[ad_1]

اقتصاد کنسرت – که به آن اقتصاد مشترک نیز گفته می شود – یکی از مهمترین پدیده های آنلاین دهه است. این هفته در حالی که شرکت تحویل بورس DoorDash و شرکت اجاره ای Airbnb با استقبال شادمانی روبرو شدند ، این بار در وال استریت سر و صدا کردند.

اما برای بخشی که از قبل در حال تعمیق است ، تعداد زیادی از مسائل حل نشده شگفت آور وجود دارد. مورد توجه ویژه این هفته: آیا این تجارت خوب است؟ و از آنجا که اثرات مضر آنها بر جامعه گاهی واکنشی را در پی دارد ، آیا آنها در آینده تجارت خوبی انجام خواهند داد؟

این یک لحظه مهم انتقال است. به دنبال پیشنهادات اولیه عمومی شرکت های سال گذشته Uber و Lyft ، نمونه های اصلی این سبک جدید در بازار آنلاین اکنون در بازارهای عمومی وجود دارد.

بحث و گفتگو با تأثیر اقتصاد کنسرت دشوار است. در یک سال قبل از انتشار عمومی ، این چهار شرکت بیش از 100 میلیارد دلار مسافرت ، لوازم و اجاره بین خود ایجاد کردند (اگرچه برخی از رزروها در طی همه گیر شدن بیماری کاهش یافت).

استفاده از برنامه های کاربردی برای ساماندهی بازارهای غیررسمی بدون شک منجر به شکل های مهم جدیدی از رقابت و آزادسازی منابع اضافی در اقتصاد شده است. این شامل توانایی بیشتر افراد برای مشارکت در نیروی کار نیمه وقت (این قسمت “کنسرت”) و گسترش استفاده از دارایی مانند اتومبیل های شخصی و خانه ها (بخش “اشتراک”) است.

اما این به سود تبدیل نشد. حتی معیارهای چاپلوسانه مالی که این شرکت ها ترجیح می دهند اندازه گیری کنند – سود تعدیل شده قبل از بهره ، مالیات ، استهلاک و استهلاک – نشان داد که هر چهار نفر در 12 ماه قبل از لیست خود با 3.3 میلیارد دلار قرمز ضرر کردند. جوهر بین آنها.

بنابراین ، آیا مدل های تجاری آنها نیمه کاره است ، یا فقط نیمه توسعه یافته است؟

در حالی که سود ناخالص شرکت Airbnb بیش از 80 درصد است ، محدوده 45-57 درصدی قبل از عرضه IPO برای سه مورد دیگر نشان می دهد مدل های ظاهرا “سبک” بازار آنها با هزینه تلاش برای تولید تقاضا وزن دارد.

این شامل یارانه هایی است که طی نبردهای شدید برای سهم بازار به مصرف کنندگان اعطا شده است. این ممکن است بازدهی مالی مشخصی برای سهامداران ایجاد نکند ، اما بدون شک مزایایی را برای مصرف کنندگان به همراه داشته است. برای بسیاری از افراد ، مسافرتها هر زمان که بخواهند یا سفارش غذا از تلفن هوشمند اکنون فقط بخشی از زندگی روزمره است.

مقررات بدون شک هزینه ها را افزایش می دهد و فضای مانور شرکت ها را محدود می کند. مزایای آربیتراژ بازار کار – پرداخت هزینه های کمتری برای کارگران غیررسمی – با تشدید گرمای سیاسی احتمالاً محو خواهد شد. در همین حال ، مقامات شهری شروع به درک این موضوع کرده اند که اگر خیابان ها پر از ماشین خالی برای مسافرت مشترک باشد ، آپارتمان به کارگران محلی اجاره داده نشود و رستوران ها به دلیل هزینه های زیاد بسته شوند ، به صلاح ساکنان آنها نیست. توسط تأمین کنندگان شارژ می شود.

بازار سهام راهی برای اعمال نظم و انضباط دارد. حتی اگر سرخوشی کنونی به نامزدهای غیرانتفاعی IPO پاداش دهد ، فشار برای بهبود مدل های تجاری آنها افزایش خواهد یافت. قیمت سهام اوبر از پایین ترین سطح خود در ماه مارس بیش از سه برابر شده است ، اما هنوز بالاتر از تصمیمات مالی مناسب نیست. این هفته ، او تلاش های پرهزینه داخلی خود را برای تولید اتومبیل های رانندگی مستقل و پرواز رها کرد.

برای دستیابی به سودآوری دو روش بارز وجود دارد. تحکیم قبلاً برنامه های اشتراک و تحویل سفر را تحت پوشش قرار داده است و موارد بسیار دیگری نیز وجود دارد. بازماندگان برای افزایش قیمت ها وضعیت بهتری خواهند داشت.

احتمال دیگر این است که از قدرت خود به عنوان واسطه استفاده کنند تا تعداد بیشتری از خود را از زنجیره ارزش خارج کنند. تاريخچه اينترنت يكي از گسست ها و واسطه هاي مداوم است. یعنی برای تازه واردانی که تجارت قدیمی را قطع می کنند قبل از اینکه خود را در گلوگاه های جدید قرار دهند ، تصور می کنند که آنها “آزاد کننده” مصرف کنندگان هستند. با تلفیق سفارشات مصرف کننده ، برنامه های موبایل شروع به یافتن موقعیتی قدرتمند می کنند.

این ممکن است برای برخی از ارائه دهندگان خدمات که به مدار اقتصاد کنسرت وارد شده اند خوشایند نباشد. به عنوان مثال رستوران ها ، در طول همه گیر شدن بیماری ، به سفارشات و تحویل های آنلاین اعتماد کردند. اما اگر تعداد انگشت شماری از برنامه ها سهم قابل توجهی از فروش خود را به خود اختصاص دهند – و اگر این برنامه ها قدرت هدایت مشتری به سایر ارائه دهندگان مواد غذایی را دارند که شرایط بهتری ارائه می دهند – نتایج می تواند دردناک باشد.

به نظر می رسد برای سرمایه گذاران در کنسرت های جدید بخش دولتی ، مدتی است که کار در حال پیشرفت است.

richard.waters@ft.com

[ad_2]

منبع: tech4life.ir

ایندکسر