلان

در قلب این تجارت تقاضای روزافزون برای اجاره قرار دارد. آمارهای رسمی نشان می دهد که چین بیش از 200 میلیون مستاجر در سال گذشته داشته است که در مقایسه با شش سال قبل بیش از 50 درصد افزایش داشته است.

برای استفاده از این تقاضا ، سیستم عامل های لیزینگ مدل های تجاری تهاجمی را دنبال می کنند. بسیاری از آنها قیمت های بازار را برای خرید آپارتمان پرداخت می کردند و سپس برای افزایش سهم خود از بازار ، قیمت کمتری را به مستاجر اجاره می کردند. یکی دیگر از اقدامات معمول با هدف بهبود جریان وجوه پرداخت هر ماه به صاحبخانه است اما از ده ماه به بالا اجاره را جمع می کند.

تحلیلگران می گویند این استراتژی مبتنی بر دو پیش فرض است: تقاضای مسکن ادامه خواهد یافت و اجاره بها همچنان ادامه خواهد یافت. یک کارمند چینگکه گفت: “ایده این است که دو سال ضرر کنیم و از سومین درآمد کسب کنیم.”

اما همه گیری ، مدل کسب و کار را در هم شکست. بسیاری از شهرهای بزرگ کارگران مهاجر کمتری دریافت می کنند زیرا اشتغال زایی به دلیل کند شدن اقتصاد کمتر و کمتر می شود. طبق آمارهای رسمی ، مترو پکن از کاهش 30 درصدی تردد روزانه مسافران در ماه سپتامبر نسبت به سال قبل خبر داده است.

لی نایچائو ، مدیر اتاق بازرگانی مسکن پکن گفت: “این نشان می دهد که بسیاری از مهاجران بازگشت نکرده اند.” “آنها احتمالاً به دلیل کمبود فرصت ، شهر را برای همیشه ترک خواهند کرد.”

تورم اجاره نیز سرد شده است. ارقام رسمی نشان می دهد که پس از یک دهه رشد مثبت ، اجاره در پکن برای هشت ماه متوالی کاهش یافته است. در حال حاضر بیشتر شهرهای بزرگ کمتر از 2٪ بازده اجاره گزارش می دهند که به سختی برای زنده ماندن سیستم عامل های اجاره کافی است.

بحران نقدی متعاقب آن بسیاری از سیستم عاملهای لیزینگ را با مشکل مواجه کرده است تا بتوانند به تأمین کنندگان بپردازند. در مقر دانک در پکن ، معترضین گفتند که پیگیر تأخیر پرداخت ها هستند ، از 200 میلیون RMB برای هزینه های تمدید تا 5000 RMB در قبض های تمیز کردن.

یک هنرمند وانگ که حاضر به ذکر نام خود نبود و ادعا کرد این پلتفرم بیش از 100 میلیون Rmb به او بدهکار است ، گفت: “اگر دانک به موقع به من پول ندهد ، من شکست خواهم خورد.”

حتما بخوانید:
یک متخصص آمریکایی هشدار می دهد که ابتدا باید ساکنان خانه های سالمندان واکسینه شوند

موجر نیز قربانی تأخیر شده است زیرا اپراتورهای اجاره تأخیر پرداخت اجاره را انجام می دهند یا خواستار لغو آن هستند. این مشکل به قدری گسترده است که در هفته های اخیر دهها گروه رسانه اجتماعی ظاهر شده اند و هرکدام صدها صاحبخانه ناراضی در سراسر کشور دارند.

دیو وانگ که در سال 2018 با Ziroom ، یکی دیگر از اپراتورهای مهم اجاره اجاره نامه اجاره سه ساله امضا کرد ، گفت: “آنها می خواستند بدون ارائه غرامت قرارداد را لغو کنند.” “جایی برای مذاکره وجود ندارد.”

تأخیر پرداخت ها باعث شده است که بسیاری از مالکان حتی اگر اجاره خانه خود را به طور کامل در سیستم عامل پرداخت کرده باشند ، از خانه رانندگان اخراج شوند.

وانگ کجیا که ماه گذشته از آپارتمان یک خوابه خود در شرق شهر هانگژو بیرون رانده شد ، گفت: “صاحبخانه من فقط 4 ماه اجاره نامه از دانک دریافت کرده است ، حتی اگر قبلاً 12 پرداخت کرده ام.”

سوابق دادگاه نشان می دهد که چینگکه از سپتامبر 115 بار به عنوان پیش فرض ثبت شده است. هم او و هم دانک می بازند.

نه Danke ، Ziroom و نه Qingke به درخواست های مربوط به نظر پاسخ ندادند. دانک در پستی در حساب رسمی خود در وایبو نوشت که “او ورشکسته نشده است” و رهبری او “فرار نخواهد کرد”. این پست اضافه کرد: “لطفا باور نکنید و شایعات را منتشر کنید.”

زیروم در بیانیه ای در پروفایل شبکه های اجتماعی خود گفت که شرکت “در وضعیت خوبی” قرار دارد و مالکان “به موقع” حقوق می گیرند.

مشکلات این صنعت مورد توجه پکن نبوده است. وزارت مسکن و شهرسازی در ماه سپتامبر هشدار داد که در صورت ادامه کار با عملیاتی مانند دست کم گرفتن اجاره برای جذب آنها یا جمع آوری پیش پرداخت های بزرگ ، سیستم عامل های لیزینگ را به عنوان “تجارت بی قاعده” لیست می کند.

گزارش اضافی توسط وانگ Xueqiao و Xining Liu

ویرایش تجاری Coronavirus

ویروس کرونا چگونه از بازارها ، مشاغل و زندگی روزمره و مشاغل ما مالیات می گیرد؟ با خبرنامه ویروس کرونا در جریان باشید.

اینجا ثبت نام کنید


منبع: tech4life.ir

دیدگاهتان را بنویسید