یک پادشاه ارشد عربستان سعودی ضد اسرائیل را رکاب زدایی کرد


یک پادشاه بلندپایه سعودی در اظهاراتی که اشاره به تنش در این پادشاهی در مورد اینکه آیا این کشور باید رسمیت روابط خود را با دولت یهود آغاز کند ، حمله شدید به اسرائیل را آغاز کرد.

شاهزاده ترکی الفیصل ، رئیس اطلاعات سابق عربستان سعودی نزدیک به ملک سلمان ، اسرائیل را به عنوان “آخرین قدرت استعمارگر غرب در خاورمیانه” متهم کرد در حالی که در یک میزگرد با گابی اشکنازی ، وزیر امور خارجه اسرائیل.

اظهارات وی دو هفته پس از خجالت عربستان سعودی پس از آشکار شدن جزئیات دیدار مخفیانه محمد بن سلمان ولیعهد ولیعهد و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر در مطبوعات اسرائیل در خجالت عربستان اعلام شد.

ریاض ملاقات این زوج را تکذیب کرده است ، در حالی که مقامات اسرائیلی که عربستان سعودی را پاداش بزرگی در تلاش برای تأمین روابط رسمی با کشورهای عربی می دانند ، آن را “باورنکردنی” توصیف می کنند.

آقای اشکنازی در پاسخ به شاهزاده ترکی ، که در مقام رسمی نیست ، گفت که او می خواهد “از اظهارات نماینده عربستان ابراز تاسف کند”.

آقای اشکنازی از طریق پیوند ویدیویی گفت: “من معتقدم که آنها روح و تغییراتی را که در خاورمیانه اتفاق می افتد منعکس نمی کنند.”

وی اولین مقام اسرائیلی بود که در گفتگو در منامه ، یک کنفرانس امنیتی سالانه سخنرانی کرد و پس از امضای امارات متحده عربی در توافق برای عادی سازی روابط با اسرائیل در ماه سپتامبر ، مشارکت وی امکان پذیر شد.

بحرین و امارات متحد نزدیک عربستان هستند و گمانه زنی ها پیروی از این پادشاهی نیز وجود دارد.

اما گزارش های متفاوتی از عربستان سعودی در میان این اعتقاد وجود دارد که ملک سلمان ، یکی از طرفداران دیرینه آرمان فلسطین ، در برابر هرگونه اقدامی مقاومت کرده است ، در حالی که شاهزاده محمد ، فرزند او و رهبر واقعی پادشاهی ، حساس تر خواهد بود.

شاهزاده ترکی پس از انتقاد از اسرائیل برای رفتار با فلسطینی ها و اشغال سرزمین های عربی ، گفت: “ما بارها از این موضوع شنیده ایم. . . ملک سلمان و ولیعهد محمد بن سلمان گفتند که یک کشور فلسطین با پایتختی در قدس شرقی و یک راه حل عادلانه برای آوارگان فلسطینی تنها گزینه صلح آمیز برای همه ما است. ”

این پادشاهی از سال 2002 با تأکید بر اینکه اسرائیل باید از مناطق اشغالی در جنگ 1967 خارج شود و قبل از عادی شدن روابط با ایجاد یک کشور زنده فلسطین موافقت کند ، معمار ابتکار عمل عرب است.

این ابتکار عمل به عنوان موضع رسمی اتحادیه عرب باقی مانده است. با این حال ، تحلیلگران می گویند که این امر با تصمیم امارات و بحرین برای عادی سازی روابط با اسرائیل بدون تسلیم شدن دولت یهود از کنترل سرزمین اشغالی ، تضعیف شده است.

هفته ها پس از امضای توافق نامه با دو کشور خلیج فارس ، اسرائیل ساخت 5000 واحد مسکونی در شهرک های اسرائیلی در سرزمین های اشغالی را تصویب کرد ، که اکثر جامعه جهانی آن را غیرقانونی می دانند.

شاهزاده ترکی همچنین دولت های پی در پی اسرائیل را به “پیشنهاد دوستی” به عربستان سعودی متهم کرد ، در حالی که “خدمتگزاران سیاسی و تازی های خود را از رسانه ها در همه طرف برای تحقیر و شیطان پرستی عربستان آزاد کرد.”

وقتی شاهزاده ترکی از او سال شد گفت که اظهارات وی اختلاف نظر در پادشاهی را منعکس نمی کند.

شاهزاده فیصل بن فرحان ، وزیر امور خارجه عربستان سعودی ، روز شنبه در کنفرانسی گفت که ریاض “کاملاً برای عادی سازی کامل با اسرائیل باز است”.

وی گفت: “اما برای اینكه این اتفاق بیفتد و پایدار بماند ، ما به فلسطینی ها نیاز داریم كه دولت خود را بدست آورند و ما باید این وضعیت را حل كنیم.”

امیل هوکیم ، کارشناس خاورمیانه در انستیتوی بین المللی مطالعات استراتژیک ، که سازمان دهنده این کنفرانس است ، گفت که سیاست خارجی عربستان سعودی “انعطاف پذیری قابل توجهی” نسبت به کشورهای کوچکتر خلیج فارس ندارد. وی افزود: “هزینه های سیاسی و اعتبار معکوس سیاست برای پادشاهی بسیار بیشتر بود”.

“عربستان سعودی بین منابع نفوذ خود – ادعاهایش به رهبری عرب و اسلامی – و آرمانهایش همچنان درگیر است. وی گفت: “این در چندین موضوع در حال بازی است ، كه اسرائیلی-فلسطینی در حال حاضر بیشترین بارزترین آنهاست.” “این تقسیم بندی استراتژیک ، عقیدتی و سیاسی است ، بلکه یک نسل است.”


منبع: tech4life.ir

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>