[ad_1]

هواوی سرمایه گذاری در شرکت های در حال ظهور تراشه های چینی را آغاز کرده است زیرا گروه ارتباطات از راه دور تلاش برای استقلال از فناوری نیمه هادی را در برابر تحریم های ایالات متحده تسریع می کند.

سرمایه گذاری هابل فناوری ، یک صندوق 2.7 میلیارد دلاری (413 میلیون دلاری) است که توسط هواوی در آوریل سال گذشته تأسیس شد ، طی سه ماه گذشته سهام سه شرکت تجهیزات نیمه هادی چینی را به دست آورد.

این یک تغییر قابل توجه در استراتژی است ، که به گفته ناظران ، در ارتباط با برنامه های هواوی برای تولید تراشه “آمریکایی زدایی” است ، زیرا گروه مستقر در شنژن با محدودیت های ایالات متحده مبارزه می کند.

مارک لی ، تحلیلگر تراشه ها در برنشتاین در هنگ کنگ ، گفت: پیش از این ، هابل “عمدتا در شرکت هایی سرمایه گذاری می کرد که می توانند مستقیماً تامین کننده هواوی باشند ، اما چندین سرمایه گذاری اخیر متفاوت است. “آنها تأمین کننده تجهیزات نیمه هادی هستند که عرضه کننده مستقیم هواوی نیستند.”

تحت كنترل صادرات كه در ماه مه اعمال شد و در ماه آگوست شدت گرفت ، واشنگتن استفاده از فن آوری آمریكا را برای طراحی یا ساخت تراشه در هرجایی كه ممكن است در محصولات هواوی قرار گیرد ، منع كرده است.

اگرچه برخی از شرکت ها مجوز ادامه تأمین گروه چینی را دریافت کرده اند ، اما این محدودیت ها آینده تجارت هواوی را تهدید می کند.

در پاسخ ، پکن تلاش خود را برای استقلال در نیمه هادی ها افزایش داده است. این طرح شامل کارخانه تولید تراشه ویژه هواوی است که بدون تجهیزات خریداری شده از ایالات متحده کار خواهد کرد.

مدیرعامل صنعت تراشه گفت: “سرمایه گذاری به طور واضح جایگزین شرکت های آمریکایی شده است که دیگر نمی توان به آنها دسترسی داشت.”

طبق سوابق شرکت های عمومی ، در ماه سپتامبر ، هابل 3.3 درصد از سهام Skyverse را به دست آورد ، شرکتی با حمایت آکادمی علوم چین که ابزارهای آزمایش و تأیید را برای استفاده در ساخت نیمه هادی می سازد. اگرچه تنها 3.3 میلیون RMB است ، اما این سرمایه گذاری بسیار استراتژیک تلقی می شود ، زیرا این شرکت به فناوری هایی دسترسی پیدا می کند که دیگر نمی تواند از ایالات متحده تأمین کند.

Skyverse محصولی مشابه محصولات KLA ، یکی از تولید کنندگان برجسته آمریکایی تجهیزات تراشه را ارائه می دهد. این شرکت به ترتیب با NI و Teledyne Technologies ، تأمین کنندگان کارخانه های تراشه مستقر در تگزاس و کالیفرنیا ، رقابت می کند. “Huawei به همین دلیل دیگر نمی تواند با آنها کار کند [recent sanctions]گفت: مدیر عامل شرکت های تامین کننده آمریکایی.

در پایان ماه نوامبر ، صندوق وابسته به هواوی دو سرمایه گذاری دیگر در تولیدکنندگان تجهیزات و مواد نیمه هادی چینی با مبلغ 13 میلیون RMB انجام داد.

این شرکت 6.2٪ از سهام Ningbo Allsemi را به خود اختصاص داده است ، یك شركت كوچك كه دستگاه های تراش ویفر و حذف مقاومت در برابر نور را تولید می كند ، هر دو فرایند مهم در تولید تراشه.

به گفته آقای لی از برنشتاین ، محصولات نینگبو آلسمی شبیه محصولات AMEC ، دومین سازنده تجهیزات تراشه بزرگ چین یا شرکای بین المللی لام تحقیق و توکیو الکترونی است.

کمتر از یک هفته بعد ، هابل 4.6٪ از شرکت Epiworld International را خریداری کرد. این شرکت ابزارهای آزمایش کاربید سیلیکون ، ماده ویژه ای برای تولید تراشه های پیشرفته مدیریت قدرت مورد استفاده در وسایل نقلیه الکتریکی ، مانند برخی از مدل های جدید تسلا ، تولید می کند.

با این حال ، کارشناسان صنعت هشدار می دهند که سرمایه گذاری هابل ، چالشی را که هواوی در تلاش برای ایجاد زنجیره تأمین تراشه محلی ویژه با آن روبرو است ، برجسته می کند.

“تولیدکنندگان تجهیزات که اخیراً صندوق در آنها سرمایه گذاری کرده است ، بازیگران کمی هستند. آنها بسیار کوچکتر از شرکتهای برجسته چینی در این زمینه هستند ، که به نوبه خود بسیار کوچکتر از رقبای بین المللی هستند “.

هواوی از اظهار نظر در این باره خودداری کرد.

گزارش اضافی توسط Qianer Liu در شنژن

[ad_2]

منبع: tech4life.ir

ایندکسر