[ad_1]

سال همه گیر شدن وال استریت توسط یکی از بزرگترین حبابهای IPO فناوری در سالهای گذشته محدود خواهد شد ، زیرا سهام شرکت تعطیلات Airbnb از روز پنجشنبه بسیار بالاتر از قیمت معاملات خود را آغاز کرد.

معاملات سهام با قیمت 146 دلار آغاز شد ، جهشی بزرگ از 68 دلار که اواخر روز چهارشنبه ارزش گذاری شد و بیش از سه برابر محدوده 44 تا 50 دلار بود که این شرکت هفته گذشته داده بود. این قیمت افتتاحیه شرکت زیان ده را 87.2 میلیارد دلار یا بیش از دو برابر سرمایه بازار بزرگترین گروه هتلداری جهان ، ماریوت تخمین می زند.

روز بعد ، پس از آنکه شرکت عرضه کننده DoorDash به همان اندازه تماشایی در بازار سهام ظاهر شد ، ارزیابی خود را به بیش از 70 میلیارد دلار رساند ، عملکرد Airbnb باعث مقایسه اجتناب ناپذیر اولین حباب اینترنت شد که بیش از 20 سال پیش به اوج خود رسید.

جریان وجوه نقد باعث رشد سهام فناوری در سال جاری شده است در شرایطی که بسیاری از بازارهای سهام – و اقتصاد جهانی – درگیر مشکلات هستند. بزرگنمایی ، نماد کار در خانه و یکی از داغترین IPO ها در سال گذشته ، در یک زمان به 160 میلیارد دلار رسید. اما بزرگترین موفقیت IPO سال می تواند شرکتی باشد که تعداد کمی از مردم حتی از آن شنیده اند – Snowflake ، یک گروه تجزیه و تحلیل داده در سانفرانسیسکو. ارزش بازار آن در این هفته به بالای 120 میلیارد دلار رسید و IBM را که قبلاً غالب بود تحت الشعاع قرار می دهد.

جی ریتر ، متخصص IPO در دانشگاه فلوریدا گفت: “20 سال پیش ، مقایسه حباب اینترنت به طور فزاینده ای مناسب بود.” “در آن زمان ، ارزیابی سهام اینترنت از بازار مشترک جدا شد. بار دیگر شاهد این جدا شدن هستیم. “

با این حال ، تحلیلگران دیگر گفتند که سرخوشی اخیر بازار سهام عمدتا به بازار IPO و تعداد انگشت شماری از سهام داغ مانند سازنده خودروهای الکتریکی تسلا محدود شده است و این ذهنیت متفاوتی را نشان می دهد.

ریچارد کلارک ، تحلیلگر برنشتاین ، گفت: “به نظر می رسد این یک پدیده مبتنی بر IPO است – ما به سال 2000 برنگشتیم.” “اواخر سال است ، این یک روش عالی برای کسب سود است. شما توانایی پرداختن به آن را ندارید. وی افزود: “سرمایه گذاران تا حدی به دنبال راه هایی برای شرط بندی در بهبود بخش گردشگری در سال آینده بودند” ، که به تقاضای Airbnb دامن می زند.

اولین حضور سریع Airbnb در بورس اوراق بهادار علی رغم آسیب رساندن به تجارت آن از بیماری همه گیر ، که آن را مجبور به کاهش کارکنان و جمع آوری بودجه اضطراری برای جلوگیری از یک فاجعه در اوایل سال جاری کرد.

برایان سسکی ، مدیر اجرایی Airbnb ، هنگام بازنگری در بحران ، برای کلمات در CNBC جنگید. وی به بودجه اضطراری گفت: “این قیمت برای ما حدود 30 دلار هزینه داشت.” “من نمی دانم چه چیز دیگری بگویم. من از این بابت بسیار فروتن هستم. “

برخی از سرمایه گذاران گفتند که Airbnb از تقاضای سهام استفاده می کند ، این سهام می تواند در زمره برندگان اولیه بازگشت جزئی به حالت عادی سال آینده باشد.

“با اينكه [Airbnb has] او بدیهی است که از بیماری همه گیر آسیب دیده است ، و همه مسافرت ها با شروع پنهان کاری مردم ، در وزش بادهای اولیه در صف قرار می گیرند. “

اگر سهام تجاری Airbnb به همان اندازه که انتظار می رود سهام داشته باشد ، آقای سسکی بیش از 10 میلیارد دلار سهام خواهد داشت. او و جو گبیا و ناتان بلچرچیک و بنیانگذارانش 42.2٪ از حق رأی را در شرکت سهامی عام حفظ خواهند کرد. بنیانگذاران مجبور شدند 1،511،723 سهم از این پیشنهاد را بفروشند که مبلغی در حدود 106 میلیون دلار به قیمت IPO دارد ، این مبلغ 3.4 میلیارد دلار جمع آوری شده توسط این شركت است.

[ad_2]

منبع: tech4life.ir

ایندکسر