[ad_1]

یک پادشاه بلندپایه سعودی در اظهاراتی که اشاره به تنش در این پادشاهی در مورد اینکه آیا این کشور باید رسمیت روابط خود را با دولت یهود آغاز کند ، حمله شدید به اسرائیل را آغاز کرد.

شاهزاده ترکی الفیصل ، رئیس اطلاعات سابق عربستان سعودی نزدیک به ملک سلمان ، اسرائیل را به عنوان “آخرین قدرت استعمارگر غرب در خاورمیانه” متهم کرد در حالی که در یک میزگرد با گابی اشکنازی ، وزیر امور خارجه اسرائیل.

اظهارات وی دو هفته پس از خجالت عربستان سعودی پس از آشکار شدن جزئیات دیدار مخفیانه محمد بن سلمان ولیعهد ولیعهد و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر در مطبوعات اسرائیل در خجالت عربستان اعلام شد.

ریاض ملاقات این زوج را تکذیب کرده است ، در حالی که مقامات اسرائیلی که عربستان سعودی را پاداش بزرگی در تلاش برای تأمین روابط رسمی با کشورهای عربی می دانند ، آن را “باورنکردنی” توصیف می کنند.

آقای اشکنازی در پاسخ به شاهزاده ترکی ، که در مقام رسمی نیست ، گفت که او می خواهد “از اظهارات نماینده عربستان ابراز تاسف کند”.

آقای اشکنازی از طریق پیوند ویدیویی گفت: “من معتقدم که آنها روح و تغییراتی را که در خاورمیانه اتفاق می افتد منعکس نمی کنند.”

وی اولین مقام اسرائیلی بود که در گفتگو در منامه ، یک کنفرانس امنیتی سالانه سخنرانی کرد و پس از امضای امارات متحده عربی در توافق برای عادی سازی روابط با اسرائیل در ماه سپتامبر ، مشارکت وی امکان پذیر شد.

بحرین و امارات متحد نزدیک عربستان هستند و گمانه زنی ها پیروی از این پادشاهی نیز وجود دارد.

اما گزارش های متفاوتی از عربستان سعودی در میان این اعتقاد وجود دارد که ملک سلمان ، یکی از طرفداران دیرینه آرمان فلسطین ، در برابر هرگونه اقدامی مقاومت کرده است ، در حالی که شاهزاده محمد ، فرزند او و رهبر واقعی پادشاهی ، حساس تر خواهد بود.

شاهزاده ترکی پس از انتقاد از اسرائیل برای رفتار با فلسطینی ها و اشغال سرزمین های عربی ، گفت: “ما بارها از این موضوع شنیده ایم. . . ملک سلمان و ولیعهد محمد بن سلمان گفتند که یک کشور فلسطین با پایتختی در قدس شرقی و یک راه حل عادلانه برای آوارگان فلسطینی تنها گزینه صلح آمیز برای همه ما است. ”

این پادشاهی از سال 2002 با تأکید بر اینکه اسرائیل باید از مناطق اشغالی در جنگ 1967 خارج شود و قبل از عادی شدن روابط با ایجاد یک کشور زنده فلسطین موافقت کند ، معمار ابتکار عمل عرب است.

این ابتکار عمل به عنوان موضع رسمی اتحادیه عرب باقی مانده است. با این حال ، تحلیلگران می گویند که این امر با تصمیم امارات و بحرین برای عادی سازی روابط با اسرائیل بدون تسلیم شدن دولت یهود از کنترل سرزمین اشغالی ، تضعیف شده است.

هفته ها پس از امضای توافق نامه با دو کشور خلیج فارس ، اسرائیل ساخت 5000 واحد مسکونی در شهرک های اسرائیلی در سرزمین های اشغالی را تصویب کرد ، که اکثر جامعه جهانی آن را غیرقانونی می دانند.

شاهزاده ترکی همچنین دولت های پی در پی اسرائیل را به “پیشنهاد دوستی” به عربستان سعودی متهم کرد ، در حالی که “خدمتگزاران سیاسی و تازی های خود را از رسانه ها در همه طرف برای تحقیر و شیطان پرستی عربستان آزاد کرد.”

وقتی شاهزاده ترکی از او سال شد گفت که اظهارات وی اختلاف نظر در پادشاهی را منعکس نمی کند.

شاهزاده فیصل بن فرحان ، وزیر امور خارجه عربستان سعودی ، روز شنبه در کنفرانسی گفت که ریاض “کاملاً برای عادی سازی کامل با اسرائیل باز است”.

وی گفت: “اما برای اینكه این اتفاق بیفتد و پایدار بماند ، ما به فلسطینی ها نیاز داریم كه دولت خود را بدست آورند و ما باید این وضعیت را حل كنیم.”

امیل هوکیم ، کارشناس خاورمیانه در انستیتوی بین المللی مطالعات استراتژیک ، که سازمان دهنده این کنفرانس است ، گفت که سیاست خارجی عربستان سعودی “انعطاف پذیری قابل توجهی” نسبت به کشورهای کوچکتر خلیج فارس ندارد. وی افزود: “هزینه های سیاسی و اعتبار معکوس سیاست برای پادشاهی بسیار بیشتر بود”.

“عربستان سعودی بین منابع نفوذ خود – ادعاهایش به رهبری عرب و اسلامی – و آرمانهایش همچنان درگیر است. وی گفت: “این در چندین موضوع در حال بازی است ، كه اسرائیلی-فلسطینی در حال حاضر بیشترین بارزترین آنهاست.” “این تقسیم بندی استراتژیک ، عقیدتی و سیاسی است ، بلکه یک نسل است.”

[ad_2]

منبع: tech4life.ir

ایندکسر