یکی از راه‌های کاهش دمای قطبی، تزریق ذرات معلق در هوا به استراتوسفر استنتایج گروهی از محققان نشان می دهد که علیرغم شدت فرآیند گرم شدن در قطب جنوب و قطب شمال، کاهش دمای این مناطق با پاشش ذرات معلق در هوا در عرض های جغرافیایی بالا مانند استراتوسفر است.

به گزارش پایگاه داده «فیس»، قطب های زمین چندین برابر بیشتر از سایر مناطق در حال گرم شدن هستند و همین امر منجر به موج گرمای شدید در قطب شمال و جنوب شد که در اوایل سال جاری گزارش شد.

با این حال، دانشمندان یک طرح احتمالی برای آینده ایجاد کرده اند که در آن جت های جنگنده سریع می توانند ذرات میکروسکوپی را در عرض های جغرافیایی 60 درجه شمالی و جنوبی به هوا بپاشند. اگر این ذرات در ارتفاع 43000 فوتی (131000 متری) پراکنده شوند، به آرامی به سمت قطب حرکت کرده و در سطح زیرین سایه ایجاد می کنند.

محقق ارشد این مطالعه، ویک اسمیت، که گزارش کامل او در مجله ارتباطات و تحقیقات محیطی منتشر شده است، گفت: “نگرانی ها و حساسیت های زیادی در مورد استفاده از ذرات معلق در هوا برای خنک کردن زمین وجود دارد، اما اگر هزینه و فایده وجود داشته باشد. معادله برای این فرآیند برای یک منطقه است.بله، آن منطقه باید قطبی باشد.

اگر این ذرات در روزهای طولانی تابستان و بهار به وقت محلی پاشیده شوند، ناوگان اختصاصی جت های جنگنده می توانند این ماموریت را در هر دو نیمکره، قطب شمال و جنوب انجام دهند و با هر تغییر فصل به نیمکره دیگر حرکت کنند. .

هواپیماهای سوخت هواپیمای نظامی سابق مانند بوئینگ. هواپیماهای C 135 یا ایرباس A330 MRT ظرفیت ذخیره مقادیر کافی ذرات معلق در هوا در عرض مورد نیاز را ندارند. اما انژکتور سوخت جدید در عرض های جغرافیایی بالا کارایی بیشتری خواهد داشت.

حتما بخوانید:
خرید بیمه شخص ثالث بیمه نوین

ناوگانی متشکل از 125 نفر از این سوخت‌رسان‌ها می‌توانند به اندازه‌ای از این ذرات را حمل و تحویل دهند تا مدار 60 درجه شمالی (دایره‌ای در عرض جغرافیایی 60 درجه شمالی از خط استوا) تا دو درجه سانتی‌گراد در سال خنک شود. این کاهش دما دمای قطب شمال و جنوب را به دمای قبل از صنعتی شدن بازگرداند.

این هزینه سالانه حدود 11 میلیارد دلار است که کمتر از یک سوم هزینه ای است که برای خنک کردن کل سیاره تا همان دو درجه سانتیگراد لازم است، و انتشار گازهای گلخانه ای بسیار کمتر از صفر است.

اسمیت می گوید در حالی که این رویکرد می تواند نقطه عطفی در جلوگیری از گرم شدن سریع زمین باشد، تزریق ذرات معلق در هوا به استراتوسفر تنها می تواند برخی از علائم تغییرات آب و هوایی را کاهش دهد و درمان کاملی نیست.

دیدگاهتان را بنویسید